Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly

Trh a hlavně technologie s energetikou mají být pod negativním ziskovým tlakem, valuace už si své odpracovaly

15.02.2019 18:12

Zatímco po většinu roku 2018 se investoři těšili z mimořádného růstu ziskovosti obchodovaných firem, rok 2019 se začíná rýsovat v jiném světle. Z části nejde o žádné překvapení, protože efekt daňových úlev, který tak pomohl v předchozích čtvrtletích, je z hlediska meziročních růstů jednorázový. Jenže ono se opět začíná hovořit o ziskové recesi a valuace opět nejsou na nijak nízkých úrovních.

Jak se na zisky dívají analytici? Credit Suisse nedávno poukazovala na to, že ve třetím čtvrtletí minulého roku rostly zisky na akcii (EPS) téměř o 28 %. Stratég banky hovoří o průměrném dvouletém růstu zisků o 10 % ročně s tím, že letos dojde k osekávání příliš optimistických očekávání. Aureus Asset Management na CNBC tvrdí, že v souladu se současnými valuacemi trhu je cca 8 % růst EPS, pokud se posuneme níže, bude pro akcie těžké pohnout se nahoru.

Schwab přináší pohled na to, co by se podle analytiků mělo dít sektorově. Spodní řádek tabulky ukazuje, že zatímco ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku rostly EPS na celém trhu o 16,5 %, pro první čtvrtletí letošního roku se čeká červená nula – pokles o 0,2 %. Zhoršení je vyjma utilit plošné, z celkem rychlého růstu 14,6 % ve čtvrtém čtvrtletí se do poklesu 2 % dostává velký sektor zboží dlouhodobé spotřeby, prudce se mění situace i u technologií (z 9,4 % růstu na pokles 6,3 %) a u komunikací (z 26,1 % na téměř 5 % pokles). To vše ale bledne ve srovnání s energetikou, kde zisky v roce 2018 rostly obrovským tempem, ale pro první čtvrtletí letošního roku se čeká téměř 10 % pokles.

0

Tabulka je ale podle mne nakonec stále celkem optimistická, protože neukazuje na nějaký dlouhodobější propad ziskovosti, který by nepříjemně zaváněl hlubší recesí. Naopak, situace by se měla postupně lepšit, ve čtvrtém čtvrtletí by se měl růst EPS pohybovat dokonce na téměř 10 %. To i přesto, že energetice by podle analytiků ziskovost do karet hrát neměla – čekají další poklesy zisků. Za pozornost stojí, že druhým nejhorším sektorem by v tomto smyslu měly být technologie, u kterých se čeká pokles ziskovosti i ve druhém a třetím čtvrtletí.

Důležité také je, jak se onen ziskový výhled rýmuje s valuací. Připomeňme si, že (forward) PE indexu SPX se dostalo na mnohaleté vrcholy nad hodnotou 18 na počátku roku 2018 – tedy v době, kdy trh ještě hýřil růstovým optimismem živeným nečekaně růžovým vývojem roku 2017. A zároveň se nezdálo, že by Fed mohl sklouznout k přílišné jestřábovosti. Oba tyto faktory se v roce 2018 vydaly negativním směrem – zatímco růstová očekávání klesala, obavy z (přehnaného) utahování rostly.

Podle toho se vyvíjelo PE. Z hodnoty nad 18 se na konci roku dostalo krátce až pod 14. Leden ovšem zase přinesl znatelné valuační zotavení a PE se nyní pohybuje kolem 16. Tedy mezi popsanými extrémy (18 a 14), na hodnotách stejných jako z poloviny roku 2018. Také hodnotách hodně vysokých podle standardu první poloviny pokrizových let, ale relativně umírněných podle standardu druhé půlky.

Růst cen akcií posledních týdnů tak byl tažen oním prudkým zvýšením valuací, očekávané zisky postupně klesaly. Vnímat to můžeme tak, že přehnaný pesimismus byl již valuačně korigován, nyní se bude dolaďovat podle skutečného vývoje ekonomiky a ziskovosti. Optimista by mohl čekat, že po překonání slabších čtvrtletí nastane situace podobná té po roce 2015/2016 (tj. současná situace je onou tolikrát skloňovanou nákupní příležitostí). Jenže nyní jsme v celkovém cyklu přece jen o trochu dál a pravděpodobnost růžových scénářů podobných vývoji v roce 2017 je o to nižší. Myslím, že nyní se spíše hraje o stabilizace, vyhnutí se propadům, popřípadě mírnější růsty. I když onen vývoj v roce 2017 také čekal jen málokdo.


 

Čtěte více:

Deset investičních bodů pro letošní rok
10.01.2019 10:59
Investor Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management na stránkách The Wea...
Branislav Soták: Většina letošního potenciálu se asi brzy vyčerpá (video)
11.01.2019 16:34
Rok 2019 je teprve pár dní starý, vývoj na americkém akciovém trhu ale...
Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Akciový potenciál a horšící se prognózy
18.02.2019 6:47
Bouřlivý vývoj na finančních trzích v závěru loňského i začátkem letoš...
Aktualizace výhledu Patrie na 2019: Pozdní fáze hospodářského cyklu a sektorová rotace
18.02.2019 11:52
Bouřlivý vývoj na finančních trzích v závěru loňského i začátkem letoš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2025
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university