Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy

Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy

23.05.2020 8:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Je možné, že by ekonomické šoky podporovaly demokracii? Tímto tématem se na stránkách VoxEU zabývají Antonio Ciccone a Adilzhan Ismailov a jako základ svého výzkumu používají negativní šoky ve srážkách, ke kterým došlo po roce 1946. Tyto šoky mají samozřejmě negativní dopad na zemědělskou produkci. Jaký je jejich vliv na demokracii?

„V šedesátých letech byly země specializující se na zemědělství povětšinou autoritářskými režimy, dnes jde o demokratické státy,“ uvádějí ekonomové s tím, že právě v takových zemích je možné zkoumat dopady velkých ekonomických šoků vyvolaných nedostatkem srážek na politický systém. Podle některých teorií by měl podobný šok vést k větší demokratizaci, protože zvyšuje ochotu lidí postavit se proti vládnoucí garnituře. Jinak řečeno, ti, kteří dříve o politické dění nejevili větší zájem, kvůli negativnímu ekonomickému šoku mění svůj postoj.

Ciccone a jeho kolega tvrdí, že negativní srážkový šok vyvolává pokles zemědělské produkce. Následně se zaměřují na možné politické změny. Docházejí k závěru, že po srážkovém šoku „roste u zemí, kde panuje autoritářská vláda, pravděpodobnost demokratizace“. A tento efekt se projevuje i v delším období – pravděpodobnost toho, že země bude za deset let demokratická, roste o 2 – 3 procentní body.

V následujícím grafu ukazuje černá křivka vztah mezi objemem srážek (osa x) a výší zemědělské produkce. Pokud srážky rostou, zvyšují se výnosy zemědělských plodin, ale jen do jisté míry. V určitém bodě se křivka začne opět otáčet směrem dolů, protože další srážky již zemědělskou produkci poškozují:
1
Jestliže skutečně platí vztah mezi ekonomickou aktivitou (zde aproximovanou zemědělskou produkcí) a demokratizací, měla by se nalezená pravděpodobnost demokratizace vyvíjet opačně než křivka zemědělské produkce. Ciccone a jeho kolega v grafu ukazují tři křivky, které tuto závislost popisují, každá pracuje s jinou klasifikací demokratických a autoritářských režimů. Všechny ale mají tvar, který odpovídá tomu, že rostoucí produkce snižuje pravděpodobnost demokratizace a naopak negativní šok ji zvyšuje.

Jak bylo zmíněno, ekonomové hovoří o dlouhodobém demokratizačním efektu sucha. A zmiňují, že podle těchto závěrů by šok ve formě COVID-19 mohl pro některé autoritářské režimy znamenat „bod zlomu“.

Zdroj: VoxEU


Čtěte více:

Víkendář: Roosevelt ukázal, jak zaplatit za pandemii
16.05.2020 9:33
Pro vládu i centrální banku je boj s důsledky současné epidemie velkou...
Assenza: Manuál na otevření ekonomiky
22.05.2020 5:52
Jakou strategii přijmout, abychom zabránili dalšímu šíření pandemie a ...
Merkelová vyzvala k pomoci nejchudším zemím se zvládáním pandemie
21.05.2020 8:34
Bohaté státy by měly podpořit nejchudší země v boji s koronavirovou pa...
USA by mohly omezit přístup čínských firem na americké burzy
21.05.2020 14:47
Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodován...

Váš názor
 • Rok 1946
  25.05.2020 13:37

  To je teda blábol, u nás bylo sucho v roce 1946 využito k "bratrské" pomoci od Rusů, stálo nás to 40 let autoritářského režimu.
  Nemira
 • Nevěřím
  23.05.2020 13:36

  Že by to měla EU už za pár? Díky mediálnímu suchu. Takové štěstí že by nás potkalo.
  HenryFord
  • Re: Nevěřím
   23.05.2020 13:51

   EU není fakt Korea, Čína nebo Rusko. Kritici nějak zapomínají, že jsme tam chtěli , nikdo nám to nenařídil. A místo praktik kritizují formu. Tak přestaňte kuwa furt volit v evropských zemích různé formy socanů, co se jako mají o nás postarat a přeneste odpovědnost na jedince a není co řešit. Pokud volíme rádoby vúdce, jsme holt vedeni jako stádo.
   Velkamedvědice
   •  
    23.05.2020 19:04

    Ano, bylo referendum a Češi si zvolili vstup do EU. Teď pochopili svoji roli v EU a mnozí by rádi vystoupili. Ale nejde to. Referendum pro vystoupení z EU už být nemůže. Takže závěr je jasný. Byla to past.
    Jan47
    •  
     23.05.2020 19:29

     Já tedy viděl, že Británie vystoupila. Stejně jako, že češi volí prounijní strany. Nevím nic o tom, že bychom nesměli vystoupit. A past je jak pro koho. Já víza a cla po Evropě nechci. A vidím, že pokud někdo neuspějě v české justici, rád se odvolá k evropské. pak vidím, čističky, silnice, kanalizaci a vidím za co byla postavena. Rum z řepy holt není rum a margarín není máslo.
     Velkamedvědice
     •  
      23.05.2020 21:03

      Nadnárodní zájmy to mají v Česku snadné. Zkorumpovanost politiků je zde mnohem vyšší než na Západě (např. v Anglii). Je to důsledek komunistické minulosti. Proč naše tzv. demokratické strany nechtějí umožnit referendum o vystoupení z EU? Vždyť by měly argument, že jsou demokratické. Nebo je snad referendum nedemokratický nástroj? Z toho usuzuji, že politici jdou na ruku cizím zájmům. Bezcelní a bezvízový styk lze dohodnout i bez členství v EU. Ani pro účast v schengenském prostoru není nutné být v EU. Nevím, kolika lidem pomohl Evropský soud, ale myslím si, že by naprostá většina lidí ocenila více např. potravinovou soběstačnost, o kterou nás EU připravila. Čistá pozice Česka z hlediska dotací z EU činí v průměru asi 49 mld Kč ročně. Část toho politici rozkradou. Takže bychom bez dotací určitě přežili.
      Jan47
      •  
       24.05.2020 1:25

       Proč by nám měli nechávat členské výhody. To by pak postrádala smysl.
       Velkamedvědice
   •  
    23.05.2020 15:26

    Hm, přijde mi, že za posledních 50 let to jde v Evropě zleva doprava geograficky ve prospěch demokratických režimů, ale politické programy jdou zprava doleva. Že by to snad způsobovala ta demokratizace? Vzpomínám na hlášku z před mnoha let "ODS praktikuje pravicovou rétoriku, ale současně levicovou politiku", nejspíš důsledkem nutnosti tvořit koalice. Kdo je u nás ta pravá pravice a proč jí preference nestoupají? A druhá hypotetická otázka: není důvodem lnout čím dál víc ke stádu způsobený rozevírajícími se nůžkami mezi skupinami "mám co chci" a "od výplaty k výplatě"? Jinak v článku uvedený vztah sucha a srážek jednoznačně ukazuje na motivaci kapitálu neinvestovat do "ekologie". Tudíž takové investice jsou důsledkem rozhodnutí demokratických veřejných institucí (emisní povolenky, obnovitelné zdroje, elektromobilita, ..) až se někdy divím, že to ta Evropa ještě dokáže proti zbytku světa utáhnout. A pokud autoři zmiňují covid-šok, tak rozumím, proč celý Západ by si to přál u Ruska a Číny.
    Mudr.c
   • Re:Re: Nevěřím
    23.05.2020 15:00

    To je fakt. Ja uz sem taky davno k vobam chodit prestal ;)
    Ai-kun
Aktuální komentáře
05.12.2021
9:35Víkendář: Automobilky nyní kopírují Teslu. Uvidí se, co dokážou
04.12.2021
9:23Víkendář: Blackrock o zelených investicích. A jejich odolnost během propadu trhu
03.12.2021
22:00Obchodování v USA: Na trh dorazily výprodeje  
17:23Americká ekonomika a zisky obchodovaných firem v roce 2022 a 2023
16:53Akcie obracejí dolů. Trhy se po datech bojí Fedu  
16:20ČEZ, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
15:34Ceny za evropské emise uhlíku vyrostly na rekordní maximum. Překročily 80 eur za tunu a v příštích týdnech by mohly zamířit až ke 100 eurům
15:27Trh práce vytvořil ani ne polovinu očekávaných míst. Co na to Fed? (komentář analytika)
14:05Současné tržní prostřední je podle pravé ruky Warrena Buffeta „ještě šílenější“ než dotcom bublina
12:25Perly týdne: Sektory pro příští rok, dolar jako doplněk akciových pozic a pravděpodobnost jejich ztrát
11:54Kosmeticky vylepšený výhled DocuSign zjevně nestačí  
11:21Opatrnost před daty. Fed připravuje na prosincové zrychlení  
11:02Inflace v eurozóně podle šéfky ECB možná dosáhla vrcholu a měla by začít klesat
10:45Jak si vede britská ekonomika po brexitu? Původní plány se nenaplnily, říká Natixis
10:39Čínské firmy, které obchodují své akcie v USA, budou muset zveřejňovat více informací
9:52Středoevropské měny se po krátkém propadu zřejmě vrátí na růstovou dráhu
9:27Americká obchodní komise chce zablokovat spojení Arm a Nvidia
9:22Rozbřesk: Na americkém trhu práce přituhuje a OPEC+ překvapivě kývl na více ropy
9:06Kofola s Mattoni vstupují do slovenského výrobce a recyklátora plastových lahví, chystají investice milionů eur do udržitelnosti
8:45Kofola kupuje třetinový podíl v General Plastic, PPF uvažuje o budoucnosti Home Creditu na některých trzích a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data