Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity: Jaký bude rok 2019 pro dluhopisy?

Fidelity: Jaký bude rok 2019 pro dluhopisy?

28.01.2019 5:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Kvalita a bezpečnost cenného papíru bude mít v roce 2019 rozhodující roli pro výnosy těchto nástrojů, myslí si Martin Dropkin, globální ředitel úvěrového výzkumu ve Fidelity International. Evropské dluhopisy investičního stupně nabídnou podle něho během příštích 12 měsíců lepší příležitosti než dluhopisy z USA.  V roce 2018 se vysoké kolísání projevilo napříč všemi trhy. Centrální banky začaly couvat z nastavených měnových politik a s tím, jak FED omezuje svou rozvahu nebo jak se Evropská centrální banka připravuje k ukončování odkupu aktiv, se výnosy celkově přizpůsobují a rizikové prémie vstupují znovu do hry.

Nižší likvidita u centrálních bank přirozeně vede k vyšší volatilitě. Tato situace je obvykle výhodná pro společnosti se silnou rozvahou, jejichž cílem je udržitelná struktura kapitálu. „Co se týče výběru cenných papírů, ocenění v USA začínají být nadsazená, a je rozumné vybrat zisky a nechat je vydělávat na doposud přehlížených trzích, jako Evropa či rozvíjející se trhy,“ předpovídá Martin Dropkin.

Korporátní dluhopisy odolávaly kolísání na akciových trzích, což se dalo do určité míry očekávat vzhledem k relativní slabší výkonnosti této třídy aktiv v roce 2018, nízké nabídce a opatrnému otevírání pozic na straně investorů. „V globálních úvěrových nástrojích bychom preferovali defenzivní postoj, neboť ochlazení globálního růstu a vyšší korporátní dluh by měly nakonec rozšířit úvěrová rozpětí.“ Klima snížené likvidity, které zaměřuje pozornost investorů na vysoce kvalitní cenné papíry, by mělo nabízet příležitosti atraktivních výnosů a příjmů. 

Rok 2018 byl krušným rokem pro americké státní dluhopisy, ale očekává se, že rok 2019 přinese na trzích určitou úlevu. „Domníváme se, že FED v polovině roku pozastaví zvyšování úrokových sazeb, neboť reálnou ekonomiku začínají zatěžovat přísnější finanční podmínky a dopad celních poplatků z obchodů. Zastavení růstu úrokových sazeb by mělo ustálit výnosy z desetiletých amerických dluhopisů kolem tříprocentní hranice,“ zhodnocuje Martin Dropkin.

Ačkoliv inflace je hlavním rizikem pro tento vývoj, neočekává se, že ceny budou nějak podstatně stoupat. Dá se předpokládat, že inflace se bude stabilizovat a chránit před šoky způsobenými vyššími cenami komodit.

Vyšší výnosy v USA v kombinaci se silnějším dolarem jsou výzvou pro dluhy rozvíjejících se trhů. „Existují výrazné příležitosti v podobě podhodnocených měn rozvíjejících se trhů. Po traumatickém roce a rozsáhlém přeceňování jsou našimi favority argentinské peso a malajský ringgit. Co se týče dluhopisů v tvrdé měně na rozvíjejících se trzích, stále dáváme přednost dluhopisům korporátním před vládními dluhopisy,“ vysvětluje Dropkin. „Hledáme ale příležitosti u vládních dluhopisů v některých menších, rychle rostoucích, proreformních zemích, jako je Pobřeží slonoviny, Argentina, Ekvádor, Ukrajina a Albánie,“ dodává Dropkin. Co se týče makroekonomických ukazatelů, například čínské úřady výrazně reagují na zpomalení ekonomického růstu volnější fiskální a měnovou politikou podporující riziková aktiva.


 

Čtěte více:

Odhlasujeme si nakonec zrušení dluhů?
24.01.2019 12:55
„Jedním z nápadů, se kterými přišly radikální žluté vesty, je referend...
Jak vydělat na rostoucím čínském dluhu
24.01.2019 5:41
Pro mnoho investorů je čínský dluh zdrojem obav, stínem nad světovou e...
Trumpovo ekonomické vysvědčení a důsledky jeho politiky v následujících letech
25.01.2019 10:51
Donald Trump je již dva roky prezidentem Spojených států a podle ekono...
Kryptoinvestor Schumacher: Bitcoin půjde na nulu
24.01.2019 10:18
Cena bitcoinu by mohla klesnout až na nulu. Domnívá se tak přední inve...
Studie: Investice do realitních nemovitostí v ČR klesly o 30 procent
24.01.2019 14:50
Investice do realitních nemovitostí v Česku loni meziročně klesly o 30...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y