Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Zlodějna na kryptoměnách vynáší vysoké zisky

Víkendář: Zlodějna na kryptoměnách vynáší vysoké zisky

19.1.2019 8:34
Autor: Redakce, Patria.cz

„Vlnu zájmu o kryptoměny doprovázel rostoucí počet podvodů, a to zejména ve formě snah vyhnat cenu dané měny do výšky a následně způsobit její prudký propad.“ Ve své studii The economics of cryptocurrency pump and dump schemes to tvrdí ekonomové JT Hamrick, Farhang Rouhi, Arghya Mukherjee, Amir Feder, Neil Gandal, Tyler Moore a Marie Vasek. Na stránkách VoxEU dokonce dodávají, že tato praxe je velmi rozšířená a zisková. Ukazuje se tak, že „je nutné koordinovat snahu celého odvětví a regulátorů o boj s cenovými manipulacemi“. 

Popularitu kryptoměn významně zvýšil úspěch bitcoinu. Tato aktiva nepotřebují žádný centrální subjekt, který by schvaloval a vypořádal prováděné transakce, namísto toho funguje systém decentralizovaný a transakce jsou zapsány v takzvaném blockchainu. Mnoho kryptoměn je ovšem málo likvidních a obchoduje se s nimi jen minimálně. Právě ty mohou být cílem zmíněných podvodů a podle vědců k tomu slouží komunikační platformy jako Discord a Telegram. Ty totiž „umožňují jednoduchou koordinaci podvodných schémat“. 

„Uživatelé mohou rozesílat zprávy, obrázky, videa, audiosoubory a další soubory všeho druhu. Mohou je posílat jednotlivcům či skupinám až o 100 000 lidech. V březnu 2018 měl Telegram 200 milionů aktivních uživatelů, Discord začal fungovat v roce 2015 a v květnu 2018 měl 130 milionů uživatelů. Discord a Telegram jsou primárním zdrojem kryptoměnových schémat a byly používány pro napumpování ceny nahoru, a to ve velkém rozsahu. Mnoho podvodných skupin ani neskrývá svůj cíl a příčinou může být regulační vakuum, které v této oblasti panuje,“ tvrdí vědci. 

Jejich studie se opírá o analýzu „3 767 pumpovacích signálů z Telegramu a 1 051 signálů z Discordu během šestiměsíčního období roku 2018“. Schémata se týkala více než 300 kryptoměn a množství dat umožnilo pečlivou analýzu toho, jak fungovaly a probíhaly. Ukázalo se, že „10 % pumpovacích signálů zvýšilo cenu kryptoměny během pěti minut o více než 18 %“. Šlo přitom o období, kdy se kryptoměnám obecně nevedlo dobře a pro podvodníky tedy podobné výsledky znamenaly obrovský úspěch. 

V jakých případech byli podvodníci nejúspěšnější? Nejvýznamnější proměnnou je podle studie kapitalizace dané kryptoměny – nižší kapitalizace většinou souvisí s nižší likviditou, která zvedá pravděpodobnost úspěchu podvodníků. Pumpování ceny u málo známých kryptoměn tak bylo „mnohem ziskovější než u dominantních měn v ekosystému“. Tohoto mechanismu by si podle vědců měli být vědomi všichni, kteří do kryptoměn investují. A zároveň apelují na regulátory a subjekty pohybující se v odvětví kryptoměn, aby se podílely na eliminaci podobných schémat a podvodů. Připomínají, že v roce 2014 bylo na trhu méně než 30 kryptoměn, v únoru roku 2018 bylo na světě už více než 300 kryptoměn a „trh s nimi je málo likvidní a náchylný k manipulaci“. 

Zdroj: VoxEUČtěte více:

Bitcoin měl krátkou šanci na úspěch, ochlazení kryptohorečky přišlo naštěstí včas
28.11.2018 11:16
Média jsou po čase opět plná úvah o vývoji na trzích s kryptoměnami a ...
Prodejte dům a krávu, kupte si bitcoiny
3.12.2018 14:38
V souvislosti se současným vývojem na trhu s bitcoinem se podle FTAlph...
Zpověď zklamaného bitcoinového nadšence a pokrytectví jeho kolegů
11.12.2018 12:42
Michael J. Casey je členem vedení serveru CoinDesk a je členem výzkumn...
Někteří bitcoinoví býci si nedají pokoj
19.12.2018 12:02
Na FTAlphaville připomínají, že tomu není zase tak dávno, kdy se všude...
Zlato a kryptoměny – optimální scénář pro rok 2019?
26.12.2018 8:15
Zlato a kryptoměny jsou si na jednu stranu hodně podobné, na stranu dr...

Váš názor
  • Byznys s kryptoměnami
    19.1.2019 16:30

    Ačkoli cena bitcoinu i dalších kryptoměn spadla a k růstu se stále nemá, pořád může být těžba některých kryptoměn smysluplný byznys. Tomu jde naproti Saphire a uvádí novou kartu RX 570 s 16 GB paměti a chlazením Nitro+. Sám Sapphire nazývá tuto svoji kartu „tiskárnou na peníze“, ovšem musím připomenout, že tento stav se může velmi rychle změnit příchodem specializovaných těžebních ASIC krabiček, které prozatím na tuto měnu nejsou připravené. Cílí se teď především na kryptoměnu Grin, která velmi sedí kartám s čipy Polaris od AMD.
    medvedvsechnosned
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data