Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vysvětlí se někdy akciově – dluhopisová záhada posledních let?

Vysvětlí se někdy akciově – dluhopisová záhada posledních let?

24.11.2017 19:12

Bývaly časy, kdy měli akcioví investoři jedno velmi dobré vodítko: Dluhopisový trh. Ten totiž v nejednom případě hodnotil další ekonomický výhled realističtěji než akcie a ty se po čase musely vzdát svého nadměrného optimismu (či pesimismu) a opět se „srovnat“ s dluhopisy. Pokud si naopak oba trhy notovaly, měli akcioví investoři slušnou jistotu, že kráčí správným směrem. Je tomu tak i nadále?

Již před delším časem jsem tu poukazoval na to, že ona predikční schopnost dluhopisového trhu z nějakého důvodu značně vyprchala. To znamená, že akcie ztratily jakéhosi přítele, který je v případě potřeby nejednou vracel do reality (možná díky tomu, že dluhopisy jsou mnohem více o číslech a faktech než o náladách, příbězích, či dokonce pohádkách). Tento zlom je dobře vidět z následujícího obrázku – až do poloviny roku 2012 šly výnosy obligací (pozor na obrácené měřítko) a ceny akcií téměř vzorně proti sobě. Poté se ale situace změnila. Jinak řečeno, do roku 2012 se růstový optimismus projevoval klesajícími cenami obligací (jejich rostoucími výnosy) a rostoucími cenami akcií. Pesimismus naopak zvyšoval atraktivitu obligací (jejich výnosy klesaly) a snižoval jí u akcií: 

001

Proč došlo k onomu zlomu a je naděje, že se dluhopisy opět stanou relevantním akciovým indikátorem? Hledání odpovědi na tuto otázku úzce souvisí s tématem, které jsem nakousnul ve svém posledním příspěvku. V něm jsem popisoval významnou změnu v chování Fedu, ke které došlo po roce 2007 a která je přesně opačná, než se obecně míní. Tj. Fed se ve skutečnosti neposunul k větší monetární agresivitě, ale naopak k větší monetární opatrnosti. Podívejme se, jak to může souviset s dnešním tématem.

Následující graf ukazuje vztah mezi očekávaným vývojem nominálního produktu v následujících 12 měsících (osa x) a výnosy desetiletých vládních obligací. Je zřejmé, že trhy se nám tu vzorně chovají přesně podle výše uvedené logiky: Čím vyšší je očekávaný nominální růst, tím vyšší jsou výnosy obligací (což také v principu znamená, že čím lépe se vede akciím, tím více rostou výnosy obligací):

001 

Pozorný čtenář si ovšem možná všiml, že graf je datován od roku 1980 do roku 2007. Druhý obrázek popisující vývoj po roce 2008 už hovoří úplně jinou řečí. Nějaký pozitivní vztah z něj vyždímán je, ale fakticky se zdá, že očekávaný růst a výnosy vládních obligací spolu už úplně přestaly souviset (což opět poukazuje na zlom naznačený v prvním grafu).

001 

Monetarista David Beckworth, z jehož dílny grafy jsou a o kterém jsem hovořil i minule, připisuje tuto trochu podivnou a kontraintuitivní změnu právě zmíněným posunem v chování Fedu. V podstatě tvrdí, že přehnané utahovací reakce Fedu v situacích, kdy se zvedla růstová očekávání, vedly k tomu, že dlouhodobé sazby na tato lepší očekávání přestaly reagovat. Jinak řečeno, trh nenechal výnosy růst ani přesto, že se krátkodobý výhled zlepšil, protože věřil, že Fed jej zařízne a tudíž nemá smysl se vzrušovat.

Smysl podobné vysvětlení dává, ale určitě není jediné. V tuto chvíli víme jistě jen to, že v pokrizových letech došlo ke změně chování Fedu a také v relativním chování akcií a dluhopisů. Nejlepším scénářem by pak bylo pokračující globální oživení, které by vedlo jak k normalizaci samotné monetární politiky, tak předchozích „přirozených“ vztahů mezi akciemi a obligacemi. V takovém případě bychom předchozí roky asi zařadili do dlouhé série jasně nevysvětlených záhad.


 

Čtěte více:

Da Vinci za 450 milionů dolarů – známka bubliny na investičních trzích, nebo ještě vážnější signál?
24.11.2017 8:14
Ekonom Friedrich Hayek říkával, že „cena v sobě obsahuje informace“. J...
Výrobci počítačů čelí rostoucímu tlaku trhu. Přichází kreativní destrukce?
23.11.2017 18:06
Občas je dobré si připomenout, že boom netrvá věčně. Platí to o makroe...
Čína chce svůj „Bitcoin
24.11.2017 7:11
Ruch kolem tzv. kryptoměn nyní neustává. Stojaté vody sice rozčeřil v ...
Víkendář: Čína už je za vrcholem
26.11.2017 9:45
Největší výzvou přicházející v současné době z Asie není jaderná Sever...
Víkendář: Díky Čechům klesá atraktivita zrádných technologií
25.11.2017 7:53
Skupina bezpečnostních odborníků v České republice na počátku tohoto r...
OPEC v centru dění - prodlouží dohodu na omezení produkce?
24.11.2017 10:16
Cena ropy Brent se obchoduje poměrně bezpečně nad hranicí 62 USD/bar...
Důvěra v ekonomiku ČR v listopadu po čtyřměsíčním růstu klesla
24.11.2017 10:37
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu po předchozím čtyřměsíčním růstu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y