Na současný stav, kdy už skutečně dochází ke kýženému odbourávání zásob fyzické ropy, si OPEC musel pár let počkat. Dnes ale sleduje, jak zraje ovoce jeho snahy, a je velmi spokojen. V kuloárech se dokonce spekuluje o předčasném exitu dohody, která stojí za tímto cenovým růstem. Nicméně trh tento fakt zatím nevidí jako skutečnou hrozbu, čemuž odpovídá i stabilní růst cen. Nutno zmínit, že za takto vysokým růstem nestojí jen kázeň členů ropného kartelu, ale i nepokoji zmítaná Nigérie, kde protivládní militantní skupina hrozí napadením ropné infrastruktury. Pokud by došlo k něčemu podobnému, ceny by na sebe nenechaly dlouho čekat a ropní býci by si mohli mnout ruce.

USOil: WTI tak pokračuje ve spanilé jízdě, ve které započala již minulý rok. Dlouho odolávající hodnota 60 dolarů za barel je již minulostí a WTI teď směřuje k hodnotám, které nám ještě před několika týdny přišly jako velké fantasy. Technicky by ropa mohla směřovat k cenám odpovídajícím úrovni kolem 90 dolarů, jež kdysi fungovaly jako silný support.
Preferovaný scénář: Konsolidace. Znovudobití historických hodnot se do cesty začíná stavět rezistence, která se formuje kolem úrovně 65 dolarů za barel. Dá se čekat, že by WTI mohla chvíli sbírat síly v těsné blízkosti těchto hodnot, a nebo vyčkávat na ten správný impuls, který by už dnes mohla přinést americká vládní agentura EIA. Nicméně trendový kanál, ve kterém WTI stoupá vzhůru, krátký boční ústup vůbec nevylučuje.
Alternativní scénář: Short pozice. Cena na úrovni téměř čtyřletého maxima vybízí k opatrnosti. Rychlost, se kterou ropa vystoupala na tyto hodnoty, může budit obavy, že stejně rychle získané výnosy odevzdá. Technicky by ropa mohla korigovat zpět na úroveň 60 dolarů za barel, kde by se tak přetvořila předchozí rezistence ve stabilní support. V opačném případě by další zastávka odpovídala cenám 54,7 dolaru za barel, kde se dnes pohybuje stodenní průměr.