Bankéř Jim Esposito se nedávno stal hlavním stratégem divize obchodování s cennými papíry v . Jedná se o jednoho z mnoha finančníků a jen o jednu z mnoha podobných pozic, ale celá událost i přesto ukazuje na něco mnohem většího. Investiční banky můžeme zhruba rozdělit na dvě hlavní části. Jedna z nich poskytuje klientům poradenské služby, které se týkají akciového trhu, koupě konkurenční společnosti a řady dalších aktivit. Druhá část obchoduje s cennými papíry, včetně akcií, dluhopisů a derivátů. Kdysi investičním bankám dominovala část první, během devadesátých let ale začínala nabírat na důležitosti část druhá – obchodní. Nakonec se z firem na Wall Street staly firmy, které hlavně obchodují na finančních trzích. Po čase se ale příjmy z těchto aktivit začaly znovu propadat.
Když o současném vývoji hovoříte se samotnými bankéři, obvykle tvrdí, že odvětví čelí cyklickým i strukturálním problémům. To jsou ale jen takové chytré řeči. Ve skutečnosti na banky dopadají rány ze všech možných stran. Je pro ně těžké generovat zisky v prostředí nízkých sazeb a významná změna nepřijde ani poté, co se sazby zvednou. Probíhá totiž zároveň posun směrem k elektronickému obchodování, které snižuje marže. A hlavně tu je nová regulace, která snižuje zisky v celém odvětví. Dominuje jí pravidlo, které znemožňuje obchodování s vlastními penězi. V roce 2015 tak příjmy z obchodování s dluhopisy klesly třetím rokem v řadě. Jde přitom o tradičně nejsilnější zdroj příjmů bank.
V Evropě je situace v bankovnictví možná ještě horší než v USA. Stačí se podívat na výsledky , která zveřejnila svou první celoroční ztrátu od roku 2008. Její akcie na to reagovaly propadem na nejnižší úroveň za více než dvacet let. si jako obvykle vede lépe než řada jejích konkurentů, ale i ona dobře ví, odkud vítr fouká. Cyklické problémy mohou pominout, strukturální ne. A to nás přivádí zpět k nové pozici, na kterou byl přesunut Esposito.
Esposito je mužem, který v získává moc a nyní přeskočil z části, která se zabývala investičním bankovnictvím, do druhé části zaměřené na obchodování. A jeho pozice je nově vytvořená. se tedy domnívá, že její divize obchodování potřebuje někoho, kdo vytvoří novou strategii, protože ta stará nefunguje. Bance nestačí to, že se bude přetahovat o zbytek zisků, které v tomto odvětví ještě jsou. A vypadá to, že banka ví, kde hledat řešení: u klientů. Zdá se to evidentní, ale jde skutečně o významnou věc. Je totiž pravděpodobné, že i po části zabývající se obchody bude požadováno, aby byla více zaměřená na klienta. Hovoříme přitom o aktivitách, kterým doposud dominovali vysoce inteligentní lidé, kteří se ale převážně vrtali v excelovských souborech a schovávali se za obrazovkou Bloombergu.
Na Wall Street platí, že tam, kam se vydá , se nakonec vydají i další banky. Esposito dříve pracoval přímo s klienty a pomáhal jim získat dluhové či akciové financování. Nyní přešel do divize obchodů s cennými papíry. Ať už tam jeho mise dopadne jakkoliv, jde o jasnou známku toho, že v investičním bankovnictví je třeba velkých změn.
Autorem je Ben Wright.
Zdroj: The Telegraph