Aktualizováno Index cen spotřebitelů v USA se za listopad zvedl o 0,2 procenta a stejný růst vykázal také jádrový index očištěný o potraviny a energie. Právě energie, nejvíce pak benzín, v listopadu slušně zdražily. Ceny potravin naopak stagnovaly. V rámci jádrového indexu sledujeme vyšší ceny dopravních služeb, nákladů na bydlení či zdravotnických služeb. Naopak klesly ceny oděvů, nových aut a léků.
Meziroční inflace ve spotřebitelských cenách opět stoupla o něco výš a dosáhla 1,7 procenta. To je nejvyšší hodnota za dva roky. Jádrová inflace zůstává na 2,1. Letos je to spíše nižší hodnota, ale čísla jsou už delší dobu poměrně stabilní.
Inflační data jsou v souladu s tržními odhady a potvrzují, že spotřebitelské ceny postupně zrychlují ke svému cíli. Důležitým příspěvkem k celkové inflaci je vývoj cen energií, který by měl čísla zvyšovat ještě aspoň začátkem příštího roku.
Spolu s inflací podle CPI by měla jít také inflace měřená PCE, která je preferovaným měřítkem pro Fed. Pro pořádek ale dodejme, že Fed ve své politice nehledí až tolik na aktuální inflaci taženou energiemi, navíc ještě efektem srovnávací báze, což je pouze technická záležitost. Větší roli hraje utažený trh práce, který by měl generovat inflaci skrze rostoucí mzdové tlaky. Tam už jde o jádrovou inflaci, na kterou se centrální banka zaměřuje. Nad rámec aktuálních prognóz jsou pak faktory zahrnuté prozatím do položky rizik, tedy možné zavádění cel, agresivní fiskální expanze atp.
