Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodejte dům a krávu, kupte si bitcoiny

Prodejte dům a krávu, kupte si bitcoiny

03.12.2018 14:38
Autor: Redakce, Patria.cz

V souvislosti se současným vývojem na trhu s bitcoinem se podle FTAlphaville často používá slovo kapitulace. Je to pochopitelné, protože cena této kryptoměny během několika dní oslabila o více než třetinu. „Není možné říci, co se vlastně děje, a to zejména na trhu, kde podle všeho kvete manipulace,“ píše FTAlphaville, ale i přesto se pokouší přijít věci na kloub. A to pomocí technické analýzy, kterou jinak tento blog Financial Times přirovnává spíše k věštění.

Následující graf ukazuje vývoj ceny bitcoinu během posledních dvou měsíců. Rozpětí „knotů“ u jednotlivých dní ukazuje rozpětí cen, za které se kryptoměna obchodovala. Tělo svíce je pak dáno rozpětím cen při otevření a uzavření obchodování. Zelená svíce ukazuje dny, kdy cena rostla, červená ukazuje dny s poklesem. FTAlphaville radí zaměřit se zejména na ty červené, které jsou mnohem větší než ty zelené. A tvrdí: „Podle některých to znamená problémy s nacházením stabilní cenové úrovně a nedostatek kupujících na trhu.“

0
Zdroj: Bitcoincharts

FTAlphaville pak považuje za fascinující otázku: „Kam až musí ceny bitcoinu klesnout, aby přilákaly kupce na trh?“ Pohled do historie moc relevantní být nemusí a dost těžké je i nějak definovat případné zájemce o investici do této digitální měny. „Jedním z nejlepších způsobů, jak tomuto jevu porozumět, je přirovnat si jej k pyramidovému schématu. To udělá z několika lidí boháče během doby, kdy celé schéma roste a natahuje do sebe nové lidi. Když ale jejich zásoba dojde, pyramida zkolabuje a ztráty odrazují nové kupce od vstupu na trh,“ píše FTAlphaville.

Jelikož se bitcoin jako investiční aktivum stal minulý rok dostupný pro širokou veřejnost, je dost dobře možné, že ona deziluze se týká velkého počtu lidí. FTAlphaville v této souvislosti připomíná jednu pyramidu, která vznikla po kolapsu Sovětského svazu v Albánii. Tam podle MMF vzniklo několik společností, mezi ty hlavní patřily VEFA, Gjallica a Kamberi, které měly reálné investice, ale zároveň se věnovaly kriminálním aktivitám včetně pašování zboží. Právě ty přispěly k vysoké realizované návratnosti a bitcoin jim může být podobný proto, že podle některých zpráv i on těží z používání v „nejtemnějších částech internetu“.

Když byznys s pašováním kvůli konci sankcí uvalených na Jugoslávii zkolaboval, propadly se i zisky. Jenže „Albánci prodávali své domy a dobytek a Tirana zapáchala jako jatka, protože farmáři masově prodávali svá zvířata na trhu, aby mohli vložit utržené peníze do pyramidového schématu“. Nakonec během nepokojů zemřelo 2 000 lidí, vláda ztratila kontrolu nad částí země a ekonomika se propadla.

Zdroj: FTAlphaville

 

Čtěte více:

Technologické akcie jsou nový bitcoin - když dojde na volatilitu
27.10.2018 15:18
Historická volatilita je statistický ukazatel rozptýlení návratnosti d...
Těžba bitcoinu spotřebuje oproti těžbě zlata dvojnásobek energie
06.11.2018 8:34
Množství energie spotřebované k získání jednoho dolaru z těžby kryptom...
Bitcoin nepřestává padat, dostal se pod 4500 USD
20.11.2018 13:36
Cena digitální měny bitcoin dnes pokračovala v poklesu a poprvé za víc...
Perly týdne: Bitcoin jako Amazon, zlato nahoru a naše usilovná příprava na minulost
23.11.2018 13:35
Ve světě… Zlato se bude opět blýskat: CNBC tento týden přináší i rozh...
Bitcoin měl krátkou šanci na úspěch, ochlazení kryptohorečky přišlo naštěstí včas
28.11.2018 11:16
Média jsou po čase opět plná úvah o vývoji na trzích s kryptoměnami a ...

Váš názor
  • Ani se vám nedivím
    03.12.2018 17:06

    Strašně prvoplánově přeložený článek jen ukazuje jak to vypadá, když někdo píše o něčem o čem nemá ani páru. Blockchain jako technologie má neskutečný potenciál a časem nahradí řadu dnes používaných technologií. Bublina není Ponziho schéma, BTC má reálný technologický základ, dnes je vnímán jako index krypto trhu s kterým se dá neustále platit v obchodech i na burze a to velice transparentně, musí ovšem čelit veškerým neduhům nových technologií a najít svou hodnotu. To že vám investoři a spekulanti utíkají jinam, není chyba BTC ani ostatních altcoinů a tokenů.
    UpDown
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data