Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail

Pět známek úpadku Spojených států a jeden malý detail

22.03.2019 18:32

Natixis se pustil do zajímavého cvičení. Poukazuje na to, že americký prezident často hovoří o úpadku Spojených států a potřebě nápravy. Banka se ptá, kde by tento úpadek šlo skutečně detekovat (hovoříme o ekonomické oblasti). Výsledky hledání jsou zajímavé, ale dá se k nim dodat pár podstatných poznámek.

Seznam Natixisu má pět hlavních bodů, na prvním místě stojí „neschopnost transformovat inovace do vyšší produktivity“. Dodám, že jde o téma, o kterém se hovoří dost intenzivně, včetně toho, zda je toto tvrzení vůbec pravdivé. Je totiž možné, že nové technologie reálné přínosy mají, a to dokonce ve velkém měřítku, ale je dost těžké je reflektovat v datech. Tedy i v produktu a v produktivitě. Příkladem mohou být třeba taková videa na Youtube.

Určitou podskupinou toho problému je dopad automatizace a robotizace na výrobní procesy. Zde podle mne určité zklamání namístě je, protože zatím se jejich vliv na produktivitu nijak masivně neprojevuje. Jde přitom o téma aktuální i cyklicky, protože právě na tento efekt se dost spoléhalo (či snad ještě spoléhá) při projekcích pokračujícího rychlého růstu americké ekonomiky. Toho totiž lze už jen těžko dosáhnout bez výraznějšího posunu nabídkové strany ekonomiky (tedy nejenom díky silné poptávce). A tento posun do značné míry závisí právě na tom, jak nové technologie zvýší výrobní kapacity firemního sektoru.

Druhou slabostí Spojených států má být podle Natixisu závislost na zahraničních věřitelích – tedy vysoké vnější dluhy. To podle banky zvyšuje zranitelnost Spojených států, protože jsou závislé na financích ze zemí, jako je Rusko, Čína, či Japonsko. Což je relevantní úvaha, ale i zde by bylo namístě dodat jednu podstatnou věc:

Ve světě je pravděpodobně celkově přebytek (zamýšlených) úspor, a tudíž chronický nedostatek poptávky. To, že si Američané půjčují od zbytku světa, pak neznamená nic jiného, než že zbytku světa poskytují svou poptávku (ne nadarmo se jim říká spotřebitel poslední instance). Takže bychom zrovna tak mohli tvrdit, že onen zbytek světa je v tomto smyslu závislý na USA – Američané mu fakticky poskytují pracovní místa. Na dosažení rovnováhy (ukončení vzájemné závislosti) by tak museli Američané začít více spořit, ale ostatní paralelně spořit méně. O kom se tu hlavně hovoří, ukazuje následující graf s vývojem objemu vládních obligací v držení zahraničních subjektů:

0

Za třetí, Natixis tvrdí, že slabostí Spojených států má být „rostoucí neschopnost amerických výrobních kapacit uspokojit domácí poptávku po průmyslových produktech“. Za čtvrté, slabostí Američanů je klesající sofistikovanost domácích pracovních míst. A za páté, USA poškozuje nízká úroveň pracovních dovedností. A já již mám jen onen v nadpise zmíněný malý detail, který bych rád dodal:

V celkovém obrázku je stejně tak důležité, kolik hlubších slabostí postihuje jiné části globální ekonomiky. Když si tedy tak čteme o tom, čím trpí americká ekonomika, neměli bychom zapomínat, třeba na to, že: Eurozóna je nefunkční měnová unie a náprava postupuje hlemýždím tempem. Čína je autoritářským systémem, což jí v ekonomickém rozvoji mohlo zatím i trochu pomáhat. Ale dál už se tento systém s dalším ekonomickým rozvojem podle mne moc rýmovat nebude. Japonská ekonomika zase do značné míry funguje na recyklaci úspor soukromého sektoru do vládního dluhu a výdajů, což také zrovna nelze považovat za silnou stránku. 

 

Čtěte více:

Jak by vypadala ekonomika maximálně odolná proti krizím?
14.03.2019 17:59
Kdysi jsem četl, že ještě před poslední finanční krizí panoval v ameri...
Akcie se nehnou, dokud nebude jasněji ohledně zisků
15.03.2019 17:41
Investiční společnost Pictet představila před několika dny svůj nový i...
Kontrariánsko-hodnotová investiční teze
19.03.2019 17:29
Na CNBC jsme si mohli před několika dny přečíst přehled nových doporuč...
Zaděláno na ocelové investiční zklamání?
21.03.2019 18:48
Bank of America Merrill Lynch přišla s dost pesimistickým pohledem na ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Blackstone Group Inc/The (09/19 Q3, Bef-mkt)
Boeing Co/The (09/19 Q3, Bef-mkt)
Boston Scientific Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
eBay Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Eli Lilly & Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
Equifax Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Heineken NV (09/19 Q3)
Huhtamaki Oyj (09/19 Q3)
Lam Research Corp (09/19 Q1, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
Metro Bank PLC (09/19 Q3, Aft-mkt)
Microsoft Corp (09/19 Q1, Aft-mkt)
PayPal Holdings Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Tesla Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Waste Management Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Xilinx Inc (09/19 Q2, Aft-mkt)
6:30Swedbank AB (09/19 Q3)
7:00ABB Ltd (09/19 Q3)
7:00Akzo Nobel NV (09/19 Q3)
12:30Caterpillar Inc (09/19 Q3)
22:00Align Technology Inc (09/19 Q3)
22:05Ford Motor Co (09/19 Q3)