Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen

Wyplosz: Dolar už není benevolentní diktátor, ale i tak nebude ještě dlouho ohrožen

28.01.2020 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak Obamova, tak Trumpova vláda „provedla kroky, které podkopávaly mezinárodní roli dolaru“. Ten si i přesto drží dominantní pozici a „sny o alternativách zůstávají stále jen sny“. Na stránkách VoxEU to tvrdí známý evropský ekonom Charles Wyplosz s tím, že tento stav může přetrvávat i celá desetiletí.

Jaké vlastnosti musí mít měna, která si získá široké mezinárodní použití a významné pozice ve světové ekonomice? Podle ekonoma musí být především stabilní, což znamená nízkou inflaci. Musí to také být měna velké země, která má velký podíl na globálním obchodu a financích. Musí stát na hlubokých a efektivních domácích trzích, které jsou „chytře regulovány nezávislými orgány“.

K tomu všemu musí být měna s globálními ambicemi vnímána jako „benevolentní monopol“. Pokud by pak chtěla nějaká měna nahradit dolar, musela by splnit tyto podmínky. A nejen to. Spojené státy by navíc musely učinit vážné ekonomické chyby a země s nově vznikající dominantní měnou by ještě musela být vnímána jako nastupující supervelmoc.

Dolar byl podle ekonoma po dlouhou dobu vnímán jako „benevolentní diktátor“, i když Spojené státy jej občas používaly k prosazení své moci. Americká vláda si ale byla vědoma, že pozice dolaru není vytesána do kamene a i tato měna si ji musí zasloužit. Takže například během krize roku 2008 bylo s americkými pobočkami zahraničních bank jednáno stejně jako s bankami domácími. Spojené státy také v té době poskytovaly dolarovou likviditu řadě zahraničních centrálních bank.

Jenže v poslední době Spojené státy používají dolar k prosazení svých politických cílů stále častěji. Například trestají všechny banky, které se snažily obejít embargo uvalené na Írán, a takové pokusy o prosazení své moci za vlastními hranicemi budí ve světě kritiku. A to nejen v zemích, jako je Rusko nebo Čína, ale i u těch, které jsou považovány za přátele Spojených států. K tomu se přidává klesající význam americké ekonomiky ve světovém hospodářství a výsledkem jsou podle Wyplosze stále větší snahy o přechod na jinou globální měnu. Jenže snahy jsou jedna věc a realita druhá.

V tuhle chvíli by pozici dolaru mohlo ohrozit jen euro nebo čínské renminbi, a to díky velikosti evropské a čínské ekonomiky. Jenže čínská měna stále není plně konvertibilní. Největší čínské banky jsou vlastněny státem a finanční trhy nejsou ani volné, efektivně regulované a ani bez vlivu vlády. Měnu, která je celkově pod silným vlivem státu, pak dolar nahradí jen těžko. Tím spíš, že jde o stát bez výrazné dělby moci a nezávislých institucí.

Euro by na tom mohlo být teoreticky lépe, ale ani dvacet let po jeho vytvoření se projekce optimistů nenaplňují. Jak totiž ukázala poslední krize, souvisí s ním stále vážné nedostatky včetně neexistence věřitele poslední instance, nedostatečného bankovního dohledu, hlubokých politických rozkolů či efektivního krizového plánování. Podle ekonoma to jsou důvody, proč se krize v Evropě šířila jako nákaza a výsledkem jsou i neustálé pochyby o samotné životaschopnosti eura.

„Takže si musíme vystačit s dolarem. Jeho vazba na zlato byla zrušena v roce 1971 a od té doby sloužil dobře, i když ne dokonale,“ píše Wyplosz. Spojené státy doposud své privilegium nezneužívaly „přehnaně často“, ale to se nyní mění. Rostoucí protekcionismus a absence vážného vyzyvatele dolaru může vést k tomu, že ono zneužívání bude stále častější. A výsledkem by mohly být vážnější problémy v mezinárodním obchodu. Mohlo by to motivovat evropské politiky, aby konečně dali euro do pořádku?“ ptá se nakonec ekonom.

Zdroj: VoxEU

 
 

Čtěte více:

Investiční výhled Patria 2020: Co čekat od Fedu, ECB, ČNB a koruny
12.01.2020 17:59
Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...
Kde je ten pravý historický rým k naší současnosti?
03.01.2020 17:25
Pohled do historie je často jedním z vodítek při snaze odhadnout vývoj...
Venezuela má problém, a tím je americký dolar
07.01.2020 10:47
Americké dolary jsou ve Venezuele všude, a to je problém. V této infl...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data