Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhorší akcie na dalších 30 let

Nejhorší akcie na dalších 30 let

05.02.2016 18:19

V minulém příspěvku jsem se věnoval „nejlepší akcii za posledních 30 let“. Nyní bych se rád zaměřil na společnost Tesco a při uvažování o ní jsem si uvědomil, že by asi mohla být zařazena do skupiny akcií s možnou nálepkou „nejhorší na dalších 30 let“.

Řada čtenářů si jistě vzpomene, že v roce 2014 britské regulační úřady vyšetřovaly Tesco kvůli tomu, že se tato společnost dopouštěla „chyb“ v účetnictví. Tyto chyby vedly „překvapivě“ k tomu, že zisky se zdály být znatelně vyšší, než ve skutečnosti byly. Podobné vaření knih je podváděním přímým, ke kterému není po fundamentální stránce mnoho co dodat. Tesco se ale řadí ke skupině firem, které podvádí i jinak - nepřímo. I jinak se totiž snaží budit dojem, že je na tom lépe, než ve skutečnosti je. A dělá to už hodně dlouho.

Já na to (ne)mám...

Na Tesco jsme se zde spolu dívali už v roce 2014 a už tehdy jsem na upozorňoval na snahu žít nad své poměry. Celá aféra s účetnictvím a dalšími problémy pak celý obrázek už jen dokreslily. Jak totiž vidíme z tabulky, v roce 2013 došlo u Tesca k poměrně znatelnému snížení provozního toku hotovosti z 4,4 na 2,8 miliard liber. Tuto sníženou laťku firma udržela ještě v roce 2014, v roce 2015 už se provozní cash flow propadá na pouhých 475 milionů liber.

sosa-1

Zdroj: FT

Důležité je, že od onoho propadu cash flow roku 2013 Tesco jen tak tak pokrývá své provozní investice provozním tokem hotovosti (v roce 2015 už tomu tak ani není). Jinak řečeno, už tři roky firma proinvestuje to, co vydělá (nebo ještě více). Pro akcionáře a věřitele tedy nezbývá vůbec nic. Pokud se ale podíváme na to, kolik Tesco vyplácelo akcionářům ve formě dividendy, mohlo by to v nás budit dojem, že vše je fajn. Až do roku 2014 totiž vyplácelo asi 1,2 miliard liber. A v roce 2015 byla dividenda sice snížena, ale stále dosáhla 914 milionů liber.

Tesco tedy svými dividendami už roky předstírá, že se nic moc neděje. Podobné chování si může dovolit firma, která čelí přechodným problémům na trhu, či přechodným problémům vnitřním. Pokud jsou ale problémy dlouhodobé povahy, což je u Tesca mnohem pravděpodobnější, popsaná finanční politika vede jen ke ždímání rozvahy – ke snižování zásoby hotovosti a zvyšování dluhu. Dříve, či později tato aktivita překročí zdravou hranici a pak už vede cesta jen k hluboké restrukturalizaci provozu a financí, či k ještě horšímu výsledku.

Jak je na tom rozvaha Tesca nyní? Ke konci fiskálního roku 2015 mělo asi 12,6 miliard liber úročeného dluhu, čistý dluh dosahoval asi 10 miliard liber. Pokud toto číslo poměříme k EBITDA roku 2014 (měřit jej k roku 2015 nemá smysl), zjistíme, že poměr čistého dluhu k EBITDA dosahuje hodnoty kolem 2,6. Tedy žádný extrém, ale každý další rok dividendy na dluh bude na tomto poměru hodně znát.

Dál směrem k nule?

Z Tesca se nakonec může stát pro akcionáře nic negenerující, ale neustále se při životě udržující perpetum mobile: Co vydělá na provozu zase investuje. Hodnota jeho akcií je pak nula (slovy: nula). Současná kapitalizace ale dosahuje 13,93 miliard liber. Čím jde taková částka ospravedlnit? Zatím se to zdá jako finance fiction, ale v první řadě to je podle mne možnost, že Tesco nakonec spolkne někdo jiný. Pokud se pak v úvaze omezíme na Tesco takové, jaké nyní je, dojdeme k následujícímu:

Požadovaná návratnost se s betou kolem hodnoty 0,79 může pohybovat na 6,5 %. Kapitalizaci tak ospravedlní například krátkodobé volné cash flow ve výši 555 milionů liber rostoucí dlouhodobě o 2,5 % ročně (s CapExem ve výši 2,3 miliardy liber by tak Tesco muselo na provozu v současné době vydělávat asi 2,9 miliardy liber). S nulovým dlouhodobým růstem cash flow by pak muselo Tesco hodně rychle začít generovat asi 900 milionů liber volného cash flow.

Jak pravděpodobný je výše popsaný poměrně razantní obrat ve schopnosti generovat volné cash flow? Richard Hyman, analytik maloobchodu v RAH Advisory, poukazuje na to, že řetězce typu Tesca stále ztrácejí podíl na trhu, získává ho naopak Aldi a jemu podobní. Maloobchod je přitom podnikání stojící na velkých prodaných objemech s nízkými maržemi. Klesající podíl na trhu a prodané objemy jsou tak problém zásadní. Tesco se snaží na situaci reagovat, ale možná tu hovoříme o firmě, respektive celé části odvětví, jehož doba prostě už skončila.


Čtěte více:

Americký zahraniční obchod na konci roku prohloubil deficit
05.02.2016 15:46
Schodek amerického zahraničního obchodu se v prosinci mírně zvýšil na...
Praha končí týden ziskem +0,81 %; Fortuna nabrala +10,35 %
05.02.2016 16:49
Pražská burza ve své poslední seanci tohoto týdne našla sílu posilovat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů