Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Guvernér ČNB Rusnok: Česká ekonomika roste nad potenciálem a do jisté míry se přehřívá

Guvernér ČNB Rusnok: Česká ekonomika roste nad potenciálem a do jisté míry se přehřívá

14.3.2018 11:53, aktualizováno: 14.3. 15:05
Autor: ČTK

Aktualizováno

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá, řekl dnes guvernér České národní banky (ČNB) na jednání kulatého stolu s podnikateli v Liberci Jiří Rusnok. Důsledkem je podle něj nerovnováha na některých trzích, nejviditelnější je to na trhu práce. Údaje o českém trhu práce jsou neuvěřitelné, v hospodářství to působí obrovské problémy, lidi nejsou a už není kde brát, je to i důsledek demografického vývoje, uvedl guvernér ČNB. Zlepšení situace podle něj nelze očekávat.

"Je to podle mého soudu výsledek konjunkturální situace, která je mimořádně příznivá. Jsme na vrcholu hospodářského cyklu. Rosteme nad potenciál, který odhadujeme pro českou ekonomiku někde tak do tří procent. Loni jsme rostli o 4,5 procenta, letos pravděpodobně porosteme někde kolem 3,5 procenta, možná i mírně více. Příští rok zatím odhadujeme stále nad třemi procenty, byť asi o něco méně," poznamenal Rusnok.

V únoru nezaměstnanost v Česku klesla na 3,7 procenta z lednových 3,9 procenta. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla na dosud nejnižší únorovou hodnotu, shodli se analytici. Podle nich bude nezaměstnanost i dál klesat a ekonomika se letos dostane do situace, kdy počet volných pracovních míst bude převyšovat počet uchazečů o práci.

Rusnok řekl, že i v dalších letech lze očekávat růst ekonomiky, alespoň tomu nasvědčují informace z výroby. Tomáš Zapadlo ze společnosti Grupo Antolin Bohemia dnes v Liberci konstatoval, že firma má zajištěné zakázky a předpokládá další růst produkce zhruba o deset procent. "Problém je ale s pracovní silou, my jsme nikdy nebyli příznivci zaměstnávání zahraničních pracovníků," poznamenal. Teď ale výroba bez nich není možná. Grupo Antolin už nezaměstnává jen Poláky a Slováky, ale obrací se i dál na východ na Ukrajinu. "Za poslední tři měsíce jsme nepřijali jediného pracovníka, nejsou," řekl Zapadlo.

Česku podle Rusnoka stejně jako většině Evropy klesá potenciál práceschopného obyvatelstva z demografických důvodů. "Je to do jisté míry kompenzováno narůstajícím důchodovým věkem, to ale samo o sobě nestačí," poznamenal guvernér ČNB. Na trh práce se v souvislosti s nedostatkem pracovních sil dostávají i lidi, kteří na něm nikdy nebyli. Přesto to nestačí a roste tlak na dovoz pracovníků, šancí jsou podle něj i investice do automatizace a robotizace výroby. I když podle některých odhadů mohou stroje nahradit jen kolem deseti procent lidí.

Nedostatek zaměstnanců tlačí nahoru mzdy. Současné tempo růstu mezd na úrovni dvouciferných čísel není ale podle Rusnoka dlouhodobě udržitelné. "Byť by se část toho rostoucího nákladu dařilo krýt rostoucí produktivitou práce, což se zatím daří, má to ale samozřejmě svoje limity," poznamenal guvernér ČNB. Tlak na zvyšování mezd podle Zapadla zvyšuje náklady i na agenturní pracovníky, kteří byli dříve levnější. "Často jsou dokonce dražší než naši lidé, a proto i my pak musíme zvyšovat mzdy," dodal.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala hranici 30.000 korun, meziročně vzrostla o osm procent na 31.646 korun. To je o 2337 korun meziročně víc. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Růst mezd je tak nejrychlejší od roku 2008, podle analytiků je dán právě napjatou situací na trhu práce, firmy se přetahují o pracovníky, kterých je nedostatek.

 

Čtěte více:

Draghiho intervence doléhá na euro, trhy čelí dalšímu Trumpovu plánu
14.3.2018 10:25
Dnes ráno vyšla poměrně dobrá data z čínské ekonomiky. Zrychlení prům...

