Aktualizováno Spotřebitelské ceny se ve Spojených státech za prosinec zvedly o 0,3 procenta, tedy podle očekávání. Jádrový index se zvýšil o 0,2 procenta. Ceny potravin v prosinci stagnovaly, ale 1,5procentní růst cen energií působil na celkový index kladně. Dalšími tahouny pak byly dopravní služby, léky nebo ceny ojetých aut. Naopak klesly ceny oděvů.
Meziroční inflace v USA dosáhla 2,1 procenta po listopadových 1,7. Jádrová inflace se mírně zvedla na 2,2 z 2,1 pct. Už několikátým měsícem neplatí, že by energie táhly inflaci dolů. Naopak začaly slušně přispívat k jejímu růstu. Zejména je to případ benzínu. Dalším zdrojem inflace jsou zdravotnické služby nebo náklady bydlení. Průměrná inflace za celý loňský rok dosáhla 1,3 procenta, jádrová potom 2,2 procenta.

Prosincová data jsou v souladu s odhady, pouze meziroční změna jádrového indexu konsensus nepatrně překonala. Bez podstatného překvapení se tedy potvrzuje očekáváné zrychlení cen na konci roku. Jádrová inflace zůstala po celý rok velice stabilní.
Spotřebitelské ceny by měly dál zrychlovat, ale už ne tak razantně, jako jsme to viděli koncem loňského roku. V závěru letoška by se inflace mohla nacházet kolem 2,5 procenta.
Jádrový CPI má za současných podmínek prostor ke zrychlení poměrně malý, ovšem rizikem jsou kroky nové vlády, které mohou inflaci tlačit vzhůru rychleji. Na relativně malý růst to zatím vypadá rovněž u jádrové inflace měřené PCE (cenový index výdajů na osobní spotřebu, preferovaný ukazatel Fedu). Riziko je zde ovšem stejné. Dnešní data by měla zapadat do představ americké centrální banky. Nejsou důvodem pro nějakou úpravu rétoriky, či dokonce výhledu.