Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí kvůli americkým bankám opakování krize roku 2008?

Hrozí kvůli americkým bankám opakování krize roku 2008?

23.11.2018 11:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Po poslední finanční krizi přišla řada změn v regulaci bank, která měla za cíl zvýšit jejich odolnost vůči negativním šokům. Federal Reserve Bank of New York v této souvislosti sleduje čtyři základní oblasti: Zranitelnost pramenící z nedostatečné výše kapitálu, z nedostatečné likvidity, z možného masového vybírání vkladů a z náhlého prodeje aktiv.

Následující čtyři grafy ukazují odhadovaný vývoj rizika ve všech čtyřech oblastech. První index ukazuje, že před finanční krizí se výrazně rozšířila propast v objemu bankovního kapitálu, který by udržel banky v bezpečí před šokem podobným tomu z roku 2008. Poté ale index prudce klesá, což odráží rekapitalizaci amerického bankovního systému. Nyní se jeho hodnoty nacházejí hluboko pod předkrizovou úrovní i přesto, že aktiva bank soustavně rostou.

Druhý graf ukazuje vývoj zranitelnosti vůči náhlým výprodejům aktiv. Opět je zřejmé, že před krizí toto riziko soustavně rostlo, ke stabilizaci došlo v roce 2009 a následně se index v roce 2013 vrátil ke svým průměrným hodnotám. I poté následoval pokles rizika a nyní se nacházíme na relativně nízkých hodnotách. Ukazatel je přitom tvořen třemi základními skupinami faktorů: Velikostí rozvah bank, jejich zadlužením a vzájemnou propojeností. Před krizí rostlo riziko kvůli všem těmto faktorům. Po krizi jej zvyšoval další růst bank, proti ale působí vývoj zadlužení a vzájemné propojenosti.

001 

Po krizi se výrazně snížilo také riziko spojené s možným nedostatkem likvidity. Zajímavé je, že toto měřítko dosáhlo svého vrcholu ještě před plným propuknutím finanční krize. Následné zlepšení je pak taženo zejména vyšší zásobou hotovosti v rozvahách bank, což souvisí s monetární politikou Fedu. Výrazný pokles pak po krizi nastal i u rizika spojeného s náhlým masovým vybíráním vkladů z bank, tzv. runy na banky. Tento index se skládá ze tří komponentů: Poměru nelikvidních aktiv k celkovým aktivům, poměru nestabilních zdrojů financování k celkovým aktivům a modelovanému vývoji zadlužení v případě negativního šoku. Změny celkového indexu jsou taženy zejména vývojem tohoto třetího faktoru.

Podle popsaných měřítek je tedy zranitelnost amerického bankovního systému ve srovnání s předkrizovým stavem nízká. Přispívá k tomu zejména současná výše kapitálu a likvidity, svou roli hraje i menší propojenost bank. Nicméně za pozornost stojí, že indexy se v poslední době stabilizovaly a některé se opět vydaly cestou růstu.

Zdroj: Liberty Street Economics, Federal Reserve Bank of New York

 
 
 
 

Čtěte více:

Na trhu stále panuje přílišný ziskový optimismus, očekávání budou muset dolů
21.11.2018 15:51
Podle pozorně sledovaného investora Eda Yardeniho přispělo k říjnovému...
Výbušné reakce v chemickém průmyslu
22.11.2018 15:52
Američtí porotci jsou u občanských sporů známí svými štědrými náhradam...
Fidelity: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
23.11.2018 6:25
Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic ...
Medvěd se zavrtěl ve spánku a vytvořil investiční příležitosti
22.11.2018 17:54
David Katz, který je investičním ředitelem Matrix Asset Advisors, se d...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index