Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Tři fáze japonizace evropské ekonomiky

Natixis: Tři fáze japonizace evropské ekonomiky

15.05.2019 6:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční banka Natixis se v jedné ze svých posledních analýz zaměřuje na „japonizaci“ ekonomiky, která sebou nese pokles krátkodobých i dlouhodobých sazeb k nule, vysokou úroveň vládního zadlužení a nafouknuté rozvahy centrálních bank. Tato japonizace se týká japonského hospodářství, ale je možné, že podobným směrem míří i Evropa.

Japonizace probíhá ve třech hlavních fázích, v případě Japonska začal celý proces na konci devadesátých let a v eurozóně na počátku současného desetiletí. První fáze je charakteristická posunem příjmů směrem od práce ke kapitálu. Ten vyvolává útlum poptávky domácností a nízkou inflaci. Centrální banka pak na tuto situaci reaguje snižováním sazeb.

Ve druhé fázi se již sazby nachází blízko nuly a snahy o další stimulaci ekonomiky se tak ubírají směrem k fiskálnímu uvolnění. Tato politika zvedá míru vládního zadlužení. V následujícím grafu je zobrazen vývoj veřejných dluhů relativně k HDP v Japonsku a v celé eurozóně. U ní je tendence k růstu veřejného dluhu patrnější, pokud vyloučíme Německo a Nizozemí. Tedy dvě země, které se „záměrně vydaly opačným směrem, než je růst vládních dluhů“.

0

V poslední fázi japonizace již podle Natixisu leží dluhy tak vysoko, že je nutno udržet dlouhodobé sazby u nuly proto, aby byla zajištěna fiskální solvence. Centrální banka musí proto udržovat uvolněnou monetární politiku a nakupovat vládní dluhopisy, což vede k růstu její rozvahy.

Natixis klade důraz na to, že na počátku tohoto procesu probíhá rostoucí posun příjmů směrem od mezd k firemním ziskům, který následně vyvolává útlum poptávky domácností a snahy o stimulaci ze strany centrální banky a vlády. V této souvislosti Natixis poukazuje na dlouhodobě se rozevírající nůžky mezi produktivitou práce a reálnými mzdami v Japonsku. Přerušovaná čára ukazuje vývoj poměru obou veličin – růst mezd podle ní dlouhodobě zaostává za růstem produktivity:

0

Zdroj: Natixis

 

Čtěte více:

Nakolik se podobáme Japonsku? Aneb 20 let nulových sazeb
15.02.2019 6:01
Tím, jak se Evropská centrální banka snaží dostat sazby z nízkého pás...
Víkendář: Stane se Japonsko vodíkovou velmocí?
03.03.2019 10:24
V Japonsku funguje jen „zlomek jaderného sektoru“ a země se tak podle ...
Japonská centrální banka již není ohledně ekonomiky tak optimistická
15.03.2019 16:50
Japonská centrální banka drží krok měnové politiku ve stejném tempu, a...
Světová ekonomika vysílá smíšené signály
09.04.2019 6:28
Světová ekonomika už nevypadá tak potemněle jako před pár týdny. Pořád...
Analytici: Volno na oslavu nového císaře pomůže japonské ekonomice
27.04.2019 15:29
Desetidenní volno při příležitosti nástupu nového japonského císaře na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data