Hodnota vyplacených dividend amerických bank atakovala předkrizové objemy z let 2006 – 2008. Z údajů americké Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) vyplývá, že jen za rok 2016 inkasovaly akcionáři amerických peněžních domů na dividendách 102,8 miliardy dolarů, což je třetí nejvyšší rekordní částka od roku 1984. V roce 2007, rok před finanční krizí, banky vyplatily na dividendách 110,4 miliardy dolarů. Objem dividend ale otevírá otázku, jak má být nastavena regulace finančních domů.
Zpravodajský server CNN.com data o výplatách dividend před blížícím se rozhodnutím amerického Fedu konstatoval: Na jedné straně chtějí velké banky uvolnění regulace, na druhé straně sílí názor, že banky mají více peněz, než aby věděly, co s nimi mají vlastně v těchto dnech dělat.
Americké banky vyplácejí rekordní dividendy
A pohled do účetních výkazů tomuto názoru dává za pravdu, americké banky v loňském roce zaznamenaly rekordní zisky. „Banky mají velký objem peněz na to, aby zvyšovaly hodnotu svých úvěrových portfolií. Rozhodli se ale, že tento kapitál vrátí svým akcionářům," konstatovala podle CNN.com nedávno při hodnocení investic bankovních institucí Bankovní komisi Senátu USA Saule Omarová, profesorka práva Cornellovy University.
Z dat vyplývá, že Chase, která je považován za nejzdravější z velkých amerických bank, minulý rok vyplatila na dividendách 6,9 miliardy dolarů, ve zpětném odkupu akcií navíc 8,1 miliardy dolarů. , , a , čtyři největší americké banky, v loňském roce vyplatily na dividendách 23 miliard dolarů.
Objem vyplacených dividend americkými bankami

Zdroj: CNN.com
Srovnání objemu výplaty dividend akcionářům s rokem 2008 ukazuje, že investoři inkasovali na dividendách o polovinu méně, než v předchozím období - 51,1 miliardy dolarů. Od roku 2010 ale peněžní domy v USA objem vyplacených dividend navyšují. Finanční průmysl navíc podle CNN prosazuje uvolňování bankovní regulace. Podle dubnové zprávy lobbistických sdružení, kterou obdrželi američtí senátoři, velké americké banky čelí „zbytečné regulaci ", která jim odebírá kapitál na úvěry pro malé a střední podniky, na hypoteční úvěrování a další produkty.
Přijde uvolnění regulace? Objem dividend tomu moc nenahrává
Jenže podle profesorky Omarové výplata dividend „ukazuje fundamentální falešnost nároků tohoto odvětví". A to údajně proto, že stabilní a vysoké dividendy zvyšují ceny akcií, což zase nutí firmy předkládat vyšší bonusy a tím vystavovat odvětví vážným komplikacím. Bankovní sektor prý totiž zase zažívá kolotoč, který roztáčí krizi. Navyšování výplat dividend jako způsobu, jak lákat akcionáře k nákupům akcií, vede ke zvyšování akcií a nutí tak finanční instituce, aby trend udržovaly. Americká centrální banka Fed má v příštím týdnu rozhodnout, zda svolí plánům velkých bank na zvýšení dividend a navýšení zpětných odkupů akcií.
Podle CNN.com na dividendách není nic zlého. „Ve skutečnosti jsou tyto platby znamením finančního zdraví a jsou daleko lepší, než kdyby firmy seděly na penězích nebo je zbytečně spotřebovaly,“ konstatuje CNN. Jenže podle analytiků, které zpravodajský server oslovil rekordní dividendy podkopávají argument bank o tom, že regulace musí být upravena.