Schodek státního rozpočtu dosáhl na konci dubna rekordní výše 94 mld. korun. Jen za samotný duben se deficit státního hospodaření zvýšil o 49 mld. korun.
Důvodem tak prudkého výrazného zhoršení je jednak uzávěra, která odstavila významnou část ekonomiky, ale rovněž opatření na podporu likvidity podnikatelského sektoru realizované vládou. Ať už třeba na výdajové straně rozpočtu v podobě výplat podpory OSVČ ve výši 25 tisíc, o kterou se přihlásilo téměř půl milionu podnikatelů, nebo odkladu záloh na daň z příjmu, která naproti tomu oslabuje příjmovou stranu. A zapomenout nelze ani na zvýšené náklady na nákup zdravotnického materiálu, které MF vyčíslilo za poslední dva měsíce na téměř 8 mld. korun.
Státní podpora bude příjmovou i výdajovou stranu ovlivňovat i nadále, i když v tuto chvíli nelze vlastně říct, co ještě na svých bedrech státní rozpočet ponese. Například zda a v jaké formě to bude nájemné placené podnikateli, o kterém se v posledních dnech začalo hovořit.
Rozpočet však čeká další rána v podobě propadu ekonomiky, který se už sice částečně podepisuje třeba na výběru DPH, sociálního pojistného a záloh na daň z příjmu fyzických osob, nicméně ten hlavní náraz teprve přijde ve chvíli očekávaného zvýšení nezaměstnanosti. Pod tímto zorným úhlem vypadá aktuálně schválený schodek ve výši 300 mld. korun spíše jako optimistický.