Šéf ECB Mario Draghi by dnes neměl být pod velkým tlakem. Díky tomu, že se Fed chystá na další utažení měnových kohoutů, euro na frontě s dolarem od dubnového zasedání citelně oslabilo a nemělo by držet inflaci v eurozóně na uzdě. Navíc z vyšších amerických sazeb a dražšího dolaru nemají v tuto chvíli (na rozdíl od začátku roku) smrt v očích rozvíjející se ekonomiky včetně Číny, tedy alespoň zatím… I proto se relativně drží cena ropy a s ní opatrně vzrostla i inflační očekávání. ECB si taky po silném prvním kvartále nemusí nijak lámat hlavu s výkonem ekonomiky. Ten sice v dalším průběhu roku pravděpodobně zpomalí, podle měkkých čísel (PMI, Ifo) by to ale nemělo být kritické.
Co tedy dnes čekat od ECB? Nic nového pravděpodobně nepředstaví a Mario Draghi zopakuje, že je třeba počkat si “trpělivě” na efekty březnových opatření. Mario Draghi v posledních týdnech několikrát zdůraznil, že na efekty netradičních měnových nástrojů je třeba čekat déle a trpělivěji než na efekty nižších sazeb. Samotný program na skupování korporátních dluhopisů ostatně startuje až v tomto týdnu. ECB od 1. června hodlá nakupovat korporátní dluhopisy v celkovém objemu 5-10 mld. eur (80 % dostupných dluhopisů je z Německa, Francie, Itálie nebo Španělska).
I když ECB zůstane dnes stát na místě, pravděpodobně bude chtít zdůraznit rozdíly mezi Amerikou a Evropou, Mario Draghi by měl potvrdit přetrvávající holubičí orientaci ECB a zdůraznit, že je na rozdíl od Fedu kdykoliv připraven naopak měnové kohouty znovu uvolnit. Krátké evropské sazby a výnosy ale pravděpodobně v reakci na jeho slova zůstanou stabilní. I proto eurodolar zůstane dál víc pod taktovkou amerických čísel a vývoje očekávání na další růst sazeb Fedu.
Region
Včerejší seance patřila v regionu opět k těm klidnějším. Data o podnikatelských náladách nijak zásadně nepřekvapila. V Polsku se v květnu nálada v průmyslu zlepšila (korekce dubnového propadu), zatímco v Česku opět poklesla, avšak nijak dramaticky. Zlotý nerozhodila ani oficiální stížnost týkající se situace kolem ústavního soudu, kterou do Varšavy vyslala Evropská komise.
Dnes bude region sledovat zejména zasedání ECB, ačkoliv žádné zásadní novinky podle nás patrně nepřinese.
Dluhopisy
Výnos německého bundu stabilně vyčkává v okolí 0,14% (10 let). Ukazuje se, že zatím nemá delší konec křivky sílu posunout se vzhůru. A zdá se, že pokud se nedostane výrazněji do kladných hodnot inflace (čekáme až v červencových číslech, která budou k dispozici v srpnu) anebo nepůjde dál výš cena ropy (s tím zatím nepočítáme), bude spíše stabilní.
Komodity
Cena ropy Brent se včera i nadále obchodovala na dohled od 50 USD/barel, ačkoliv během dne se ocitla i pod 49 USD/barel. Večerní data API naznačila nečekaný růst zásob v minulém týdnu, ale důležitější bude jistě dnešní zveřejnění oficiálních dat EIA.
Hlavní událostí dne je ale jednoznačně zasedání OPECu. Šance na dohodu, která by významněji ovlivnila trh s ropou (například stanovení individuální či vynutitelné společné produkční kvóty), zůstávají podle nás malé (10 %). Rozpory mezi Saúdskou Arábií a jí blízkými zeměmi z Perského zálivu na jedné straně a Íránem na straně druhé přetrvávají, a to nejen v oblasti produkce ropy. Setkání ministrů nicméně bude jistě zajímavé. A to už jen proto, že se jej zúčastní nový ministr pro ropu ze Saúdské Arábie Khalid al-Falih.