Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusnok: Vývoj odpovídá očekáváním, zavedení kurzového závazku v dohledné době mohu vyloučit

Rusnok: Vývoj odpovídá očekáváním, zavedení kurzového závazku v dohledné době mohu vyloučit

15.05.2020 10:58
Autor: ČTK

Dnešní údaje o poklesu české ekonomiky v prvním čtvrtletí odpovídají očekáváním České národní banky i celého trhu. V televizi CNN Prima News to dnes uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Údaje tak podle něj nic nemění na výhledu ČNB na další vývoj české ekonomky, spíše jej potvrzují. ČNB letos očekává za celý rok pokles ekonomiky o osm procent.

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Pokles je podle statistiků nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.

"Bohužel je to potvrzení toho, že pokles ekonomky bude velmi výrazný. Dnešní čísla (na očekávaném poklesu) nic nemění, ale bohužel jej potvrzují," uvedl guvernér.

Rusnok dále uvedl, že současná krize je kvalitativně úplně jiná než ta v roce 2009. "Toto je zvláštní krize, která narušuje poptávku i nabídku. Nemáme zkušenost s takovým typem krize, takže tím je to také zvláštní," uvedl. Dodal, že se česká ekonomika rozhodně nedostane na úroveň roku 2019 ani na konci příštího roku.

V dohledné době kurzový závazek nebude

Jiří Rusnok v dohledné době nepovažuje za pravděpodobné spuštění devizových intervencí jako dalšího nástroje měnové politiky, tedy zavedení tzv. kurzového závazku. Ekonomice podle něj nehrozí deflace. "Nevidím v dohledném horizontu pravděpodobnost použití koruny jako kurzového závazku, protože nehrozí deflační situace. Prakticky to ve viditelném horizontu dokážu vyloučit. Není to vůbec pravděpodobné," uvedl guvernér.

ČNB využila devizové intervence k oslabení koruny jako nástroj měnové politiky od listopadu 2013 do dubna 2017. Udržovala kurz koruny nad 27 korun za euro. Kurzový závazek tehdy zahájila z obavy z deflace poté, co již předtím snížila úrokové sazby na technickou nulu.

Ke kurzu koruny Rusnok uvedl, že koruna již výrazně oslabovat nebude a momentálně je na svých nejslabších úrovních. "Kurz se už příliš propadat nebude. Není pro to důvod. Už nyní ten kurz z hlediska přirozené úrovně k úrovni ekonomiky neodpovídá kvalitě a výkonu ekonomiky, je podhodnocený," uvedl.

Kurz by tak letos měl být podle prognózy v průměru 26,90 koruny za euro a příští rok 27,50 Kč/EUR. Aktuálně se koruna obchoduje za zhruba 27,60 Kč/EUR. Před pandemií se koruna obchodovala kolem 25,50 koruny za euro.

Oslabení koruny z posledních týdnů je podle Rusnoka očekávatelné pro typ ekonomiky, kterým je ta česká, a volně plovoucímu kurzu. Dnešní záznam z jednání bankovní rady 7. května uvádí, že velká část nedávného výrazného oslabení kurzu byla dána negativním tržním sentimentem. V poslední době se situace na finančních trzích částečně podle záznamu zklidnila.

Schodek rozpočtu 300 mld.Kč zřejmě nebude stačit

Letos naplánovaný schodek státního rozpočtu 300 miliard korun nebude podle Jiřího Rusnoka pravděpodobně stačit. Výpadek příjmů rozpočtu podle něj totiž bude asi vyšší, než očekává ministerstvo financí. "Obávám se, že (pozn. schodek rozpočtu) spíše stačit nebude kvůli většímu výpadku příjmů než ministerstvo financí projektuje. Ale není to až tak podstatné. Ten schodek bude asi vyšší, ale je spekulace, zda o 50 nebo 100 miliard. Ale není to nyní až tak klíčové číslo," uvedl Rusnok.

Realistické je podle Rusnoka očekávat, že i v příštím roce bude schodek rozpočtu na podobných úrovních jako letos. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno v České televizi uvedla, že se schodkem kolem 300 miliard korun počítá předběžně i pro příští rok. "Výhled na příští rok je ještě méně jistý, ale obávám se, že ministryně financí je v koridoru realistických odhadů," uvedl guvernér, který byl dříve také ministrem financí i premiérem ČR.

Rusnok ale upozornil, že dlouhodobě takto vysoké schodky rozpočtu nejsou udržitelné. "Několik let si to můžeme dovolit, ale musí tam být vidět trend konsolidace veřejných financí a nápravy těchto deficitů, jinak by se to projevilo i na důvěře trhu," uvedl.

Sněmovna 22. dubna kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun. Prezident Miloš Zeman v pondělí ČTK řekl, že deficit 300 miliard korun kvůli pandemii koronaviru může při rozumném hospodaření stačit a nebude ho nutné znovu zvyšovat. Původní plány před propuknutím pandemie počítaly se schodkem rozpočtu 40 miliard korun.

I podle ekonomů dubnové údaje naznačují, že schodek rozpočtu na celý letošní rok bude třeba ještě zvýšit. Letos ke konci dubna schodek státního rozpočtu stoupl na 93,8 miliardy korun z březnových 44,7 miliardy korun.


Čtěte více:

ČNB sráží hlavní sazbu na 0,25 %, letos čeká 8% propad ekonomiky
07.05.2020 15:25
Česká národní banka dnes nečekaně výrazně snížila základní úrokovou sa...
Holub: ČNB nevylučuje žádnou možnost, vyčerpá-li nástroj úrokových sazeb
11.05.2020 12:52
Česká národní banka nevylučuje možnost využití kteréhokoli nástroje, j...
Rozbřesk: Proč “nové” intervence proti koruně nejsou žádoucí?
13.05.2020 9:01
Uvolňování karanténních opatření nebude ve finále nic jednoduchého. Vč...
Ekonom Petr Dufek: Inflace dál ustupuje, ČNB může tlačit do nestandardních řešení
13.05.2020 9:39
Zatímco ještě na začátku roku měla ČNB obavy z přílišných inflačních t...
Česká ekonomika klesla mezičtvrtletně o 3,6 %
15.05.2020 9:12
Česká ekonomika v prvních třech měsících roku klesla. Hrubý domácí pr...
Komentář: Prudký nástup recese v Česku
15.05.2020 9:31
Pandemie koronaviru, respektive restriktivní opatření s ní spojená, sr...

Váš názor
 •  
  15.05.2020 13:45

  Rusnok by měl uvažovat o zavedení kurzového závazku, který by bránil oslabení koruny nad 28, jinak tuhle zemi intervencemi proti koruně nakonec pohřbí. :-( Ten jeho kurzový závazek bude poslední rána z milosti. Když to neudělají spekulanti tak nás dorazí vlastní centrální banka.
  Richard Fuld
 • Já bych měl řešení
  15.05.2020 11:50

  Já bych jako měl řešení pro MF a vládu. To se jim bude líbit. Bylo by totiž přesně v jejich duchu. Prostě se zavede aka Itálie spešl zvýšené DPH na luxus. Takže obyčejný pšeničný rohlík v základní. Rohlík se sypáním ve zvýšené a dalamánek v luxusní 30 % DPH. A sazebník bude končit tím, že kdo bude chtít u auta lepší výbavu než škoda holoauto, tak bude ve zvýšené. A za kožené sedačky 30 %. Zabije se tím více much jednou ranou. Zvedne se DPH + najde se práce pro nezaměstnané, kteří budou dělat nekonečné seznamy základního, zvýšeného a luxusního zboží a služeb.
  Ten, který tančí s papoušky
 •  
  15.05.2020 11:16

  žádná deflace nehrozila ani v roce 2013, to jenom Singer se choval jako malý rozmazlený chlapeček....
  abc1
  •  
   15.05.2020 11:25

   Vsecko udajne odpovida jejich predpokladum, jen ta inflace porad nejak nechce dolu. To JE ale ovsem nijak nevzrusuje..
   Ai-kun
   •  
    15.05.2020 12:34

    inflace asi nebude klesat....příští rok opět schodek 300 mld při růstu o 4%, tak před volbami budou asi pěkné dárečky, to státním zaměstnancům přidají alespoň 10% abychom podpořili spotřebu
    abc1
    •  
     15.05.2020 12:45

     Tak samozřejmě. To je to roztáčení ekonomiky přes investice. Akorát si tu toho někdo zapomněl přečíst co je u té hvězdičky pod čarou. Že platy nejsou zase tak úplně investice.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      15.05.2020 16:16

      Když máte slabou poptávku, tak investice posílí produkční stranu ekonomiky, tedy nabídku. Pro posílení poptávky je navyšování platů dobrým nástrojem. Heslíčko, že z krize je třeba se proinvestovat je primitivní pitomost, která ignoruje příčiny krize.
      Richard Fuld
      •  
       15.05.2020 16:38

       Ne, není to dobrým nástrojem. Ty peníze si ti lidé totiž mají co? No přeci vydělat. Jako nějakou prací. Vytvářením nějakých statků. Ale asi je fakt, že jsem staromódní a už ten svět nějak nechápu.
       Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů
9:09Rozbřesk: Útlum evropského automobilového trhu a úklid neposlušných v turecké centrální bance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data