Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jsme pro západní Evropu novodobými koloniemi, nebo máme jen komplex méněcennosti?

Jsme pro západní Evropu novodobými koloniemi, nebo máme jen komplex méněcennosti?

30.6.2017 13:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Slovensko je v mnoha ohledech ukázkovým příkladem integrace východní Evropy do EU. Stávka zaměstnanců Volkswagenu v Bratislavě ale dobře ukazuje, že Evropská unie je nyní ve své východní části značně rozdělena. Země v tomto regionu mají totiž často pocit, že se z nich staly kolonie západní Evropy. Vzniklé tenze představují pro EU možná větší hrozbu než brexit, soudí Bloomberg.

Slovensko na rozdíl od svých sousedů přijalo euro a jeho ekonomika následně netrpěla tolik, jak mnozí předpokládali. Jeho produkt rostl mezi roky 2010–2016 průměrným ročním tempem 2,9 %. Z velké části se jedná o odraz slovenské specializace na automobilový průmysl. V roce 2005 se tam vyrábělo 200 000 automobilů ročně, během posledních dvou let už byla překročena hranice jednoho milionu vozů. Podle OECD tvoří tento sektor 40 % průmyslové výroby na Slovensku a třetinu exportů této země. Jeho podíl na přidané hodnotě ale dosahuje pouze 4 %.

Většina výrobních center je soustředěna na západě Slovenska, kde se nezaměstnanost drží pod 5 %. Zaměstnanci tak cítí, že jejich vyjednávací síla je vysoká a porovnávají se s těmi, kteří na podobných pozicích pracují v západní Evropě či v rozvinutější části bývalého sovětského bloku. A mají pocit, že jejich zaměstnavatelé s nimi nejednají férově. Šéf odborů v bratislavské továrně VW Zoroslav Smolinsky na svém blogu nedávno napsal, že na slovenské poměry si zaměstnanci továrny vydělávají slušné peníze, ovšem nepovažuje za férové, že jejich mzdy nelze srovnávat se mzdami v továrně ve Wolfsburgu. Tam se totiž pohybují na 2,5 násobku (už se ale moc nemluví o tom, že i životní náklady jsou v Německu vyšší).

VW na Slovensku vyrábí relativně levné vozy Up!, ale také luxusní Porsche Cayenne a Bentley Bentayaga. Právě ty táhnou marže společnosti nahoru a právě jejich výroba se kvůli stávce zastavila. A nešlo o nějakou obyčejnou stávku. Podporoval ji populistický premiér Robert Fico. Ten k ní mimo jiné řekl, že „naši přátelé ze Západu“ nás nechápou, když se ptáme, proč má zaměstnanec z vysoce produktivní továrny z Bratislavy poloviční či dokonce třetinovou mzdu ve srovnání s méně produktivní továrnou 200 kilometrů na západ.

Podobný pohled není ve východní Evropě ojedinělý. Lidé tu mají pocit, že jejich západní sousedé je zneužívají. Například mezinárodní obchodní řetězce podle nich prodávají méně kvalitní potraviny než na Západě a EU pomáhá velkým korporacím více než chudým zemím Evropské unie. Co se týče příjmů, dotáhly se země východní Evropy jen mírně na Španělsko, konvergence k německým příjmům ale neexistuje. Vývoj průměrných ročních mezd v dolarech roku 2016 porovnává následující graf:

Soustružník 

Východní Evropa riskuje, že své požadavky přežene. Pokud se zaměstnanci VW v Bratislavě budou dožadovat stejných mezd jako v Německu, nemá pro automobilku smysl přesouvat výrobu na Slovensko. A velká část růstu životního standardu v tomto regionu byla umožněna právě díky velkým korporacím, které nyní země, jako je Slovensko, kritizují. Opatrná musí být ale i Evropa západní. Bylo by nemoudré dávat populistům na Východě ještě více důvodů pro rebelii. Jejich podpora totiž nespadne tak rychle, jako tomu je nyní v západní Evropě. A bude tomu tak do doby, dokud nepřijde skutečná konvergence a východní Evropa neztratí svůj koloniální komplex.

 
 

Čtěte více:

Summers: Dlouhodobá stagnace nezmizela, pouze ji maskují stimulační kroky
25.6.2017 11:14
Bývalý americký ministr financí a ekonom z Harvardu Larry Summers hovo...
Globální ekonomika v roce 2067
26.6.2017 17:48
Svět zažívá zpomalenou hospodářskou krizi – a většina expertů se shodn...
Podaří se zabránit další dluhové krizi v Evropě?
29.6.2017 7:13
Je důležité, aby eurozóna zabránila opakování dluhové krize, která ji ...
Objednávky zboží v USA - očekávané zlepšení se nedostavilo
26.6.2017 14:42
Pokles objednávek zboží dlouhodobé spotřeby v zámoří pokračoval i v k...
Dejte českým centrálním bankéřům více pravomocí, říká MMF
27.6.2017 6:49
Česká národní banka potřebuje další nástroje, aby dokázala lépe chráni...
Rozbřesk: Ifo na historickém maximu
27.6.2017 9:13
Ani silnější euro, které zhoršilo postavení německých firem na světové...
Skončí čínské
28.6.2017 6:59
Čína staví svou hospodářskou expanzi v spoledních letech na tom, že na...
MMF: Americká ekonomika poroste pomaleji, Trump svými plány nepomůže
27.6.2017 16:36
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zhoršil hospodářský výhled Spojený...

Váš názor
 • české firmy
  6.7.2017 17:55

  Česko (Slovensko také) potřebuje hodně mladých lidí se zkušenostmi ze zahraničí, kteří budou mít chuť tady u nás zakládat nové české firmy. S podporou státu. České firmy pak můžou vyhledávat na mapě světa levnou pracovní sílu a všechen zisk, který tam vytvoří použít na extrémně vysoké platy českých lidí (vedení firmy). Ti pak budou utrácet tady u nás a bude tu vysoká životní úroveň (daná i posilujícím kurzem). ... Bohužel tady byl komunismus a tím je dané, že žádné české korporace neždímou dělníky ve francouzských (anglických, amerických,..) pobočkách. ... Bohužel. ... A že německé koncerny ždímou nás? To přece každý musí pochopit proč to dělají. Přece pro peníze. Takto je nastavený kapitalizmus.
  pmx
 •  
  30.6.2017 14:47

  Je opravdu nemoudré,,,,,,!!!!!!! Občané to snesou.
  Homo
  •  
   30.6.2017 15:14

   "Východní Evropa riskuje, že své požadavky přežene." Pokud by autor tohoto článku bral na montážní lince fabriky na automotive 20.000 Kč psal by jinak. Naopak české odbory by se měly vzchopit a bojovat za zvýšení mezd jako Slováci. Je vidět, že to lze vybojovat. Zvýšení mezd i o 30% nepovede ke stěhování německých firem. Nemůže být pro Česko nic lepšího, než když část odtékajících dividend zůstane ve mzdách zaměstnanců.
   Tuxpan
   •  
    30.6.2017 16:03

    Vzpomeňte prosím na přechodné období, během kterého nešlo lidem z bývalého východního bloku pracovat v zemích EU (s výjimkou Irska, GB a Švédska) a které mimochodem bylo prodlužováno na maximum. Jak si nyní máme vysvětlit slova z Německa, že jim chybí pracovní síla? Nebo to byla jen zástěrka k etablování oblasti EU s levnou pracovní silou? To není o komplexu východu EU - to je realita.
    sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)