Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Applenomika kolem nás

Applenomika kolem nás

01.06.2016 17:45

Dnes už to heslo není tak slyšet, ale ještě nedávno se v souvislosti s dlouhodobým ekonomickým vývojem často hovořilo o „znalostní ekonomice“. Definice takové ekonomiky je poměrně složitá. Ale tak nějak tušíme, že jde o vyspělou ekonomiku, která se zaměřuje na sofistikované zboží a služby s vysokou přidanou hodnotou. Hodně práce tam dělají roboti, lidé potřebují vyšší vzdělání, protože hlavně řídí, programují, ovládají. A v neposlední řadě jde o ekonomiku, která stojí na výzkumu a vývoji. Podívejme se nyní na korporátní a národní přeborníky v oblasti investic do R&D.

Výzkumní přeborníci


V grafu je vyznačen podíl investic do výzkumu a vývoje k tržbám společností. Tomuto globálnímu žebříčku celkem s přehledem dominuje VW. Jeho investice v této oblasti podle grafu odpovídají asi 17 % tržeb a je jistě pozoruhodně, že i přesto se firma ve snaze udržet a rozšířit podíl na trhu musela uchýlit k podvodům. Na druhém místě je Samsung s necelými 15 % tržeb směřovanými do výzkumu a vývoje a na třetí místo dosáhl Microsoft s cca 12 % tržeb:

Applenomics.png

Zdroj: FT

V první desítce „výzkumníků“ tedy najdeme celkem dvě automobilky – vedle VW se sem dostala i japonská Toyota. K tomu přidejme tři výrobce léků a zbytek jsou technologie v hmatatelnější, či méně hmatatelné formě.

Nyní se přesuňme na úroveň jednotlivých zemí. Z druhého grafu je zřejmé, že výzkumným přeborníkem je Izrael, kde jsou do R&D investovány asi 4,2 % HDP. Na druhé místo se dostala Korea a na třetí Japonsko. Z evropských zemí je na tom nejlépe sever: Finsko, Dánsko, Švédsko. Česká republika s 1,9 % HDP investovanými do R&D je pod průměrem OECD (2,4 %), za námi jsou země jako Kanada, či Norsko (my nemáme ropu, ani další přírodní suroviny), a třeba jih eurozóny s Ruskem, či Rumunskem.

Applenomics.png 2.png

Směrem k ekonomice znalostní, či marketingové?

Při pohledu na uvedená čísla mě napadly zejména dvě otázky: Kde je Apple? A kde jsou Spojené státy? Odpověď na tu druhou nalezneme v grafu – s investicemi do R&D odpovídajícími 2,8 % jsou na tom Spojené státy o něco lépe než průměr OECD, ale o žádný světoborný výkon nejde. Jinak řečeno, dlouhodobě nejvýznamnější a asi i nejdynamičtější ekonomika světa si vystačí zhruba s průměrnými investicemi do výzkumu a vývoje. V čem je tedy její přednost?

Diskuse o konkurenční výhodě USA může být určitě obsáhlá, ale já si dovolím tvrdit, že jí lze zkrátit pohledem na její současnou ikonu: Apple. Čímž se zároveň dostáváme i k oné otázce: Kde je tato firma na žebříčku investic do výzkumu a vývoje? Mezi první desítku se totiž nedostala i přesto, že Samsung je naopak na špičce investičního pelotonu. Apple a jeho produkty jsou přitom dnes pro řadu spotřebitelů synonymem technologického pokroku a vyspělosti. Její absenci v první desítce korporátních výzkumníků pak lze vysvětlit dvěma způsoby:

Apple je prostě dokonalý a s mnohem menšími (relativními) investicemi dokáže dosáhnout mnohem většího technologického pokroku. Nebo Apple a jeho výrobky nejsou ani tak o nových technologiích jako o marketingu. Hrdým držitelem jeho produktů sice nejsem, ale zdá se mi, že druhá možnost toho má hodně co do sebe. A zároveň to možná hodně říká i o konkurenční výhodě americké ekonomiky a o významném rysu všech ekonomik vyspělých a jejich dalším směru.

Je možné, že se pohybujeme k ekonomice znalostní, už léta jsme ale hlavně ekonomikou marketingovou a tento trend neustále sílí. Pokud se dnes například podíváme na reklamu na nějaké auto, o technické stránce tohoto produktu se toho moc nedozvíme. Veškeré sdělení se orientuje v podstatě na to, jak nás budou díky novému autu vnímat ostatní. A toto budování „image“ je hnacím motorem všech ekonomik, kde jsou základní potřeby (pře)saturované. Na jednu stranu je to zdroj nekonečné poptávky (jak správně predikuje ekonomická teorie). Na straně druhé je to zdroj nekonečné frustrace, protože se snažíme naplnit misku, která nemá dno. Investice do R&D a znalostní ekonomika jsou na místě druhém, na prvním je marketingová ekonomika – taková Applenomika, snažící se naplnit tuto misku.


Čtěte více:

Jaké to je pracovat v Apple Store? Přečtěte si 11 nejdivnějších postřehů
31.05.2016 14:00
Portál Business Insider před třemi dny udělal rozhovor s bývalou zaměs...
Aktivita v britském průmyslu se těsně vrací k růstu
01.06.2016 10:38
Index nákupních manažerů v britském průmyslu za květen stoupá na 50,1 ...
OPEC: Bezvýznamný ropný kartel?
01.06.2016 12:51
Již tento čtvrtek se ve Vídni sejdou přední představitelé ropných velm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m