Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Slušná šance na trendový růst, omezte cyklické investice

Pimco: Slušná šance na trendový růst, omezte cyklické investice

28.03.2019 6:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Během posledního roku došlo ke zpomalení tempa globálního růstu i přesto, že v USA probíhala „masivní fiskální stimulace“ a monetární politika ve vyspělých zemích byla stále uvolněná. Podle investiční společnosti Pimco to ukazuje, že „Čína se stala klíčovým tahounem globálního cyklu“. Doposud přitom „nejsou patrné známky, že by docházelo k obratu v cyklu mezinárodního obchodu a v krátkém období bude globální růst stále ztrácet na tempu“. Pimco ale patří mezi ty, kteří se domnívají, že stimulace probíhající v čínské ekonomice a možné rozuzlení obchodních sporů s USA mohou ve druhé polovině roku situaci zlepšit. 

Nejdůležitější událostí, ke které došlo po prosinci minulého roku, byl obrat ve smýšlení Fedu. Jeho „obrat směrem k trpělivosti“ byl reakcí na utahující se finanční podmínky, prudké zpomalení globálního růstu a absenci inflačních tlaků, která panuje i přesto, že nezaměstnanost se nachází na padesátiletých minimech. Fed také tvrdí, že současná výše sazeb se může nacházet blízko sazeb neutrálních. Pimco k tomu dodává, že tento pohled je v souladu s jeho odhady neutrálních sazeb pohybujícími se mezi 2 – 3 %. 

Pimco ve svých projekcích neočekává, že by docházelo k růstu inflačních tlaků a tudíž existuje „slušná šance“, že ekonomika bude růst v souladu s trendem (poté, co překoná útlum z prvního čtvrtletí). Po zbytek roku nečeká v USA ani zvýšení ani snížení sazeb. Společnost se přitom nekloní k názoru, že by Fed začal systematicky cílit průměrnou inflaci. Tedy že by se snažil vyrovnávat období, kdy se inflace nachází pod cílem ve výši 2 %, obdobím, kdy by inflaci nechal přestřelovat. Nicméně v současném prostředí by Fed podle Pimca určité přestřelení inflace uvítal. 

Podle společnosti není pravděpodobné, že naplno vypukne obchodní válka mezi USA a Čínou, nicméně problémy a tenze se budou opakovaně vracet a to bude na trhy přinášet volatilitu. Investoři by tak měli být vůči rizikovým aktivům opatrnější, ale zároveň by měli využívat situací, kdy bude reakce trhů nepřiměřená dané situaci. 

Velká překvapení může podle Pimca v budoucnu přinést fiskální politika. Mohou totiž nastat scénáře, kdy se stane mnohem expanzivnější či nastane posun k radikálnímu populismu a budou zavedeny daně a regulace přerozdělující příjmy od kapitálu k práci. Podobné návrhy se objevují v USA i v Evropě, a pokud by se zvyšovala pravděpodobnost jejich implementace, rostla by volatilita na trzích. 

Na akciových trzích se podle Pimca dá i nadále čekat poměrně vysoká volatilita. Nepotáhne ji ale již tolik politika centrálních bank, ale vývoj v oblasti ziskovosti korporátního sektoru a výhled globální ekonomiky. Společnost ohledně akciových investic doporučuje „opatrnost, trpělivost, defenzivní růst vysoké kvality a omezení pozic na cyklických titulech“. 

Následující tabulka shrnuje aktuální projekce růstu HDP a vývoje inflace ve vybraných zemích a regionech:

001

Zdroj: Pimco

 

Čtěte více:

Tarify byly zavedeny, ale deficity vzrostly. Uzná Trump chybu?
23.03.2019 19:10
Na počátku roku 2018 zavedl americký prezident celou sérii celních tar...
Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail
22.03.2019 18:32
Natixis se pustil do zajímavého cvičení. Poukazuje na to, že americký ...
Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu
23.03.2019 14:19
Evropané hodnotí Evropu pozitivně za to, že podporuje mír a prosperitu...
Víkendář: Čína se pro USA nesmí stát příliš důležitou
24.03.2019 10:15
Podle názoru některých amerických politiků a byznysmanů je vztah mezi ...
Zákaz Huawei pro jeho evropské rivaly: Spása nebo zkáza?
25.03.2019 5:46
V době předinternetového kapitalismu bývaly problémy dominantní firmy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (04/20 Q2, Aft-mkt)
GameStop Corp (04/20 Q1)
Slack Technologies Inc (04/20 Q1, Aft-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Gap Inc/The (04/20 Q1)