Čínské firmy zaznamenávají rekordy v nákupech jiných firem. Historicky jde přitom, jak si všimla zpravodajská stanice CNN, o nikdy dosud zaznamenaná čísla. Mezi top čtyři nákupy čínských firem patří akvizice společnosti , kterou uskutečnila ChemChina za 48 miliard amerických dolarů, nákup firmy Tianjin Tianhai Investment, která si za 6,3 miliardy dolarů pořídila firmu Ingram Micro, akvizice divize zaměřenou na přístroje firmou Haier za 5,4 miliardy dolarů a nákup Zoomlion Heavy, která si za 4,8 miliardy dolarů koupila Terex Corp.
Sečteno, podtrženo – čínské společnosti dosud za letošní rok oznámily akvizice zahraničních společností, za doslova neuvěřitelných 108,5 miliardy amerických dolarů. Podle statistik agentury Dealogic tak během necelých pěti měsíců roku 2016 překonaly hodnotu akvizic z loňského roku, ve kterém čínské firmy nakoupily v zahraničí společnosti v hodnotě 106 miliard dolarů. Co se týká počtu obchodů, v letošním roce zatím došlo ke 281 transakci, zatímco v loňském roce to bylo 611.
Podle CNN.com mnoho z oznámených akvizic musí být ještě schválena regulačními orgány –požadavku, která nakonec několikrát zastavil navrhované akvizice kvůli obavám o národní bezpečnost. V polovině února 2016, společnost Fairchild Semiconductor odmítla nabídku na převzetí od čínské společnosti a místo toho se dohodla se svým americkým konkurentem na fúzi.
A to jen proto, aby překonala „nepřijatelnou úroveň rizika“ a získala regulační schválení. Jen zhruba o týden později po této transakci čínská společnost upustila od investice do technologické společnosti , protože americký regulátor uvedl, že bude okolnosti transakce prošetřovat. Mezi nedokončené transakce patří také akvizice čínské společnosti Anbang, která si za 14 miliard dolarů chtěla koupit Hotels. Pokud by k transakci došlo, byly by statistiky o čínských akvizicích ještě vyšší.