Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhorší akcie na dalších 30 let

Nejhorší akcie na dalších 30 let

05.02.2016 18:19

V minulém příspěvku jsem se věnoval „nejlepší akcii za posledních 30 let“. Nyní bych se rád zaměřil na společnost Tesco a při uvažování o ní jsem si uvědomil, že by asi mohla být zařazena do skupiny akcií s možnou nálepkou „nejhorší na dalších 30 let“.

Řada čtenářů si jistě vzpomene, že v roce 2014 britské regulační úřady vyšetřovaly Tesco kvůli tomu, že se tato společnost dopouštěla „chyb“ v účetnictví. Tyto chyby vedly „překvapivě“ k tomu, že zisky se zdály být znatelně vyšší, než ve skutečnosti byly. Podobné vaření knih je podváděním přímým, ke kterému není po fundamentální stránce mnoho co dodat. Tesco se ale řadí ke skupině firem, které podvádí i jinak - nepřímo. I jinak se totiž snaží budit dojem, že je na tom lépe, než ve skutečnosti je. A dělá to už hodně dlouho.

Já na to (ne)mám...

Na Tesco jsme se zde spolu dívali už v roce 2014 a už tehdy jsem na upozorňoval na snahu žít nad své poměry. Celá aféra s účetnictvím a dalšími problémy pak celý obrázek už jen dokreslily. Jak totiž vidíme z tabulky, v roce 2013 došlo u Tesca k poměrně znatelnému snížení provozního toku hotovosti z 4,4 na 2,8 miliard liber. Tuto sníženou laťku firma udržela ještě v roce 2014, v roce 2015 už se provozní cash flow propadá na pouhých 475 milionů liber.

sosa-1

Zdroj: FT

Důležité je, že od onoho propadu cash flow roku 2013 Tesco jen tak tak pokrývá své provozní investice provozním tokem hotovosti (v roce 2015 už tomu tak ani není). Jinak řečeno, už tři roky firma proinvestuje to, co vydělá (nebo ještě více). Pro akcionáře a věřitele tedy nezbývá vůbec nic. Pokud se ale podíváme na to, kolik Tesco vyplácelo akcionářům ve formě dividendy, mohlo by to v nás budit dojem, že vše je fajn. Až do roku 2014 totiž vyplácelo asi 1,2 miliard liber. A v roce 2015 byla dividenda sice snížena, ale stále dosáhla 914 milionů liber.

Tesco tedy svými dividendami už roky předstírá, že se nic moc neděje. Podobné chování si může dovolit firma, která čelí přechodným problémům na trhu, či přechodným problémům vnitřním. Pokud jsou ale problémy dlouhodobé povahy, což je u Tesca mnohem pravděpodobnější, popsaná finanční politika vede jen ke ždímání rozvahy – ke snižování zásoby hotovosti a zvyšování dluhu. Dříve, či později tato aktivita překročí zdravou hranici a pak už vede cesta jen k hluboké restrukturalizaci provozu a financí, či k ještě horšímu výsledku.

Jak je na tom rozvaha Tesca nyní? Ke konci fiskálního roku 2015 mělo asi 12,6 miliard liber úročeného dluhu, čistý dluh dosahoval asi 10 miliard liber. Pokud toto číslo poměříme k EBITDA roku 2014 (měřit jej k roku 2015 nemá smysl), zjistíme, že poměr čistého dluhu k EBITDA dosahuje hodnoty kolem 2,6. Tedy žádný extrém, ale každý další rok dividendy na dluh bude na tomto poměru hodně znát.

Dál směrem k nule?

Z Tesca se nakonec může stát pro akcionáře nic negenerující, ale neustále se při životě udržující perpetum mobile: Co vydělá na provozu zase investuje. Hodnota jeho akcií je pak nula (slovy: nula). Současná kapitalizace ale dosahuje 13,93 miliard liber. Čím jde taková částka ospravedlnit? Zatím se to zdá jako finance fiction, ale v první řadě to je podle mne možnost, že Tesco nakonec spolkne někdo jiný. Pokud se pak v úvaze omezíme na Tesco takové, jaké nyní je, dojdeme k následujícímu:

Požadovaná návratnost se s betou kolem hodnoty 0,79 může pohybovat na 6,5 %. Kapitalizaci tak ospravedlní například krátkodobé volné cash flow ve výši 555 milionů liber rostoucí dlouhodobě o 2,5 % ročně (s CapExem ve výši 2,3 miliardy liber by tak Tesco muselo na provozu v současné době vydělávat asi 2,9 miliardy liber). S nulovým dlouhodobým růstem cash flow by pak muselo Tesco hodně rychle začít generovat asi 900 milionů liber volného cash flow.

Jak pravděpodobný je výše popsaný poměrně razantní obrat ve schopnosti generovat volné cash flow? Richard Hyman, analytik maloobchodu v RAH Advisory, poukazuje na to, že řetězce typu Tesca stále ztrácejí podíl na trhu, získává ho naopak Aldi a jemu podobní. Maloobchod je přitom podnikání stojící na velkých prodaných objemech s nízkými maržemi. Klesající podíl na trhu a prodané objemy jsou tak problém zásadní. Tesco se snaží na situaci reagovat, ale možná tu hovoříme o firmě, respektive celé části odvětví, jehož doba prostě už skončila.


Čtěte více:

Americký zahraniční obchod na konci roku prohloubil deficit
05.02.2016 15:46
Schodek amerického zahraničního obchodu se v prosinci mírně zvýšil na...
Praha končí týden ziskem +0,81 %; Fortuna nabrala +10,35 %
05.02.2016 16:49
Pražská burza ve své poslední seanci tohoto týdne našla sílu posilovat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data