Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak prudce oslabit euro? Přesunout „kriminální“ poptávku na dolary

Jak prudce oslabit euro? Přesunout „kriminální“ poptávku na dolary

17.02.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak prudce oslabit euro? Stačí zničit bankovky s nominální hodnotou 500 eur. Pokud by totiž všichni kriminálníci a podezřelé živly přestali tyto bankovky používat a přešli místo nich na švýcarské franky či dolary, bylo by velmi pravděpodobné, že k oslabení eura by skutečně došlo. Celková hodnota těchto bankovek totiž odpovídá asi 30 % hodnoty všech eur v oběhu. A zmíněná bankovka je skutečně v ohrožení. Benoit Coeure z ECB totiž uvedl pro Le Parisien následující: „ECB zvažuje další osud bankovky v nominální hodnotě 500 eur. Nutí ji k tomu obavy z toho, že tyto bankovky jsou používány pro praní špinavých peněz a kriminální aktivity. Její využitelnost pro provádění velkých plateb je navíc pochybná.“

Tématu si všímá i Athanasios Vamvakidis z BofAML. Ten tvrdí, že pokud skutečně dojde ke zrušení zmíněných bankovek, mělo by euro oslabit zejména k franku a dolaru. Dolar je nejlikvidnější měnou světa a dá se tudíž očekávat, že by poptávka po něm vzrostla poté, co by v důsledku zničení bankovek klesla poptávka po eurech. Sílit by měl i švýcarský frank, protože tato měna má mezi zeměmi G10 bankovku nejvyšší hodnotu. Bankovka v hodnotě 1000 franků je velmi populární už nyní a celková hodnota těchto bankovek představuje více než 60 % hodnoty všech franků v oběhu. Poptávka po francích by ale samozřejmě rostla pouze v případě, že by švýcarská centrální banka nenásledovala příkladu ECB, říká analytik.

Je zajímavé, že podobné úvahy o eliminaci bankovek s vysokou hodnotou přicházejí v době, kdy Fed zvažuje praktické přínosy zvýšení nominální hodnoty dolarových bankovek. Činí tak v souvislosti se snahami o snižování nákladů na tisk a vybírání hotovosti v případě, kdy by musel sledovat politiku negativních sazeb. Celkově si pak můžeme povšimnout, že snahy o oslabování kurzu a vedení měnových válek začínají být stále více spojené se snahami o eliminaci hotovosti. Tomuto tématu se nedávno ve své analýze věnovala Citi, jejíž ekonomové mimo jiné uvádějí:

V případě, že by došlo k eliminaci hotovosti, mělo by to významný dopad na život mnoha lidí. Průzkumy totiž ukazují, že hotovost se ve vyspělých ekonomikách stále používá asi v 85 % všech peněžních transakcí. Nejvíce hotovost používají chudí a starší lidé a je pravděpodobné, že by musely být zachovány alespoň bankovky a mince nižších nominálních hodnot.

Kdyby byla eliminována hotovost, došlo by také k omezení soukromí a naopak by vzrostlo riziko nadměrného pronikání vládních aktivit a dozoru do soukromých životů lidí. Dobře známý monetarista Charles Goodhart hovoří o tom, že podobné návrhy jsou „šokujícím způsobem neliberální“. Na druhou stranu nesmíme zapomenout na to, že anonymita, která s hotovostí souvisí, sebou nese náklady. Je pravděpodobné, že hotovost se nejvíce používá v kriminálních kruzích a ve stínové ekonomice (to nás přivádí zpět k tématu pětiseteurové bankovky). V neposlední řadě bychom pak neměli zapomínat, že bezhotovostní systémy mohou být zranitelnější a mohou představovat větší bezpečnostní riziko. Potřebná infrastruktura nemusí vždy fungovat dokonale. Někdy nemusí být k dispozici vůbec.

Autory jsou David Keohane a Izabella Kaminska.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Evropské ekonomické dilema je neřešitelné
17.02.2016 11:00
Hlavní ekonom banky Natixis Patrick Artus poukazuje na to, že v říjnu ...
R. Koděra: Evropské trhy ovládá pozitivní sentiment (Video)
17.02.2016 12:29
Makléř Patria Finance Roman Koděra hovoří o pozitivní náladě, která po...
Dobré a špatné investiční otázky
17.02.2016 14:00
Tyler Cowen z George Mason University pokládá v jedné ze svých úvah čt...
Výrobní deflace v USA ztrácí na síle
17.02.2016 14:44
Index cen výrobců ve Spojených státech se leden mírně zvýšil o 0,1 pro...
Americký realitní sektor v lednu zklamal
17.02.2016 14:46
První letošní data z amerického realitního sektoru zklamala. Počet nov...
Americký průmysl konečně překvapil solidním růstem
17.02.2016 15:29
Průmyslová výroba v USA se po negativním čtvrtletí vrací k růstu, kter...

Váš názor
  • :-)
    18.02.2016 8:57

    pak spadne net a lidi umrou hlady... :-)
    neo029
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Obchodní bilance, n.s.a., mld. EUR
9:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.