Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy

Víkendář: Sucho a COVID-19 jako zlom pro autoritářské režimy

23.05.2020 8:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Je možné, že by ekonomické šoky podporovaly demokracii? Tímto tématem se na stránkách VoxEU zabývají Antonio Ciccone a Adilzhan Ismailov a jako základ svého výzkumu používají negativní šoky ve srážkách, ke kterým došlo po roce 1946. Tyto šoky mají samozřejmě negativní dopad na zemědělskou produkci. Jaký je jejich vliv na demokracii?

„V šedesátých letech byly země specializující se na zemědělství povětšinou autoritářskými režimy, dnes jde o demokratické státy,“ uvádějí ekonomové s tím, že právě v takových zemích je možné zkoumat dopady velkých ekonomických šoků vyvolaných nedostatkem srážek na politický systém. Podle některých teorií by měl podobný šok vést k větší demokratizaci, protože zvyšuje ochotu lidí postavit se proti vládnoucí garnituře. Jinak řečeno, ti, kteří dříve o politické dění nejevili větší zájem, kvůli negativnímu ekonomickému šoku mění svůj postoj.

Ciccone a jeho kolega tvrdí, že negativní srážkový šok vyvolává pokles zemědělské produkce. Následně se zaměřují na možné politické změny. Docházejí k závěru, že po srážkovém šoku „roste u zemí, kde panuje autoritářská vláda, pravděpodobnost demokratizace“. A tento efekt se projevuje i v delším období – pravděpodobnost toho, že země bude za deset let demokratická, roste o 2 – 3 procentní body.

V následujícím grafu ukazuje černá křivka vztah mezi objemem srážek (osa x) a výší zemědělské produkce. Pokud srážky rostou, zvyšují se výnosy zemědělských plodin, ale jen do jisté míry. V určitém bodě se křivka začne opět otáčet směrem dolů, protože další srážky již zemědělskou produkci poškozují:
1
Jestliže skutečně platí vztah mezi ekonomickou aktivitou (zde aproximovanou zemědělskou produkcí) a demokratizací, měla by se nalezená pravděpodobnost demokratizace vyvíjet opačně než křivka zemědělské produkce. Ciccone a jeho kolega v grafu ukazují tři křivky, které tuto závislost popisují, každá pracuje s jinou klasifikací demokratických a autoritářských režimů. Všechny ale mají tvar, který odpovídá tomu, že rostoucí produkce snižuje pravděpodobnost demokratizace a naopak negativní šok ji zvyšuje.

Jak bylo zmíněno, ekonomové hovoří o dlouhodobém demokratizačním efektu sucha. A zmiňují, že podle těchto závěrů by šok ve formě COVID-19 mohl pro některé autoritářské režimy znamenat „bod zlomu“.

Zdroj: VoxEU


Čtěte více:

Víkendář: Roosevelt ukázal, jak zaplatit za pandemii
16.05.2020 9:33
Pro vládu i centrální banku je boj s důsledky současné epidemie velkou...
Assenza: Manuál na otevření ekonomiky
22.05.2020 5:52
Jakou strategii přijmout, abychom zabránili dalšímu šíření pandemie a ...
Merkelová vyzvala k pomoci nejchudším zemím se zvládáním pandemie
21.05.2020 8:34
Bohaté státy by měly podpořit nejchudší země v boji s koronavirovou pa...
USA by mohly omezit přístup čínských firem na americké burzy
21.05.2020 14:47
Americký Senát schválil návrh zákona, který by mohl zamezit obchodován...

Váš názor
 • Rok 1946
  25.05.2020 13:37

  To je teda blábol, u nás bylo sucho v roce 1946 využito k "bratrské" pomoci od Rusů, stálo nás to 40 let autoritářského režimu.
  Nemira
 • Nevěřím
  23.05.2020 13:36

  Že by to měla EU už za pár? Díky mediálnímu suchu. Takové štěstí že by nás potkalo.
  HenryFord
  • Re: Nevěřím
   23.05.2020 13:51

   EU není fakt Korea, Čína nebo Rusko. Kritici nějak zapomínají, že jsme tam chtěli , nikdo nám to nenařídil. A místo praktik kritizují formu. Tak přestaňte kuwa furt volit v evropských zemích různé formy socanů, co se jako mají o nás postarat a přeneste odpovědnost na jedince a není co řešit. Pokud volíme rádoby vúdce, jsme holt vedeni jako stádo.
   Velkamedvědice
   •  
    23.05.2020 19:04

    Ano, bylo referendum a Češi si zvolili vstup do EU. Teď pochopili svoji roli v EU a mnozí by rádi vystoupili. Ale nejde to. Referendum pro vystoupení z EU už být nemůže. Takže závěr je jasný. Byla to past.
    Jan47
    •  
     23.05.2020 19:29

     Já tedy viděl, že Británie vystoupila. Stejně jako, že češi volí prounijní strany. Nevím nic o tom, že bychom nesměli vystoupit. A past je jak pro koho. Já víza a cla po Evropě nechci. A vidím, že pokud někdo neuspějě v české justici, rád se odvolá k evropské. pak vidím, čističky, silnice, kanalizaci a vidím za co byla postavena. Rum z řepy holt není rum a margarín není máslo.
     Velkamedvědice
     •  
      23.05.2020 21:03

      Nadnárodní zájmy to mají v Česku snadné. Zkorumpovanost politiků je zde mnohem vyšší než na Západě (např. v Anglii). Je to důsledek komunistické minulosti. Proč naše tzv. demokratické strany nechtějí umožnit referendum o vystoupení z EU? Vždyť by měly argument, že jsou demokratické. Nebo je snad referendum nedemokratický nástroj? Z toho usuzuji, že politici jdou na ruku cizím zájmům. Bezcelní a bezvízový styk lze dohodnout i bez členství v EU. Ani pro účast v schengenském prostoru není nutné být v EU. Nevím, kolika lidem pomohl Evropský soud, ale myslím si, že by naprostá většina lidí ocenila více např. potravinovou soběstačnost, o kterou nás EU připravila. Čistá pozice Česka z hlediska dotací z EU činí v průměru asi 49 mld Kč ročně. Část toho politici rozkradou. Takže bychom bez dotací určitě přežili.
      Jan47
      •  
       24.05.2020 1:25

       Proč by nám měli nechávat členské výhody. To by pak postrádala smysl.
       Velkamedvědice
   •  
    23.05.2020 15:26

    Hm, přijde mi, že za posledních 50 let to jde v Evropě zleva doprava geograficky ve prospěch demokratických režimů, ale politické programy jdou zprava doleva. Že by to snad způsobovala ta demokratizace? Vzpomínám na hlášku z před mnoha let "ODS praktikuje pravicovou rétoriku, ale současně levicovou politiku", nejspíš důsledkem nutnosti tvořit koalice. Kdo je u nás ta pravá pravice a proč jí preference nestoupají? A druhá hypotetická otázka: není důvodem lnout čím dál víc ke stádu způsobený rozevírajícími se nůžkami mezi skupinami "mám co chci" a "od výplaty k výplatě"? Jinak v článku uvedený vztah sucha a srážek jednoznačně ukazuje na motivaci kapitálu neinvestovat do "ekologie". Tudíž takové investice jsou důsledkem rozhodnutí demokratických veřejných institucí (emisní povolenky, obnovitelné zdroje, elektromobilita, ..) až se někdy divím, že to ta Evropa ještě dokáže proti zbytku světa utáhnout. A pokud autoři zmiňují covid-šok, tak rozumím, proč celý Západ by si to přál u Ruska a Číny.
    Mudr.c
   • Re:Re: Nevěřím
    23.05.2020 15:00

    To je fakt. Ja uz sem taky davno k vobam chodit prestal ;)
    Ai-kun
Aktuální komentáře
03.06.2020
5:28FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
02.06.2020
22:06Wall Street zakončila v plusu, dařilo se ropným titulům
17:58Doba exotických valuací
17:29Summary: Německá pomoc pro Lufthansu a automobilky  
17:17Eurodolar sahá po 1,1200 a další výrazné zisky pro korunu. Praha nejvýš od začátku koronakrize  
16:41Skupině PPF stoupl loni čistý zisk o 16 procent na 26,7 mld. Kč
16:16Franklin Templeton: EU přináší komplexní fiskální záchranný balíček
16:12Komise chce desetinásobně navýšit společný zdravotní a krizový fond
14:50Stará ekonomika ztrácí svoje místo v hlavních indexech
12:38Avast si už myslí na místo v benchmarku, podpořila jej karanténa
11:53Pozvánka na webinář: ETF. Jak je využít ve svém portfoliu
11:15Bloomberg: Sázka na čínské spotřebitele se obrací proti nejbohatšímu Čechovi
10:33Petr Dufek: Ekonomiku táhly dolů slabé investice
10:02Euro přerušilo postup, akciím se daří dál. Zprávy náladu nekazí  
9:12Rozbřesk: Česko s historicky nejvyšším deficitem rozpočtu, středoevropské měny před zasedáním ECB dále posilují
9:12Česká ekonomika klesla méně, než ukázala první data
8:48Sev.en Energy získala těžební společnost Blackhawk Mining z USA
8:47Evropské burzy mohou otevřít růstem. Přijdou zpřesněná data z české ekonomiky  
8:25Další uvolnění zahrne akce do 500 lidí a plnější divadla
8:17Trump dle zdrojů nemá na výběr v případě obchodní dohody s Čínou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Wizz Air Holdings Plc (03/20 Q4)
13:00Campbell Soup Co (04/20 Q3)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m