Oživení na mědi z tříletých minim by mohlo mít větší prostor k výklusu. Čína z koronakrize vychází relativně bez šrámů a poptávka hlavních spotřebitelů po tomto kovu zůstává podle největšího čínského dovozce silná.
"Tato pandemie je jiná než předchozí finanční krize, protože měla omezený dopad na strukturu ekonomik, jako finanční instituce," uvedl v telefonickém rozhovoru Che Ťin-pi, veterán na tomto trhu a předseda Maike Metals International se sídlem v Si‘anu. "Pandemie skončí a to nejhorší už máme za sebou."
Oproti současné úrovni kolem 5 900 USD za tunu mědi na londýnské burze by se mohla ve třetím čtvrtletí obchodovat mezi 5 800 a 6 300 USD, uvedl Che. Diverzifikace tohoto kovu v nové ekonomice, jako je jeho využití pro 5G, znamená, že jeho spotřeba bude v létě méně ovlivněna klidem ve stavební činnosti, řekl Che.
Měď v Londýně vzrostla ze svých březnových propadů téměř o třetinu. Její vyhlídky vyzdvihují banky z Wall Street, včetně a , i obchodní giganti jako Trafigura Group.
Na makroúrovni poukazoval Che na bezprecedentní peněžní podporu ze strany vlád a centrálních bank, která během tohoto roku pravděpodobné přinese mědi větší zisky. V Číně poukázal na značné vyčerpání zásob jak v celních skladech, tak i na burzách, což je důkazem toho, že oživení bylo způsobeno spotřebou, nikoli spekulacemi. Zásoby sledované Shanghai Futures Exchange se za poslední tři měsíce zmenšily o 70 %.
V loňském roce Maike zobchodovala kolem 1,4 milionu tun rafinované mědi, z čehož tvoří asi 800 000 tun čínský dovoz. Podle Che jde o největší objem mezi svými vrstevníky. Celkový dovoz do této země činil 3,6 milionu tun.
Zdroj: Bloomberg