Ačkoliv to možná není na první pohled zřejmé, silná americká měna je jedním z podstatných faktorů, které ovlivňují komoditní trhy. Silnější dolar dílem inverzního vztahu obvykle přináší propad cen zlata. Pohyb kurzu americké měny ovlivňuje ale i zlato černé, i když v menším meřítku. I ropa je jednou z mnoha komodit denominovaných v dolarech a sílící americká měna tyto komodity zdražuje pro zahraniční zájemce, kteří disponují měnami jinými. V případě některých komodit ale silný americký dolar dokonce do jisté míry vede ke změnám mezinárodního obchodu s komoditami. Vyvíjí tak jen další tlak na zdroje jako je ropa, přispívá k přebytkům na trzích například s mědí a mění ráz trhu se zemědělskými komoditami od pšenice až po kávu.
Právě na globálním trhu s kávou dolar vytváří značnou nerovnováhu mezi největšími světovými producenty Brazílií a Vietnamem a s ní roste i tlak na ceny kávy typu robusta, levnějších zrn, která se používají do instantního nápoje. Právě Vietnam a Brazílie stojí za více než dvěma třetinami světové produkce robusty. Pěstitelé, kteří těží ze síly dolaru, zvyšují kávovou produkci i dodávky, ne všem však drahý dolar svědčí. Dopad na produkci komodity, která je hlavní ingrediencí k výrobě černého kofeinového nápoje, by mohl být dlouhodobějšího rázu. Zatímco v Brazílii farmáři pěstují více, protože ostrý propad realu proti dolaru, znamená, že si na mezinárodním trhu také více vydělají, vietnamští pěstitelé takové štěstí nemají. Silný dolar pro ně znamená, že káva, která je v americké měně denominována, je v zemi, kde je dong je zafixován k dolaru méně zisková. V konečném důsledku v Brazílii stoupá vývoz kávových zrn na úkor domácích zásob a ve Vietnamu se raději soustředí na pěstování jiných komodit.
Vývoj cen futures na kávu typu robusta ve vietnamské a brazilské měně

Zdroj: WSJ
V amerických dolarech cena kávy robusta za poslední rok klesla o více než 29 procent. Vzhledem k tomu, že vietnamský dong je na dolar zavěšen, vývoj ceny v tamní měně tomuto trendu propadem o 27 procent víceméně odpovídá a zásoby v asijské zemi rostou. Na domácím vietnamském trhu jsou dodávky v přebytku a to tamní růst cen kávy jen dále ztěžuje. Vietnamský export zrn v loňském roce v meziročním srovnání klesl o více než 20 procent a to velmi silné úrodě navzdory.
V Brazílii se však jedná o zcela jiný příběh. Díky slabému realu cena kávy robusta v brazilské měně rostla. Brazilský real proti dolaru v posledních 12 měsících totiž ztratil více než 30 procent. Brazilští farmáři tak na rozdíl od těch vietnamských naplno využívají přízně vývoje měnových kurzů a na trhy posílají další a další produkci i ze starých zásob. Tamní vývoz kávy robusta tak vloni o 21 procent stoupl. Brazílie je zároveň největším světovým producentem „lepší“ kávy arabica a i v případě tohoto typu podpořil silný dolar nárůst vývozu nejen z Brazílie ale kupříkladu i Kolumbie.
Zásoby kávy (v metrických tunách) tak v Brazílii rostou zatímco ve Vietnamu se snižují

Zdroj: WSJ
Právě změny měnových kurzů ruku v ruce sw suchým počasím a vybranými zásobami v Brazílii by celkem rychle mohly narušit dynamiku mezi Vietnamem a Brazílií s ohledem na produkci robusty. Nedávné sucho v brazilských regionech pěstujících robustu společně s propadem zásob by ovšem mohly nakonec snížit objem dodávek a v právě probíhající sezóně pomoci světovým cenám kávy k růstu.
Podobná situace se nedotýká pouze trhu s kávou. Právě měny rozvíjejících se trhů oslabily proti dolaru zdaleka nejvíce. Některé z těchto zemí jako jsou Rusko nebo Jižní Afrika jsou zároveň významnými vývozci komodit. I tento faktor tak přispěl k záplavě trhu některými surovinami a umožnil vybraným národům na již tak přezásobené trhy poslat jen další měď či železnou rudu a posílit tak tlak na ceny. Kupříkladu Jižní Afrika, která je největším světovým producentem platiny, navzdory propadu cen drahého kovu v loňském roce o 26 procent o více než 20 procent zvýšila její produkci. Rand totiž vloni proti dolaru oslabil o čtvrtinu.
Zdroj: WSJ