Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Austrálie – finanční hrozba za pozlátkem úspěšné ekonomiky bez recesí

Austrálie – finanční hrozba za pozlátkem úspěšné ekonomiky bez recesí

07.06.2016 13:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud je Austrálie ekonomickým zázrakem, který se za poslední čtvrtstoletí těší nepřerušenému růstu, pak jsou jeho nejviditelnějším znakem banky. Ty si v devadesátých letech prošly velmi těžkým obdobím, pak se ale rychle zvedly a jejich návratnost vlastního jmění se nyní pohybuje kolem 15 %. V USA se nachází pod 10 %. Valuace australských bank jsou z hlediska globálního standardu nadprůměrné a pohybují se asi na dvojnásobku účetní hodnoty. Jenže ve skutečnosti toto pozlátko jen maskuje hluboké problémy, protože rozvahy australských bank jsou v současnosti mnohem slabší, než by se na první pohled zdálo.

Pro řadu lidí jsou podobná tvrzení přehnaná, protože australské banky provedly po krizi hluboké reformy a omezily své investice v zahraničí. Byly tedy poměrně izolovány od dopadů asijské krize i od finanční krize roku 2009. Na domácím trhu nemusí zápasit s intenzivní konkurencí a jejich výsledkům svědčí pokračující ekonomický růst. Během evropské krize roku 2012 tak byla hodnota australských bank vyšší než hodnota všech evropských bank dohromady.

Australské finanční instituce se ale přes výše uvedené dopustily stejných fundamentálních chyb jako zbytek jejich země. Ekonomický růst založený na „domech a dírách v zemi“, tedy na rostoucích cenách nemovitostí a přírodních zdrojích, nemůže trvat věčně. Čínská poptávka po komoditách sice v poslední době začíná opět sílit, ale ceny komodit v dohledné budoucnosti zůstanou pravděpodobně nízko. Australské banky přitom těžebnímu sektoru půjčily celkem přibližně 50 miliard dolarů, což je relativně k jejich kapitálu hodně vysoká částka.

Úvěry poskytnuté realitnímu sektoru budí ještě větší obavy než financování komoditních odvětví. Hypotéky dnes představují více než polovinu úvěrových portfolií australských bank, což je ve srovnání s devadesátými lety více než dvojnásobek. Ukazatele, jako jsou poměr cen nemovitostí k příjmům či k nájmům, přitom jasně naznačují, že ceny nemovitostí v Austrálii leží příliš vysoko. Ztráty tak pravděpodobně porostou, a to zejména v případě, že ekonomika bude slábnout.

Australské banky jsou nyní zranitelnější i co se týče vnějších faktorů. Domácí vklady financují pouze asi 60 % aktiv, zbytek zajišťují hlavně zdroje ze zahraničí. Doposud to nebyl problém, ale nyní se vnější pozice australské ekonomiky zhoršuje. Očekává se, že deficit běžného účtu letos vzroste na 4,75 %, zvyšují se i deficity rozpočtové, měna oslabuje. To vše zřejmě zvýší náklad financování a pokud dojde ke zlomovému zhoršení v australské či globální ekonomice, australské banky mohou mít problémy se samotným získáváním financí.

Australské banky představují v současné době velkou část celé ekonomiky. Čtyři největší jsou dnes i největšími obchodovanými společnostmi a dohromady tvoří více než třetinu celkové kapitalizace trhu. Jejich aktiva dohromady odpovídají 130 % HDP. Pokud by se tedy dostaly do problémů, potíže by se rychle rozšířily do celé ekonomiky. Vláda přitom nemá mnoho nástrojů, jak takovou situaci řešit. Pokud by byly sníženy sazby, rostlo by riziko nafukování bubliny na realitním trhu a dalšího růstu už tak vysokého zadlužení domácností. V případě, že by se sazby naopak zvýšily, mohlo by to vyvolat vlnu defaultů. Omezením čelí i fiskální politika, protože další vládní dluhy by mohly ohrozit rating Austrálie a její přístup k financím ze zahraničí.

Ekonomové už řadu let tvrdí, že australská ekonomika by měla zvýšit svou diverzifikaci, podpořit služby, a to zejména oblast vzdělávání, turismu a zdravotní péče. Zároveň by měla snížit svou závislost na přírodních zdrojích a dluhem tažený boom na trhu nemovitostí. Banky by se měly chovat podobně, protože i jejich provázanost s trhem nemovitostí a těžebním sektorem je příliš vysoká. K tomu by měly prudce navýšit své rezervy, zvýšit kapitál a omezit dividendy. Jejich doposud záviděníhodné štěstí jinak dlouho trvat nebude.

Autorem je Satyajit Das.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Novinky z realitního investičního trhu
07.06.2016 11:30
O realitních transakcích, které proběhly na začátku letošního roku, js...
Yellenová dolaru neukázala směr, libra pokračuje ve volatilním obchodování
07.06.2016 10:34
Janet Yellenová ve svém včerejším komentáři hodnotila pozitivně vývoj ...
Plán saúdské ekonomické transformace: První detaily odhaleny
07.06.2016 12:24
Proti propadu cen ropy není imunní ani největší vývozce Saúdská Arábi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2025
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.