Američané, kteří si nebyli jistí, jak bezpečné jsou jejich cesty do Evropy, dostali před několika dny odpověď od jejich vlády. Ta jim sdělila, že moc bezpečné to není. Nešlo o přímé varování, které bylo vydáno například ve vztahu k Sýrii či mnohem bezpečnějšímu Turecku. Ale přesto nejde o zanedbatelný krok. Podle americké vlády „široce známé události ve Francii, Rusku, Švédsku a Velké Británii ukazují, že Islámský stát, Al-Káida a další podobné skupiny jsou schopny naplánovat a provést teroristické útoky v Evropě“. Téma rozvádí Leonid Bershidsky pro Bloomberg.
Takovéto varování, soudí, může být pokusem chránit Američany, ale statistiky ukazují, že Evropa na tom z hlediska bezpečnosti tak špatně není. V roce 2016, kdy proběhly nejhorší útoky ISIS, při nich bylo v Evropě zabito 7 amerických občanů. V USA došlo k útoku spojenému s ISIS v Orlandu a při něm zemřelo 49 lidí. Mnoho lidí bylo zraněno při útocích v St. Cloud, Minnesotě, New York City a Columbusu.
Některá konzervativní média ale podobná fakta nezastaví před tím, aby pokračovala v soustavném strašení islámem. Například Breitbart vládní varování otiskl na přední straně svého vydání, a to s obrovskými titulky. Nedávno zase obšírně informoval o tom, že Německo kleslo v žebříčku nejbezpečnějších zemí a příčinou je zvýšené riziko teroristických útoků. O tom, že tato země stojí stále na poměrně dobrém 51. místě na světě a Spojené státy jsou na 84. místě, už ale nepadlo ani slovo.
Faktem je, že Spojené státy si ve srovnání s mnoha evropskými zeměmi nevedou nijak dobře. Evropské země mají většinou nižší zločinnost i počet teroristických útoků a některé z nich také efektivnější policii. Spolehlivost policie je v následujícím grafu vyznačena modře, index teroristických útoků světle šedě a počtu vražd tmavě šedě. Čím vyšší jsou hodnoty, tím horší je pozice dané země. Spojené státy si vedou relativně dobře, co se týče práce policie, ve zbylých dvou indikátorech ale platí spíše opak. Poměrně bezpečnou zemi představuje z tohoto pohledu Rakousko a Španělsko, kde je ovšem vyšší riziko terorismu. Podobně je na tom podle tohoto grafu v této oblasti i Česká republika, která se ovšem nemůže chlubit velkou spolehlivostí práce policie. V oblasti počtu vražd ale patří mezi nejbezpečnější země:

Spojené státy tedy nejsou právě nejbezpečnější zemí, ale varování před cestou do této země v Německu či Francii nezaznívají. Jen britská vláda hovoří o nutné opatrnosti kvůli zločinnosti, terorismu a omezením, kterým musí turisté čelit kvůli řadě opatření Trumpovy vlády. Já sám jsem cestoval dvacet let po celých Spojených státech i Evropě a musím říci, že se všude cítím bezpečněji, než někde na ruském sídlišti po setmění. I německý Wedding a Gesundbrunnen, kde žije řada imigrantů, jsou přátelskými místy, kde je pravděpodobnost útoku proti vaší osobě asi tak velká jako v parku ve Washingtonu.
Bruselskou kolébku terorismu Molenbeek bych dokonce doporučil k návštěvě všem Američanům, kteří chtějí vyprávět o tom, jak nebezpečné cesty podnikli, ale zároveň nechtějí podstoupit ani náznak skutečného rizika ohrožení života či zdraví. Ve světě už je dost hrozeb, neměli bychom si to ztěžovat ještě tím, že budeme vymýšlet takové, které neexistují.