Výsledek včerejšího zasedání bankovní rady ČNB lze shrnout do následující věty: sazby se nemění a kurzový závazek zatím také ne. Výhled inflace ČNB snižuje a inflační rizika prognózy vidí jako protiinflační. Ke změně dochází u načasování exitu ze stávajícího kurzového režimu. Zatímco únorová prognóza počítala s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce letošního roku, nyní prognóza hovoří o konci první poloviny příštího roku. Tím se tato prognóza dostává do souladu s názorem bankovní rady, který je už známý od minulého zasedání, tedy že jako pravděpodobný termín exitu se stále jeví polovina roku 2017.
ČNB ve svém prohlášení sice nově „vyhrožuje“ dalším oslabením koruny, avšak jen pokud dojde „k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd“. To, že ČNB hovoří o možnosti další „devalvace“ chápeme jako eventuální scénář, který se za určitých podmínek může naplnit. Prozatím mu však nedáváme velkou pravděpodobnost, navíc ani z tiskové konference nevyplynulo, že by se ČNB k takovému kroku v brzké době chystala. I nadále si proto myslíme, že ČNB s korunou hýbat nebude. Ostatně na včerejší verbální intervenci koruna nijak silně nezareagovala a zůstává dál v těsnější blízkosti intervenční hranice.
Nicméně pozornost trhu se ještě více bude upírat právě na mzdové statistiky (další až 6. června). Zatím ale pozorujeme spíše rostoucí mzdové tlaky na pracovním trhu, kde začíná být stále větší problém sehnat zaměstnance. I proto nečekáme, že by koruna se koruna měla bát pádu do výraznější defenzivy. Situace se může změnit zejména v případě, kdy by výrazněji narostla vnější rizika ohrožující růst v eurozóně i v Česku - Brexit, další letní řecká splátka a zejména nová eskalace čínské krize. Pak by se koruna mohla načas odpoutat od intervenční hranice a navštívit i o něco slabší úrovně. Zatím ale vnímáme strašení dalším oslabením intervenčního kurzu čistě jako verbální intervenci, která má odradit příliv spekulativních peněz do korun a umožnit tak ČNB na rozdíl od ECB držet úrokové sazby nad nulou.
Region - forex
I přesto, že se v zápisu ze včerejšího jednání ČNB objevily nové holubičí signály, tak koruna na něj nijak nereagovala. Dnes bude korunu jistě zajímat statistika o devizových intervencích ČNB za březen. Data o likviditě přitom naznačují, že ČNB v tomto měsíci nijak zvlášť intervenovat nemusela (pokud vůbec).
Zajímavější byl včera vývoj zlotého, který oslabil na nová dvouměsíční minima. Roli patrně hrají zejména obavy z revize ratingu od Moody’s příští týden. Dnes bude zlotý jistě sledovat zasedání centrální banky, které by mu podle nás mělo navzdory hluboké deflaci a horším číslům z průmyslu spíše prospět, neboť změny v nastavení měnové politiky nečekáme. Trh nicméně může zajímat, zdali se v komentáři opět objeví zmínka o tom, že většina členů vedení NBP by zvažovala snížení úrokových sazeb, pokud by polská ekonomika zpomalila, což byla fráze, kterou obsahoval (podrobný) zápis z březnového jednání RPP.
Dluhopisy
Výnosy bezpečných dluhopisů se včera tlačily dolů přesto, že ceny ropy stoupala, akcie se stabilizovaly a rétorika z Fedu měla mírně jestřábí tón. Člen FOMC Bullard zopakoval, že hlasování o BREXITu nepředstavuje pro Fed problém, a Williams ze San Franciského Fedu uvedl, že letos stále vidí dvě až tři zvýšení úroků ze strany americké centrální banky (trh přitom neočekává ani jedno).
Dnes budou samozřejmě v centru pozornosti oficiální data z amerického trhu práce, přičemž trh bude zajímat nejenom přírůstek nových pracovních míst (který čekáme poměrně silný - nad 200 tisíci), tak na míru nezaměstnanosti a růst mezd. Data v blízkosti konsensu si či lepší by mohla vést k růstu krátkých amerických sazeb a výnosová křivka by tak mohla zploštět. Zároveň by začal proces roztahování kreditních rizikových marží, a to jak v eurozóně, tak na zřejmě i na trhu s korporátními dluhopisy.
Komodity
Jízda cen ropy na horské dráze pokračuje. Rozdíl mezi středečním dnem a čtvrtečním vrcholem ceny ropy Brent byl úctyhodných 5,84 %. Ropě sice neprospívala data o amerických zásobách za minulý týden, nicméně rozsáhlé požáry v Kanadě jí opět pomohly vzhůru. Tento efekt však, zdá se, z ceny Brentu vyprchává a dnes ráno opět pohybuje v okolí 45 USD/barel. Výpadky kanadské produkce - hovoří se až o 1 mb/d, tak mají dopad především na sklon forwardové křivky na ropu WTI, jež je na bezmála sedmiměsíčních minimech (dvouměsíční mínus měsíční kontrakt).
Dnes jsou v centru pozornosti zejména data z amerického trhu práce. Očekávali jsme sice silnější číslo než trh, ale statistika ADP naznačila spíše horší výsledek. Pokud budou čísla horší, tak by to měla být pro ropu spíše špatná zpráva.