Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwab: Devět a půl investičního komentáře pro zbytek roku

Schwab: Devět a půl investičního komentáře pro zbytek roku

19.06.2019 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Investiční společnost Schwab přichází v polovině roku 2019 s „devíti a půl“ investičními komentáři. První z nich poukazuje na to, že analytici firmy věřili, že trh letos obrátí. Což se také vyplnilo, ovšem ne pouze jednou. Na počátku roku trh posiloval, protože opadaly obavy z recese, nicméně jen proto, aby se později opět vrátily. Následně přišla další rally tažená zejména nadějemi, že Fed v dohledné době sníží sazby. Z pohledu jednotlivých sektorů to znamenalo, že si růstovou štafetu předávaly defenzivní a cyklické sektory a Schwab se domnívá, že ve druhé polovině roku bude vývoj zřejmě podobný.

Ve druhé polovině roku se také podle společnosti nedá čekat, že by došlo k plnému vyřešení obchodních sporů, a to zejména těch, které vedou Spojené státy s Čínou. Tyto tenze přitom již začínají ovlivňovat důvěru v některých oblastech. Je přitom těžké odhadnout, jaké sektory by si v současném prostředí měly vést nejlépe, protože situace se často rychle mění.

Za třetí, trh se podle Schwabu možná příliš spoléhá na snížení sazeb centrální bankou. Nyní konkrétně počítá s tím, že s 90% pravděpodobností půjdou sazby do konce roku dolů dvakrát. To je také zřejmě hlavní důvod pro nedávnou rally. Pokud Fed tato očekávání nenaplní, odnesou to zejména cyklické sektory. A je otázkou, jak moc by případné snížení sazeb skutečně pomohlo v prostředí, v němž jsou dominantním faktorem zmíněné obchodní spory.

Za čtvrté, Schwab poukazuje na to, že spotřebitelská důvěra se stále drží vysoko a trh práce zůstává zdravý. To by mělo dál podporovat ekonomický růst. Zatím tak není pravděpodobné, že by defenzivní tituly získávaly výrazně navrch.

Za páté, vše uvedené vede Schwab k tomu, že zůstává ohledně akcií neutrální, vyšší doporučení má pouze u sektoru zdravotní péče, nižší naopak u telekomunikačních služeb.

Za šesté, Schwab nečeká v krátké době recesi, i když její pravděpodobnost se podle některých modelů zvedá. Příkladem je model The New York Fed, který poklesu ekonomiky v následujících 12 měsících přisuzuje 30% pravděpodobnost.

Za sedmé, Ned Davis Research poukazuje na to, že sektor zboží krátkodobé spotřeby, zdravotní péče a utility si vede 12 měsíců po vypuknutí recese nejlépe. Opak platí o informačních technologiích. Společnost ovšem „povinně“ připomíná, že historické výsledky nejsou garancí budoucího vývoje, i když mohou být dobrým výchozím bodem pro jeho odhad.

Za osmé, obavy by mohl vzbuzovat vývoj na trhu s ropou a mědí. Ceny na nich jsou totiž pod negativním tlakem a to by mohlo představovat známku slábnutí globální ekonomiky. Na druhou stranu by z nižších cen ropy mohli těžit spotřebitelé a podniky.

Za deváté, Schwabem doporučovaný sektor zdravotní péče si v prvním pololetí vedl relativně špatně. Neprospívají mu obavy z toho, že „vláda převezme velkou část tohoto odvětví, ale tyto obavy mohou postupně slábnout“. Minulý měsíc si tak sektor již vedl lépe a podle společnosti má „růstové i defenzivní rysy“.

Onen „půlkomentář“ na závěr se týká voleb naplánovaných na rok 2020. Ty jsou sice vzdáleny více než rok, ale již se o nich začíná hovořit v médiích a nebylo by divu, kdyby na ně začaly reagovat i akcie. Schwab ovšem varuje před přílišnou senzitivitou.

Zdroj: Schwab

 

Čtěte více:

HBR: Co by měly firmy dělat během recese
05.06.2019 10:51
Poslední finanční krize a recese poškodila řadu firem a odvětví v různ...
Summers: Fed by měl začít se znatelným snižováním sazeb
10.06.2019 14:18
Americkou centrální banku čekají v následujících měsících významná roz...
Polovina evropských firem čeká do pěti let recesi
11.06.2019 15:19
Polovina evropských podniků soudí, že do pěti let se dostaví hospodářs...
Fatás: Pokud to tentokrát není jinak, recesi už máme za rohem
13.06.2019 15:44
Odhad pravděpodobnosti příchodu recese je v krátkém období velkou výzv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů