Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Trhy se mýlí ohledně inflace i oživení, říkají ekonomové

Víkendář: Trhy se mýlí ohledně inflace i oživení, říkají ekonomové

24.05.2020 9:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Carmen Reinhartová a Kenneth Rogoff představili v roce 2009 rozsáhlou analýzu finančních krizí, ve které mimo jiné tvrdí, že rok 2008 nebyl v tomto ohledu nijak výjimečný. Jinak řečeno, krize, vládní defaulty, vysoká inflace a recese se podle ekonomů vyvíjejí neustále se opakujícím způsobem. Jak ale píše Bloomberg, zdá se, že současné turbulence vyvolané novým koronavirem jsou přece jen jiného druhu. Mají Reinhartová a Kenneth Rogoff stejný názor?

Reinhartová v rozhovoru pro Bloomberg uvedla, že současné dění se v mnoha ohledech liší i od epidemie španělské chřipky, ale na druhou stranu víme, že pandemie nejsou ničím novým. Tehdejší zkušenosti lze ale v současné době použít jen těžko s ohledem na to, že když epidemie španělské chřipky vrcholila, reálný produkt rostl o 9 %. To bylo ovšem dáno válečnou produkcí. Nyní také probíhají změny v ekonomice rychleji, což je vidět na trhu práce či na tom, jak rychle se ve světové ekonomice obrátil tok kapitálu.

Rogoff doplnil, že v roce 2008 byla krize těžší pro vyspělé země a ty rozvíjející se ji měly lehčí. Tentokrát tomu tak podle jeho názoru nebude, ať již samotná pandemie dolehne na rozvíjející se země jakkoliv. Ekonom míní, že reakce vlád na ekonomický propad byla masivní, a to je plně v pořádku. Zatímco Evropa se snaží hlavně zabránit růstu nezaměstnanosti a chránit pracovní místa a zaměstnance, Američané k epidemii přistupují spíše jako k přírodní katastrofě. Snaží se tak dávat lidem finanční podporu a nechávají nezaměstnanost více růst. Podle ekonoma ale není rozdíl v obou přístupech zase tak velký. Pokud pak negativní šok potrvá déle, evropské firmy budou stejně muset část lidí propustit, zatímco ty americké „skončí s tím, že jich část přijmou zpět“.

Podle Reinhartové trhy nyní čekají „hezké oživení ve tvaru V“ a návrat k životu tak, jak jsme jej znali před pandemií. Podle ní ale „pravděpodobně nedojde ani k jednomu“. Oživení tedy zřejmě nebude tvaru V a nevrátíme se ke světu před pandemií. Rogoff doplnil, že trhy také počítají s tím, že Fed bude sazby držet nízko navždy. On sám si není jistý tím, zda se rychle vrátíme k ekonomické aktivitě na úrovni roku 2019. Nevíme přesně ani to, jak moc se nyní produkt propadá a o tom se podle něj bude ještě dlouho debatovat. Nejde jen o to, kolik lidí má dnes zaměstnání, ale i o efektivitu jejich práce. „Myslím, že hodně práce budou mít právníci specializující se na bankroty,“ míní ekonom.

Dřívější pandemie podle Reinhartové naznačují na možnost oživení tvaru W, významná je ale v této otázce otázka vakcíny. Hloubka současného propadu sice znamená, že oživení bude číselně vypadat ohromně, protože ekonomika bude růst z velmi nízkých úrovní. To ovšem neznamená, že dojde k návratu příjmů na předchozí úrovně. Překážkou silnému a rychlému oživení mohou mimo jiné být rozbité dodavatelsko-odběratelské řetězce. Navíc hraje v řadě ekonomik významnou roli sektor služeb a u něj je vývoj značně nejistý. „Které obchody znovu otevřou, které restaurace, kina?“ ptá se ekonomka. Podle ní je pravděpodobné, že efekt hystereze bude nyní znatelný.

Rogoff uvedl, že největším pozitivním šokem pro produktivitu byla během posledních 40 let globalizace a technologie. „Pokud dáme stranou globalizaci, dáme podle mého mínění pryč i část technologií,“ řekl ekonom s tím, že současné dění tak neovlivní negativně jen mezinárodní obchod, ale i technologie. Podle něj tak mimo jiné bude třeba dluhového moratoria pro řadu rozvíjejících se zemí. Situaci přirovnal k systému zdravotní péče, který také není schopen zvládnout velkou vlnu nakažených. Podobně by nebyl současný systém schopen zvládnout velkou vlnu bankrotů firem a zemí, a právě proto by mělo fungovat ono moratorium. A celkově budeme podle ekonoma rádi, pokud oživení proběhne ve tvaru U.

Ekonomové míní, že znepokojivý je i dluh vyspělých zemí, ale zároveň podle nich nebyla jiná možnost, než vládní deficity nyní zvyšovat a snažit se ekonomice pomoci. Rogoff zmínil, že v době dluhové krize eurozóny doporučovali odepsání části dluhů zemí na periferii jako nejefektivnější způsob nastartování ekonomického oživení. Ohledně Číny se Reinhartová domnívá, že její růst postupně klesne hluboko pod 6 %, protože již nebude tažen investicemi a exporty. A také ji tíží rostoucí dluhy (u kterých lze jen těžko říci, zda jsou státní nebo soukromé) a nadměrné kapacity v řadě firem a odvětví.

Rogoff dokonce míní, že pokud Čína dosáhne v následujících několika letech 1% růstu, bude ráda. Nebude totiž mít kam exportovat, protože zbytek světa bude tížit útlum. K tomu se přidává demografický vývoj. Vysoká míra centralizace je pak v Číně výhodou v oblastech, jako jsou celonárodní krize. Na druhou stranu ale brzdí dlouhodobý rozvoj a dynamiku, takže v tomto směru má Čína například ve srovnání s USA nevýhodu.

Reinhartová na závěr uvedla, že nesdílí názor svého kolegy na negativní sazby. Podle ní jsou momentálně trhy v USA roztříštěné a nelikvidní a v takové situaci by negativní sazby nepomohly. Fed podle ní zvolil lepší strategii, když se zaměřuje na řadu jiných nástrojů podpory. V Evropě podle ekonomky vedly negativní sazby ke zhoršení intermediace. Rogoff se domnívá, že v dohledné době nastane deflace, ale nakonec se může projevit hlavně značný pokles produktivity. Jestliže tedy dojde k oživení poptávky a zároveň bude stagnovat nabídka. Trhy si nyní sice myslí, že „pravděpodobnost inflace je i v dlouhém období nula“, ale v tom se podle ekonoma mýlí.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Fidelity: Krize rozhýbala největší spolupráci soukromého a veřejného sektoru od druhé světové války
24.04.2020 10:49
S tím, jak se vlády snaží podporovat ekonomiku v době omezeného pohybu...
WP: Oživení tvaru V nebo W?
30.04.2020 13:31
Zatímco americká vláda hovoří o tom, že ekonomika by mohla již letos v...
O podporu v nezaměstnanosti žádá v USA dalších 3,8 milionu lidí
30.04.2020 15:20
Ve Spojených státech za minulý týden požádalo o podporu v nezaměstnan...
Příprava na epidemii amerických insolvencí
08.05.2020 5:23
Dva američtí maloobchodní obři Neiman Marcus a J.C. Penney v poslední ...
Reuters: Obchodní firmy ze střední Evropy vidí v krizi šanci
14.05.2020 11:42
Zatímco pandemie nemoci covid-19 ničí pracovní místa a vyprazdňuje kan...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.02.2023
22:01Býka na Wall Street zkrotil silný trh práce  
17:37Tradingová ponaučení z roku 2022: Trend is your friend  
16:52Velmi dobré makro, slabé výsledky. Akcie odrážejí útoky, dluhopisy ustupují  
16:44Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
16:16Analytik k výsledkům Alphabet: Výsledky nic moc, ale AI umíme taky  
15:41Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
14:55Podle vývoje M2 míří americká ekonomika do hluboké deflace. Relevantní ukazatel?
13:23Analytik k Amazon po 4Q22: Čekání na návrat ziskovosti  
13:13Výhled technologických gigantů zchladil tržní optimismus  
12:25ČEZ, a.s.: ČEZ podepsal Schuldschein úvěrové smlouvy na 130 mil. EUR
12:05Analytik k výsledkům Apple: Král bez pláště. Prémiová valuace bude muset splasknout  
11:54Velké techy zklamaly, ale sentiment nezlomily. Týden zavřou opět makrodata  
11:41Moneta potěšila silným ziskem, výhled ale signalizuje mráčky na obzoru (komentář analytika)  
11:04Perly týdne: Tahouni digitální revoluce a akcie nereflektující zhoršující se fundament
10:21ČNB zhoršila odhad letošního schodku veřejných financí na 4,5 procenta HDP
9:02Rozbřesk: ČNB se líbí silná koruna, na nižší sazby si budou muset trhy počkat
8:57Zisk Fordu kvůli nedostatku čipů a dalších dílů klesl o 89,4 procenta
8:55Zisk Gilead ve čtvrtletí prudce rostl, pomohly léky na HIV a rakovinu
8:49Ponor futures pro Evropu i Wall Street po smršti výsledků: Apple, Alphabet, Amazon. Také Gen digital (Avast) a doma především Moneta  
8:16MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 3. 2. 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Intesa Sanpaolo SpA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Sanofi (12/22 Q4, Bef-mkt)
8:00Assa Abloy AB (12/22 Q4)
12:30Cigna Corp (12/22 Q4)
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách