Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Západ již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl

Víkendář: Západ již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl

25.08.2019 8:24
Autor: Redakce, Patria.cz

V Hong Kongu lidé odvážně bojují za demokracii, vládu zákona a lidská práva, píše německý Der Spiegel. Jde podle něj o zemi Západu geograficky notně vzdálenou, ale ten by ji přesto neměl v jejím boji ignorovat. Der Spiegel připomíná, že „francouzští a američtí revolucionáři konce osmnáctého století zavedli demokracii a respekt pro lidská práva“. Následně se rozšířil názor, že tyto hodnoty by měly být pro Západ těmi hlavními. Pokud je ale chce šířit dál, musí mít potřebnou „tvrdou a měkkou sílu“. Ta druhá se týká zejména schopnosti být dobrým příkladem. A v této oblasti, domnívá se Der Spiegel, si nevedeme moc dobře.

Devatenáctému století dominovali Britové, dvacátému zejména Američané. Velká Británie se o export demokracie moc nestarala, „více ji zajímalo vykořisťování jiných“. Týkalo se to i částí Číny, Hong Kong se stal britskou kolonií před 150 lety. Británie se ale ani zde o demokracii nestarala, ta pro ni byla hodnotou jen na jejím vlastním území. Američané se ji snažili podporovat i za svými hranicemi, nejdříve „v kontextu první světové války a pak s větším úspěchem po druhé světové válce“. Demokracie tak zapustila kořeny v západní Evropě, později ve východní a zdálo se, že Pax Americana se týká velké části světa,“ píše Der Spiegel.

Svět se ovšem během posledních dvaceti let hodně změnil. Export západních hodnot do zemí, jako je Afghánistán či Irák, skončil neúspěchem. Arabské jaro skončilo katastrofou v Sýrii. „S Abú Ghraibem a Guantánamem skončilo období, kdy mohly být Spojené státy považovány za vzor pro ostatní. A nyní vláda Donalda Trumpa vše ještě zhoršuje. Není jasné, zda tento prezident, který obdivuje Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, věří v hodnoty Západu. Podkopává totiž NATO a nyní neexistuje žádná vedoucí mocnost, která by intervenovala na obranu zmíněných hodnot,“ míní Der Spiegel.

Navíc podle jeho názoru panovala představa, že roli, kterou obvykle zastávali američtí prezidenti, by mohla převzít německá kancléřka Angela Merkelová. Nicméně Německo nemá potřebnou moc a „Merkelovou zajímají více německé exporty než obrana západních hodnot, a to zejména ve vztahu k Číně“. Proto se doposud stranila jakékoliv veřejné kritiky této země. V globálním měřítku nemá velký význam ani Evropská unie, protože nemá vlastní vojenské jednotky a po brexitu ani ona nemůže sloužit jako vzor pro ty, kteří se snaží bojovat s nacionalismem. Der Spiegel tak dochází k závěru, že „zahraničně-politický aspekt 230 let starého projektu je mrtev... a v některých částech světa se jeho hodnotám dokonce vysmívají s tím, že si má nejdříve udělat pořádek doma.“ Například kvůli pravicovému populismu to navíc není kritika nemístná.

Možná míříme od Pax Americana k Pax Sinica – světovému řádu, jehož centrem bude Čína a v němž se nikdo nebude moc starat o demokracii, vládu zákona či lidská práva. Dnešní dění v Hong Kongu by bylo prvním významným krokem tímto směrem... „Pokud bychom se ale vzdali, byla by to významná chyba. Západ je s ohledem na dění v Hong Kongu příliš potichu. Možná již nedokáže garantovat své hodnoty, ale mlčet by neměl,“ uzavírá Der Spiegel.

Zdroj: Der Spiegel

 

Čtěte více:

Zlaté pravidlo moudrých vládců a jeho dopad na ekonomiku
09.08.2019 17:40
Lao-c' údajně napsal své „malé velké“ dílo Tao te ťing pouze kvůli str...
Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
17.08.2019 8:11
„Před několika lety jsem byl na obchodní cestě do Nového Dillí a svému...
Reuters: Alibaba odkládá kvůli nepokojům vstup na burzu v Hongkongu
21.08.2019 9:09
Největší čínský internetový obchod Alibaba Group Holding se rozhodl od...

Váš názor
 • Vytesat zlatým písmem do kamene
  27.08.2019 7:43

  „Dnešní západní společnost, a zejména Evropa, je stále více ovládána ideologií individuální nárokovosti, rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot. Novodobé ideologie mají tendenci omezovat svobodu, kreativitu a kritické myšlení. Věřím ale, že česká společnost, která tradičně stojí především na umu a pracovitosti zdejších lidí, v takovém světě obstojí.“ Přesně tohle napsal v úvodním slově k nejnovější výroční zprávě společnosti PPF nejbohatší Čech Petr Kellner.
  logaro
 • Potřebujeme krizi
  26.08.2019 12:09

  všechno co se tady mele je problém nadbytku, lidi už neví co roupama tak kupují kdejaký brak v domnění že budou mít radost, lítají s jednoho konce světa na druhý kvůli jedné fotce a přemýšlí o blbostech, nechci ani vidět co by se stalo až se fakt prosadí 3 denní prac.týden a helicopter money
  Mike
 • Souhlas
  26.08.2019 9:10

  se všemi dosavadními příspěvky. Kromě jednoho. Ale to stejně není žádný názor... Nezapomenout na belgického krále Leopolda II !
  Kalka.
  • Re: Souhlas
   26.08.2019 10:07

   Experti OSN: Afričané v Belgii čelí "zakořeněnému" rasismu. (ČTK | 11. 2. 2019) Rasová diskriminace vůči lidem z Afriky je v belgických institucích zakořeněná. S tímto závěrem dnes přišla v předběžné zprávě o situaci v Belgii pracovní skupina expertů OSN pro otázky osob afrického původu. Belgie by se podle ní měla omluvit za zločiny spáchané v Kongu během koloniální nadvlády, informovala agentura AP. "Kořeny dnešního porušování lidských práv leží v nedostatečném uznání skutečného rozsahu násilnosti a nespravedlnosti kolonizace," uvádějí pracovníci OSN, podle nichž by Belgie měla zvážit reparace vůči Kongu "ve snaze uzavřít temnou kapitolu v dějinách a jakožto prostředek usmíření a zahojení". Počínání Belgie během nadvlády nad Kongem je podle AP považováno za jeden z nejhorších případů koloniálních zločinů. Africká země o rozloze asi 80krát větší než Belgie byla mezi lety 1885 a 1908 v podstatě soukromým majetkem krále Leopolda II, jehož vojáci brutálním způsobem terorizovali domorodce, zatímco Belgie těžila z místního přírodního bohatství. Počet obětí Leopoldovy koloniální vlády odhadují historici v řádu několika milionů. Belgickou kolonií bylo Kongo až do roku 1960. Za "zvěrstva spáchaná při kolonizaci" by se belgická vláda měla omluvit, míní pracovní skupina OSN. Ta navíc uvádí, že rasismus je v Belgii stále rozšířený, i když vládu chválí za úmysl bojovat proti němu. "Znepokojuje nás lidskoprávní situace lidí afrického původu v Belgii, kteří zažívají rasismus a rasovou diskriminaci," cituje AP zprávu odborníků OSN. "Jasné důkazy svědčí o tom, že rasová diskriminace je v belgických institucích zakořeněná," pokračuje dokument. Úřad belgického premiéra uvedl, že vláda se k závěrům vyjádří teprve, až zprávu OSN prostuduje. Konečné závěry mají být zveřejněny v září.
   Špaček
 •  
  26.08.2019 7:15

  Všechno to jsou jen levičácké globalistické kecy. Jde samozřejmě hlavně o dominanci, o moc a o prachy. Jako vždy. Rozhodně těm tzv. "světovým vůdcům" (od východu až na západ) , ani těm v pozadí, co stojí v šeru za nimi, o žádná lidská práva nejde a ani nikdy nešlo. Je to jen zbraň, která se používá k rozšíření jejich globálního vlivu. Ona slavná liberání demokracie, která již rozvrací "západní" společnost, se takto za ideologické pomoci obří armády neziskovek, institutů, médií, univerzit atd. zavrtává pod kůži dalších a dalších zemí, které nakonec končí v područí (západního) globálního kapitálu. Jeho dominanci ohrožují jen další mocné země (Rusko a Čína), které není lehké zlomit a ohrožují jeho globální nadvládu.
  Peté13
 • Co jsou ty hodnoty Západu?
  25.08.2019 10:49

  Válčení a drancování?
  Jan47
  • Re: Co jsou ty hodnoty Západu?
   26.08.2019 9:29

   Západ už žádné hodnoty společné valné většině obyvatel nemá. Je otázka času, kdy dojde k rozpadu společnosti a občanské válce. Otázka je, zda v jiných ateistických společnostech jako je Čína či Rusko je to lepší.
   ..
   • Autodestrukce
    26.08.2019 10:30

    Západ hodnoty ztrácí díky ideologii, která zpochybňuje tradiční rodinu, muže, ženu, pohlaví, historii národů a jejich kulturu. Funkce státu jsou cílevědomě ořezávány pod praporem zeleného globalismu. Pod tíhou takové autodestrukční ideologie přestává být Západ Západem a stává se bezhraniční nedefinovanou homogenní entitou vzhledem k svému okolí.
    logaro
    • Re: Autodestrukce
     26.08.2019 10:42

     Jak moc tradiční rodinu myslíš? Tu kde žena je stigmatizována, pokud má děti a není vdaná, kde je ekonomicky závislá na manželovi rodí děti jak na běžícím pásu a manžel ji může legálně mlátit? Kde nemanželský sex je trestný a neexistuje rozvod?
     ..
     • Tradiční rodina
      26.08.2019 10:52

      muž, žena, děti.....žádný tříprocentní genderový extrémismus.
      logaro
      • Re: Tradiční rodina
       26.08.2019 10:56

       Slyšel sem ty blbečky na setkání bílého heteresexualního muže..Ubožácí, hlupáci a rasisti. IQ tyqve...
       Velkamedvědice
       •  
        26.08.2019 11:01

        Za sexuální orientaci nikdo nemůže.
        logaro
        • Ivo Gec domobrana
         26.08.2019 11:04

         řečník z domobrany Ivo Gec. který chodí v maskáčích i ze smetím označil homosexualitu za zvrácenou, mimo jiné tvrdí. že západ přeprogramoval babišovi mozek....a otevřeně vyhrožuje lidem jiných názorů, které označuje za zrádce..https://www.youtube.com/watch?v=dm9DUaVXenc
         Velkamedvědice
         • Re: Ivo Gec domobrana
          26.08.2019 11:19

          Mně by zajímalo, co konkrétně má na mysli pod pojmem "přeprogramování mozku". Propagandou a dezinformacemi lze obrazně u některých lidí mozek přeprogramovat. Přeprogramovat mozek mohou i peníze, majetek a bohatství.
          logaro
          • Logaro
           26.08.2019 11:46

           Mluví o tom na začátku vystoupení. Tvrdí, že má západ moderní zbraně, jakési technologie, pomocí kterých dokáže přeprogramovat na dálku mozek jedince...o) Jako závěr si udělej sám
           Velkamedvědice
      • Re: Tradiční rodina
       26.08.2019 10:54

       A jak naložíme s bezdětnými heteropáry. Budeme je nějak trestat?
       ..
       •  
        26.08.2019 10:58

        Proti gustu žádný dišputát. Když chlapa vzrušuje chlapská zadnice, nic s tím nesvedeš.
        logaro
        •  
         26.08.2019 11:14

         Jak nic s tím nesvedeš? V Evropě byla homosexualita TRADIČNĚ trestána smrtí až do pozdního 18. století. Pár takových tradičních zemí mimo Evropě stále zůstává. Podle nejnovějších výzkumů tě po useknutí hlavy okamžitě přestane chlapský zadek vzrušovat.
         ..
         •  
          26.08.2019 11:23

          A přece s tím nic nesvedeš. Ani církev v minulosti s homo nic nesvedla.
          logaro
 • Když se hodnoty mění
  25.08.2019 10:31

  Hodnoty Západu byly a jsou zřejmé. Zatímco před mnoha desítkami let jsme po nich pokukovali my, část střední a východní Evropy, dnes má do Evropy dokořán otevřené dveře Afrika s diametrálně odlišnou historií a kulturou afrických národů. Z logiky věci potom plyne průběžná transformace původních západních hodnot Evropy. Bohužel, ta se příliš ideologicky zpolitizovala na úkor vlastní ekonomické prosperity. A tak zatímco ve světě hraje prim USA s Čínou, tak 500 milionová dominantní část Evropy, čím dál více paběrkuje za dvěma dominantními velmocemi.
  logaro
  • Re: Když se hodnoty mění
   25.08.2019 12:20

   Dříve se počítalo na logáru, dneska ale na kalkulačce. V podobné době začalo docházet ke změnám hodnot. Pohledů na hodnoty západu může být víc: západ, ten opravdový, jehož tvrdé jádro tvoří koloniální mocnosti, zdevastovalo materiálně a morálně Afriku a části Asie. Jelikož každý ví, že mocenské a majetkové zájmy je dobré zahalit do pláštíku vyšších cílů, říkalo se tomu civilizační proces. Tato západní společnost postupně bohatla a to nejen díky vědeckotechnické revoluce ale také díky vyždímání kolonií. Když už kolonializmus nebyl udržitelný a země-vzory západních hodnot se tedy z kolonií stáhly, tak právě tehdy nastal zlatý věk těch "humánních" západních principů. Nutnou podmínkou k tomu byl i nárůst průměrné životní úrovně. Prostě živočich žijící v dostatku akceptuje omezit svou agresivitu. To je řekl bych, jedna z podstat současného relativně poklidného života z západních zemích. I proto vývozy západních hodnot do třetích zemí nikdy nefungují, to není jen z důvodu rozdílné kultury. Za další, částí hodnot západu historicky bylo křesťanství. Od jeho ideálů a principů lze pozorovat i v západní Evropě výrazný ústup, přímo úměrný nasouváním spotřební kultury (čti obžerství) na volné místo. Když není na chleba, těžko se propagují masám "hodnoty". Za poslední, kultura obecně, a proto i "hodnoty" musí být (přece jen) podložené silou, tj. silou ekonomiky ale i vojenskou. Nuže, USA zřetelně relativně slábnou v porovnání s Čínou. Závěr: podobné moralizování, jako od zmíněného Špíglu, má snad nejvýše nostalgickou hodnotu.
   Ullsperger
   •  
    25.08.2019 13:17

    Je fajn, že komunisté pod ruským vedením mirálně česko nezdevastovalo viď.. Můžeš mi říct, jak západ morálně zdevastoval Afiku a Asii? Děkuji
    Velkamedvědice
    •  
     25.08.2019 21:22

     Třeba opiové války v Číně... Jinak je teda taky pravda, že zjednodušení západ = kolonialismus je zavádějící. Třeba to nezahrnuje Ruské impérium, které se k západu obyčejně nepočítá, ale koloniální impérium si vybudovalo úctyhodné.
     ABe
    •  
     25.08.2019 16:25

     Predem rikam, z komunismu je mi na bliti a v zadnym pripade tenhle mor nechci zpatky. Presto si ale myslim, ze komunismus (alespon v Ceskoslovensku) byla porad prochazka ruzovou zahradou oproti tomu co "zapad" (predevsim Britove, Francouzi, Belgicani, Holandani, Nemci) vyvadel v Africe (a nejen tam). A to rikam s veskerou uctou k lidem, kteri byli za komara persekuovani, zavrazdeni, uvezneni, poslani do dolu a pod. Tady je treba jen mala ukazka toho jak se chovali nasi sousedi z Nemecka v Namibii. Vrele doporucuji si o teto genocide neco nastudovat. https://www.bbc.com/news/world-africa-45342586 Ostatne, nastudujte si historii kolonialni Afriky, dostupneho materialu je vic nez dost. Jestli se u nas rika, ze 40 let komunismu zdevastovalo nas narod jak moralne tak ekonomicky, tak ted si predstavte jak asi moc zdevastovalo Africany nekolik set let vrazdeni a drancovani Afriky "zapadem"?
     Tady Orel
 • Jenom jestli se ten Špígl neplete
  25.08.2019 9:59

  Nadpis "Západ už nedokáže gerantovat své hodnoty..." není přesný. Jestli ono to není tak, že "hodnoty" západu se drolí a vlastně už nejsou hodnotami.
  Ullsperger
Aktuální komentáře
19.09.2019
15:55Čtyři největší tuzemské banky podepsaly vznik Národního rozvojového fondu, kam vloží až 7 miliard korun
15:54Niepelt: Libra změní monetární systém, ale jinak, než si Facebook může myslet
15:47Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace
14:09Analytik Patrie: Více než miliardová vratka za proud ovlivní některé ukazatele ČEZu  
13:42Slovensko kvůli pomalejšímu růstu nesplní cíl vyrovnaného rozpočtu
12:53Investiční tip Novo Nordisk: Prvotřídní finanční ukazatele  
12:30OECD varuje před nejslabším růstem ekonomiky od finanční krize
10:50Taylor: Engelsova prodleva a sílící volání po socialismu
10:33Zprávy z Fedu nejsou tak špatné, jak se může zdát. Akcie rostou  
10:03Výroba aut za osm měsíců je na loňských rekordních 942 000 vozech
10:00České dráhy, a.s. - Změny v Dozorčí radě ČD k 19.9.2019
9:18Rozbřesk: Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
8:53Futures se po prohlášení Fedu vydaly do červeného  
8:47Microsoft oznámil zpětný odkup akcií za až 40 miliard dolarů a zvyšuje dividendu
8:26ČEZ musí SŽDC vrátit miliardu za proud, rozhodl pravomocně soud
7:36ČEZ, a. s. – Soud potvrdil povinnost ČEZ Prodej vrátit bezdůvodné obohacení společnosti SŽDC
6:20Může Trump zakázat nikotinového proroka?
18.09.2019
22:02Fed Wall Street sice potrápil, zármutek ale nevydržel
21:57Nejednotný Fed sice snížil úroky, ale v prognóze už s jejich další redukcí nepočítá
17:47Akcie, která prý může potopit celý trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů