Hrozba odchodu Velké Británie z Evropské unie se stává stále reálnější. Kvůli obchodním komplikacím se ale rozhodli výrobci skotské whisky vzít věci do svých rukou. Obávají se totiž, že kvůli rozhodnutí obyvatel Velké Británie v referendu vystoupit z EU, nastanou vážné obchodní komplikace. Zvlášť citlivé je to téma podle agentury Bloomerg pro likérky. Během času se totiž whisky stala vlajkovou lodí britského potravinářského exportu s hodnotou více než 4 miliardy liber ročně. A průmysl zaměstnává 10 000 lidí ve 115 likérkách ve Skotsku.
Asociace "whiskařů": Zůstańme v EU
Scotch Whisky Association proto neváhala a vytáhla na popud svých členů do boje o udržení Velké Británie v EU. „Brexit by ohrozil těžce získaný přístup na trhy, zdražil by whisky pro spotřebitele v zahraničí a způsobil pokles vývozu,“ konstatovala skotská asociace. Platí totiž, že stejně jako francouzské víno a koňak se může i whisky nyní volně prodávat ve 28 členských zemí EU. Rozhodnout o tom, zda země vystoupí EU se má podle plánů britského premiéra Davida Camerona rozhodnout v referendu v červnu 2015. Průzkumy veřejného mínění zatím ukazují, že hlasování bude velmi těsné.
Přestože není úplně jednoduché spočítat náklady na odchod z EU, producenti whisky mají strach z možného zpřetrhání obchodních vztahů Británie. Například dvě třetiny whisky, kterou vyváží společnost Plc, do jejíhož portfolia patří mimo jiné i „trademark“ Johnnie Walker, směřuje do rozvojových a rozvíjejících se zemí, jako je Indie. Dovozní cla na zahraniční vína a lihoviny v Indii patří mezi nejvyšší na světě a činí 150 procent. Svaz skotské whisky spolupracuje s EU při jednáních s indickou vládou o snížení daňové sazby, ale obává se, že jednání by mohl zhatit právě odchod Británie z EU.
Export Skotska do vybraných regionů

Brexit přinese jen komplikace, říkají firmy
Podle Davida Frosta, generálního ředitele Scotch Whisky Association, můžou kvůli Brexitu nastat i komplikace v ochraně produktu. Evropská unie totiž usilovně hlídá tzv. určení původu, takže šampaňské musí opravdu pocházet z francouzského regionu stejného jména, koňak ze stejného města a skotská whisky musí být vyrobena ve Skotsku. Kvůli odchodu země z EU by tak museli výrobci whisky, ale nejen oni, uzavírat nové obchodní smlouvy se zbytkem Evropy. A to je proces, který by mohl trvat roky. Zároveň by zřejmě muselo dojít ke sjednání nových zámořských smluv, neboť EU funguje jako jediný subjekt pro obchodní účely a uzavírání dohod se zeměmi jako Jižní Korea, Mexiko či Kanada. A to se týká i USA.
Podle agentury Bloomberg má Velká Británie s EU smíšené vztahy od doby, kdy se v roce 1973 připojila k jednotnému trhu. „Ostrovní“ vlády prosazovaly v průběhu času obchodní výhody, ale odmítaly myšlenku těsnější politické unie, včetně vstupu do schengenského prostoru nebo zavedení eura. „Průmysl nesmírně tvrdě pracoval na tom, aby se obchodní bariéry odstranily a opuštění jednotného evropského trhu by mohlo způsobit širokou škálu problémů," citovala agentura Bloomberg Billyho Walkera z palírny BenRiach, jejíž 35letá whisky se prodává za 430 liber za láhev a více než 95 procent produkce jde na vývoz. „Je mi jasné, že by to (opuštění EU) nebylo moudré," uzavřel Walker.
Zdroj: Bloomberg, redakčně upraveno a zkráceno