Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza prohlubuje propad; PX je na 2,5letých minimech; ČEZ nejníž od roku 2005

Pražská burza prohlubuje propad; PX je na 2,5letých minimech; ČEZ nejníž od roku 2005

20.01.2016 10:23
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza otevírá hlubokým poklesem o 2,1 % a po včerejším oddechnutí navazuje na výprodeje z předešlých dní. Index PX za posledních šest dní odepisuje již více než 6 %, když klesá na 856 bodů, co představuje nejnižší úroveň od června 2013. Západoevropské burzy se v úvodu propadají dokonce o 3 %, když investory nadále znervózňuje zpomalování čínské ekonomiky a pokračující volný pád ceny ropy. Středoevropské burzy otevírají rovněž v červených číslech, když polský WIG 20 ztrácí 1,7 %, maďarský BUX odepisuje 1,25 % a rakouský ATX oslabuje o 2,3 %.

V červených číslech se obchoduje drtivá většina pražských blue chips, když výjimku tvoří akcie Fortuna, kde však registrujeme zcela zanedbatelnou likviditu. Na propadu PX se nejvíce podepisují akcie Komerční banky, které ztrácejí přes 3 % a poprvé se od ledna 2015 obchodují pod úrovní 4600 . Analytici Goldman Sachs snížili doporučení pro akcie Komerční banky na „neutrální“ z „koupit“, zatímco cílovou cenu zvýšili o 100 na 6600 .

Akcie ČEZ pokračují v poklesu, když odevzdávají další procento. Akcie ČEZ se obchodují kolem 380 , což jsou nejnižší úrovně od května 2005. Ve volném pádu pokračuje i cena elektřiny, když kontrakt na dodávku v příštím roce oslabuje na německé burze o 1,7 % na 23,35 EUR/MWh. Americký akciový fond Vanguard oznámil, že na konci minulého roku prodal 2,1 miliónů akcií ČEZ, co představuje 40 % jejich celkového podílu v této energetické firmě. Podíl tohoto fondu na firmě ČEZ se tak snížil na 0,53 %, co znamená, že Vanguard již není největším minoritním akcionářem.



Čtěte více:

Kde je nejlevnější ropa na světě? Leží v kanadských ropných píscích
20.01.2016 10:08
Ceny kontraktů s ropou klesly tento týden pod 30 Amerických dolarů za...
Rozbřesk – Je problém v Číně anebo spíše někde jinde a hlouběji?
20.01.2016 9:10
Závan optimismus, který se objevil včera na globálních trzích, příliš ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?
15:58Nvidia s investicemi do OpenAI a Anthropicu skončí, řekl Huang
14:11Marže Broadcom zastíní i Nvidii, pochybnosti o budoucí profitabilitě mizí. Akcie rostou o 6 %  
12:58UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS3168205659

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst