Čínské internetové společnosti se v posledních letech doslova hřály ve výsluní zájmu investorů. Hvězdy akciových růstů, jako Alibaba a Tencent, dokonce soupeřily na kapitálových trzích se svými mnohem většími a často známějšími konkurenty. A jejich příběh, podpořen navíc sérií odkupů menších společností čínskými internetovými giganty, inspiroval zástupy investorů k nalití dalších peněz do nových start-upů. Jenže, dobré časy jsou, jak se zdá, ty tam.
Omezení na všech frontách
Čísla z konce roku 2015 totiž jasně ukazují, že vlna investic do nových čínských start-upů se chýlí ke konci, nebo alespoň značně zpomaluje. Hodnota čínských venture kapitálových investic, které podporovaly růst počtu nových začínajících firem, klesla mezičtvrtletně za 4. kvartál 2015 o 29 procent. Zpráva CB Insights a KPMG říká, že pokles financování start-upů v Číně souvisí s rostoucí ekonomickou nejistotu v tomto regionu. Deník The ovšem uvedl, že k poklesu mohlo přispět i to, že čínští giganti, jako Alibaba či nedávno oznámily, že objem investic do nových firem omezí.
Podle Marka Natkina, zakladatele společnosti Marbridge, je znát i posun v orientaci capital venture společností. „Capital Venture firmy se přestaly orientovat jen na menší společnosti a místo toho investují do firem ze „zralejších“ odvětví,“ citoval deník The Natkina.
Otázkou nyní je, jak moc se nedávné zneklidnění na čínském kapitálovém trhu promítne do aktivit rizikových fondů v roce 2016. A zda se ve věci budou angažovat čínské úřady. Odborníci soudí, že výraznější zpomalení investic do nových start-upů by mohlo zbrzdit plány Pekingu na rychlý růst internetového průmyslu. Čínská komunistická strana totiž nedávno označila podniky spojené s internetem za zásadní v přechodu čínské ekonomiky od orientace na infrastrukturální investice na ekonomiku orientovanou na spotřebitelské výdaje.
V roce 2016 může nastat obrat zájmu firem rizikového kapitálu
Čínské výdaje do start-up sektoru sledují podle zprávy CB Insifhts a KPMG širší trend ve světě, který vykazuje nižší aktivity rizikového kapitálu právě na konci roku 2015. Ve Spojených státech došlo ke konci roku 2015 již k druhému čtvrtletnímu poklesu objemu investic, uskutečněných rizikovým kapitálem a jejich hodnota zaznamenala nejnižší úroveň od roku 2011. V posledním čtvrtletí 2015 celkové množství peněz k financování privátních společností kleslo o 30 procent oproti předchozímu čtvrtletí.
CB Insights a KPMG uvádějí, že firmy rizikového kapitálu mohou spustit během roku 2016 novou vlnu masivních investic do čínských start-upů. Důvodem je nejen to, že tržní ocenění firem se i díky zemětřesením na kapitálových trzích, dostane během roku či dvou do reálnějších poměrů. Zhruba třetina investic do začínajících podniků pochází v Asii od velkých korporací, zatímco v Severní Americe to je čtvrtina z hodnoty investic.
Zdroj: The , KMPG, CB Insights