Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zakrývá technologické pozlátko bídnou produktivitu Izraele?

Zakrývá technologické pozlátko bídnou produktivitu Izraele?

16.02.2018 12:50
Autor: David Jestřabík, Patria Finance

Za blyštivou pověstí Izraele coby jednoho z center světového technologického vývoje, se skrývá nízce produktivní realita velké části tamní ekonomiky. Bankovní domy nadále používají pro komunikaci faxy, výstavba nových realitních projektů trvá téměř tři roky a část školních tříd je bez přístupu k počítačovému vybavení. I přes nespornou technologickou zdatnost se tak izraelská ekonomika umístila na žebříčku produktivity zemí OECD na 23. místě z 35.

001

Podle ekonoma z Telavivské univerzity Dana Ben-Davida zaostává izraelská ekonomika soustavně za zbytkem světa poslední čtyři desetiletí. Guvernérka izraelské centrální banky Karnit Flug pak přirovnává tamní ekonomiku ke vlaku, kde moderní lokomotiva – technologie – táhne zchátralé vagony zbytku ekonomiky. Podle guvernérky musí stát skrze navýšení investic do vzdělávání dostat více lidí na pozice pracující s pokročilými technologiemi a podpořit inovaci napříč ekonomikou.

001

Polovina školou povinných Izraelců zaostává za svými protějšky z rozvinutých zemí ve standardizovaných testech z matematiky a přírodních věd, část ultraortodoxní židovské populace pak tyto předměty nestuduje vůbec. Vede to k tomu, že příjem poloviny obyvatel Izraele nedosáhne ani na nejnižší úroveň zdanění, až 90 % výnosu daní z příjmu fyzických osob tak generuje pouze pětina populace, dodává Ben-David.

Kroky k nápravě stávající situace začínají být v některých ekonomických sektorech pozvolna vidět. Úřad pro inovace, který má na starosti průmyslovou výrobu, navýšil v minulém roce svůj rozpočet na 110 milionů šekelů z  80 milionů před čtyřmi roky. Jedním z příjemců podpory byla společnost Cabiran, vyrábějící hliníkové součástky pro americký Honeywell.

Pokud bychom nezměnili a neinovovali naše postupy, tak bychom skončili, vytlačila by nás levnější konkurence ze zahraničí. Namísto toho vidíme meziroční nárůst tržeb, říká Arie Shtinberg, viceprezident Cabiranu pro vývoj.

Podobný vývoj jde vidět i v sektoru stavebnictví, kterému se technologické novinky dlouhodobě vyhýbaly. Průměrná doba výstavby rezidenčních projektů je v Izraeli 32 měsíců, oproti 21 měsícům před deseti lety a 13 měsícům běžným v USA, říká Shay Pauzner z Asociace izraelských stavařů. Produktivita je v tuto chvíli velice nízká, použitím robotů bychom však chtěli efektivitu zvýšit, dodává Pauzer. 

První vlaštovkou může být společnost IntSite Construction Technologies, která využila pobídky zmíněné asociace k přizpůsobení technologie vyvinuté pro raketové systémy pro použití v automatizovaném stavebním jeřábu. Generální ředitel společnosti, Tzach Ram-On, říká, že jeřáb by měl zkrátit čas stavby a zároveň zvýšit efektivitu, průměrně by měl firmě při použití ušetřit 250 000 USD měsíčně.

I když si nízká produktivita vybírá daň na hrubém domácím produktu země, má současná situace i jedno pozitivum, myslí si Eugene Kandel, bývalý ekonomický poradce premiéra Netanyahua. „V tuto chvíli je zde velký potenciál pro výrazný růst skrze pouhé uplatnění stávajících technologií“, uzavírá Kandel.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Nahradí chybějící pracovníky roboti?
13.02.2018 15:11
Gabor Kiraly, ředitel závodu Hirtenberger, vzpomíná na jednání před pá...
Nejkrutější tah Amazonu a varování, které by neměl ignorovat
14.02.2018 18:11
Seznam obětí Amazonu je dlouhý a přirozeně mu dominují zejména tradičn...
Elon Musk: Paranoidní optimista?
15.02.2018 12:31
Dosahovat nevídaných technických úspěchů se vší parádou a špetkou naiv...
Kdo je tady opravdu největší? Aneb když je prvních automobilek trochu moc...
15.02.2018 10:01
Největší automobilky na planetě zveřejnily údaje o prodeji za rok 2017...
Buffett investoval do Tevy, akcie +11 %. Přikoupil Apple
15.02.2018 14:28
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena...

Váš názor
  • je to jinak
    16.02.2018 13:55

    V Izraeli když to někdo může pozorovat na místě ať už na universitě nebo pracovně, tak získá dojem trošku jiný, než říkají makroekonomické ukazatele. Ano, mají ultraortodoxní menšinu, která nepracuje a jen studuje toru, ale dojem běžného člověka je, že se všichni izraelci od nemajetných studentů po chudé důchodce mají mnohem lépe, než my. Můžeme se Izraelcům vysmát, že stavbu mrakodrapu v písku na pláži stavějí 3 roky. Ten mrakodrap má ale víc pater, než ty čtyři věžáky, které naše společnost vybudovala za 40 let na Pankráci. A to dva jdou na vrub ještě Husákovi a stavěli je Jugoslávci. Jejich mrakodrapy jsou také po architektonické stránce úplně jinde, než zvláštní véčko s bytem pro Jardu nebo pana Soukupa. Developeři pak nadávají na Magistrát, že jenom stavební povolení u nás trvá 7-8 let, což musí zaplatit lidé ve vysokých cenách za byt, i když ten dům samotný, opět ubohý v nejlevější kvalitě se pak postaví o měsíc rychleji, než ten mrakodrap v Tel Avivu.
    Honza_Zeman
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data