Váš názor
 •  
  14.3.2018 16:17

  Chápu, že jeho rozhovor pro média je lehce bulvární, protože se domnívá, že to od něj čtenáři očekávají. Ale kdyby si někdo na Min fin nebo ČNB nebo Min práce dal tu práci a udělal analýzu dostupné pracovní síly zjistil by, že kromě 240 tisíc nezaměstnaných je 620 tisíc lidí v předdůchodu a předčasném důchodu a přibližně 300 tisíc pracuje v cizině, tudíž teoretický potenciál volné pracovní síly je 1 160 tisíc lidí. Pak jsou tady matky na mateřské, z nichž část by uvítala zkrácené úvazky atd. Analýza by měla být odborná, ne ideologická a ptát se, co může stát udělat, aby alespoň část těchto lidí přitáhl zpátky do práce - jednodušší administrativa kolem přijímání/propouštění zaměstnanců, snížené odvody, investice do vzdělávání a rekvalifikace (skutečné, ne mnohdy předstírané ministerstvem nebo úřady práce). Nenárokuji si, že jsem uvedl ta nejdůležitější a už vůbec ne všechna možná opatření. Jsme kulturně homogenní země a měli bychom zůstat otevřeni kulturně příbuzné pracovní migraci, ale vzdát se tyhle homogenity výměnou za zdánlivou potřebu další pracovní síly můžeme jednou hořce litovat.
  Petr
  •  
   14.3.2018 16:34

   a přidal bych min. 10-15% státních zaměstnanců tj. 40-60.000 lidí, bobtnání administrativy v této oblasti je kontinuální při min. produktivitě ( i když možná neproduktivní státní úředník je menší zlo než ten "produktivní")
   Mike
 •  
  14.3.2018 14:55

  Ještě větší b...c než jsme doufali...
  Slavista
 • za kašpárky asi
  14.3.2018 14:45

  budou trochu, před cca měsícem koruna je podhodnocená, 3 zvýšení, kurz by měl být pod 25 a ted při dalším růstu inflace (ofiko čísla jsou blíže blábolu než realitě běžného života) a s kupováním voličů (zvýšení platů stát. zam o 1/3 ) je to obráceně a koruna je silná ??? asi by rádi inflaci na 20% místo rozumnější konvergence přes kurz (že by vůdce potřeboval levně vyvážet náhražky potravin a zem.suroviny ?)
  Mike
 •  
  14.3.2018 14:37

  za experiment předchozího guvernéra Singera a jeho squadrou s umělým podhodnocením CZK bude platit celá generace Čechů ve formě drahých dovozů a levných vývozů s nízkou přidanou hodnotou. kurz CZK je absolutně odtržený od fundamentu českého hospodářství, v současnosti by měl být kurz na úrovni 23 CZK i méně. v Evropě klesaly krátkodobě ceny, ovšem do nezdravé deflace se to nepřeklopilo. Proč by se to mělo dít u nás nikdo z ČNB nevysvětlil. pro mě tím ČNB ztratila důvěryhodnost, kterou si pracně roky předtím budovala.
  jack
 • Zemanův oblíbenec
  14.3.2018 12:29

  Přehřál ekonomiku,převedl dva biliony koruna na eura v době posilování koruny a jede pořád naplno
  mc
 •  
  14.3.2018 11:58

  prostor pro zvýšení úrokových sazeb nevidí.....a kdy jindy budou chtít zvyšovat sazby?????
  abc
Aktuální komentáře
22.3.2018
11:12FLASH: 6 úmrtí po výbuchu v areálu České rafinérské v Kralupech. Sledujeme
10:59Eurodolar po Fedu skočil vzhůru, dnes zisky koriguje s evropskými daty  
10:15Zuckerberg přiznal chyby a slíbil lepší ochranu dat uživatelů, v kongresu prý rád vypoví
9:49Výsledky VIG i Pegasu pomáhají Praze do zeleného
9:16Rozbřesk: Powellův Fed: počítejte s dalším grilováním ekonomiky
9:00Evropské burzy čeká po Fedu slabší otevření, VIG ročním ziskem překvapila  
8:36Výnosy textilky Pegas loni stouply o 7 % na 221 milionů eur
8:28VIG (+1,6 %) s ročním ziskem nad odhady, navrhuje zvýšit dividendu o 12,5 %
21.3.2018
22:18Powellův Fed: počítejte s dalším grilováním ekonomiky
21:08Wall Street po zasedání Fedu končí na červené nule
19:20Powell se ujímá vlády na Fedem zvýšením sazeb i výhledu pro růst ekonomiky
17:37Trh si hledá aktivně-pasivní rovnováhu, osud některých akcií závisí právě na ní
17:18Praha obhájila zelenou. Bránily jí akcie CETV a ČEZ  
17:02Letos už bez zvyšování sazeb? Koruně to nevadí. Čeká se na Fed  
16:41Centrální banky uvažují o zavedení vlastních kryptoměn
16:31VIG zřejmě zvýšila kvartální čistý zisk, roční číslo může být slabší
14:53EU dala zelenou spojení Bayeru s Monsantem
14:31Kolaps řady odvětví, firem a propouštění. Čeření tématu czexitu se obávají čtyři z pěti firem, tvrdí průzkum
14:21Tomšík: Sazby ČNB mohou svižněji růst příští rok. Teď si může dovolit vyčkat na ECB
13:53Evropská komise přišla s návrhy, jak lépe danit globální digitální firmy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.