Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O výjimečnosti naší ekonomiky

O výjimečnosti naší ekonomiky

01.07.2019 18:29

Na stránkách VoxEU se objevila nová ekonomická studie, která se zaměřuje na země EU11. Tedy na Bulharsko, Chorvatsko, Českou republiku, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. Obsahuje řadu grafů, které ukazují, že tento náš středo a východoevropský tým je v mnoha ohledech výjimečný. Podívejme se na pár z nich.

Otevřeností na špici


První obrázek popisuje otevřenost oné EU11 (podíl exportů k HDP) a srovnává její vývoj s „malými a otevřenými“ zeměmi E15 (sem patří malé otevřené ekonomiky typu Rakouska a Dánska – viz popis pod grafem). A také celou EU, zeměmi SAE (Kambodža, Korea, Malajsie, Vietnam) a celým světem. Nás region se postupně propracoval z 40 % podílu na cca 65 %, čímž se dostal před otevřenou část EU15 a přiblížil se extrému danému SAE (blíží se 70 %).

1

V grafu je také dobré si povšimnout, že celosvětově se podíl již řadu let pohybuje kolem 30 %, což můžeme vnímat jako jednu známku dosažení vrcholu globalizace. Celá EU ale dokázala podíl exportů dále zvyšovat, o naší skupině to platí dvojnásob. A je pozoruhodné, že k tomu výrazně přispělo zejména několik let těsně po poslední finanční krizi. Je dobré si ale také připomenout, že každá mince má dvě strany a náš region je tak kvůli popsanému posunu hodně citlivý na vývoj v globální ekonomice a světovém obchodu. Což je v dobách, kdy se některé velmoci rozhodly jít do obchodních sporů s plnou vervou, nezanedbatelné riziko.

Investice vysoké a velmi nízké

Hodně se u nás hovoří o tom, kolik dividend se od nás posílá do zahraničí. Na jednu stranu je to relevantní téma. Na stranu druhou bychom si ale podle mne měli dávat velký pozor na to, abychom v něm (opět) nesklouzli k populárnímu a populistickému uvažování ve stylu „podívejte se, jak nám oni škodí“. Toto výživné téma tu krátce zmiňuji v souvislosti s následujícími dvěma grafy. První z nich ukazuje podíl přímých zahraničních investic FDI v daném regionu. Vidíme, že v naší skupině soustavně rostl, ale stále je o něco níže, než v otevřené části EU15. Jinak řečeno, v této oblasti zahraničního kapitálu nejsme nijak výjimeční.

2

Velkou pozornost bychom měli věnovat druhému grafu týkajícímu se FDI. Tentokrát jde o „naše“ investice směřující do zahraničí. Zde je rozdíl mezí oběma regiony obrovský. U otevřené EU15 dosahují investice téměř 100 % HDP, zatímco u zahraničních FDI to zde bylo asi 70 %. Tyto země tak mají větší kapitálovou zásobu v zahraničí, než zahraničí u nich (na úrovni FDI). Pokud pak jde o dividendově porovnatelné investice, posílají do zahraničí hodně, ale ještě více odtamtud dostávají. A to je podle mne cíl, na který bychom se měli hlavně zaměřovat a diskutovat o něm.

Naše skupina tuto více než vyvažující druhou stranu mince zatím nemá ani náhodou. Některé hluboké příčiny asi nemusíme hledat dlouho, jsou do značné míry dány tím, jakou historii jsme si vybrali. Ta nebyla, mírně řečeno, přívětivá k tomu, abychom hromadili technologie a kapitál, se kterými bychom se pak mohli vydat do světa. Náš podíl (EU11) přímých investic do zahraničí tak nyní představuje jen asi 10 % HDP a ve srovnání s prvním grafem i s otevřenou EU15 jsme tak hluboko v záporu.

3

Potenciální růst a propady

Jako poslední jsem vybral obrázek popisující vývoj potenciálního růstu. Ten u naší skupiny zemí před poslední finanční krizí pohyboval vysoko nad standardem zbytku EU a dokonce se na rozdíl od něj prudce zvyšoval. Ovšem po krizi se až neuvěřitelně propadl z cca 4,5 % pod 1 %. Pak přišlo opětovné zvýšení potenciálního růstu nad evropský standard, skončili jsme ale někde na 3 %. Tedy stále znatelně pod tím, co platilo před krizí.

4

Ona vyšší volatilita našeho potenciálního produktu podle studie souvisí s celkově vyšší volatilitou ekonomické aktivity. A ta má být dána tím, že lidé v našem regionu mají nižší úspory a tudíž nemohou svou spotřebu tak dobře vyhlazovat jako v jiných (na úspory bohatších) zemích. Tento fakt se pak projevuje přes akcelerátor na investicích a výsledkem je ona volatilita potenciálního produktu.

 

Čtěte více:

Vládní dluh ČR stoupl v 1. čtvrtletí o 4,7 miliardy Kč
01.07.2019 9:41
Vládní dluh ČR stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 4,7 miliardy kor...
Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily
01.07.2019 10:10
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu výrazně zhoršily...
Pokles počtu nezaměstnaných v Německu v červnu zaostal za odhady
01.07.2019 11:09
Míra nezaměstnanosti v Německu v červnu zůstala na květnových pěti pr...
Nezaměstnanost v eurozóně klesla na 7,5 procenta, je nejníže za 11 let
01.07.2019 11:49
Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v květnu klesla na 7,5 procent...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů