Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akciový příběh roku 2021

Akciový příběh roku 2021

27.08.2020 17:44

Mike Wilson z Morgan Stanley na CNBC tvrdí, že investoři budou příští rok překvapeni tím, jak silné bude oživení ziskovosti obchodovaných společností. K tomu podle něj dojde k růstu výnosů vládních obligací a já bych se dnes chtěl s vámi na tuto tezi 2021 podívat trochu detailněji.

Ekonomický i ziskový boom

Ziskový boom v příštím roce nečeká jen MS, ale třeba i Goldman Sachs. Jeho ekonomové v následujícím grafu ukazují vztah mezi tempem růstu celého hospodářství a tempem růstu zisků v indexu SPX. Na jednu stranu i tento graf potvrzuje, že vývoj celé ekonomiky nerovná se automaticky vývoj zisků. Nějaký vztah tu ale je a podle GS by letošní rok a rok příští měly přinést extrémy a to na obou úrovních:

ekonomika akcie S&P

Co by výše uvedený scénář znamenal pro akcie? V první řadě záleží, jak jsou nyní nastavena očekávání celého trhu. Tedy zda oněch více než 30 % růstu zisků od GS převyšuje toto očekávání, či ne. Podle dat Eda Yardeniho jsou nyní očekávání analytiků nastavena o něco níže, ale to neznamená, že investoři nejsou optimističtější. A pak je tu ještě jedna věc, na kterou narážel i pan Wilson – jak se pohnou výnosy obligací. 

Zisky proti výnosům, výnosy proti ziskům

Dejme tomu, že výnosy dlouhodobějších vládních obligací v USA se nyní pohybují kolem 0,7 % a riziková prémie trhu kolem 5,5 %. To znamená, že požadovaná návratnost je u celého trhu na 6,2 %. Dejme tomu, že dividendy na akcii jsou nyní 60 USD (index SPX je na 3480 bodech a dividendový výnos se tak pohybuje kolem 1,8 %). Pokud by dividendy byly následující roky stabilní, jejich současná hodnota by dosáhla 969 bodů. Na ospravedlnění současné výše indexu by s uvedenou požadovanou návratností musely podle mých kalkulací dividendy dlouhodobě růst o 4,45 %. To je samo o sobě možná zajímavá informace – trh je nyní naceněn na růst dividend odpovídající cca 2 % inflaci a reálný růst ve výši 2,5 %

Nyní si k tomu představme, že se nečekaně zlepší růstový výhled. V principu by se měly změnit všechny tři parametry – bezrizikové výnosy by měly jít nahoru, protože se zvýší inflační očekávání. Očekávaný růst dividend (2021 a i dlouhodobý) by měl jít také nahoru. A rizikové prémie by mohly jít dolů, protože lepší výhled se obvykle pojí s nižším rizikem a nejistotou. Prémie ale nechme tam, kde jsme je nastavili (nyní jsou možná už dost nízko) pro demonstraci vidíme následující:

Pokud by výnosy desetiletých vládních obligací kvůli silnému oživení (viz graf osa x) vzrostly na 2 %, dlouhodobý růstu dividend by se podle mých kalkulací musel zvednout na cca 5,8 %, aby hodnota indexu zůstala stejná, jako nyní (aby se oba faktory eliminovaly). Pokud by se dluhopisové výnosy zvedly na 3 %, dividendy by musely dlouhodobě růst v průměru o 6,78 %.

Jde o ukázku fundamentální mechaniky celého trhu, nemusíme věřit konkrétním číslům, ale i tak si můžeme si z toho vzít jednu podstatnou věc: Jedním z důvodů, proč si akcie stále vedou dost dobře, je bezesporu to, jak nízko se nachází výnosy vládních obligací. Na ty doléhá ekonomický útlum (přímo i nepřímo přes monetární politiku) a pokles výnosů tak z hlediska hodnoty akcií notně eliminuje útlum ziskovosti, který se pojí se slabou ekonomikou. Pokud nastane oživení, měl by se mechanismus obrátit a výnosy by opět měly tlumit vliv vývoje zisků. Ale nyní opačným směrem. Jinak řečeno, výše uvedený graf je jen jednou polovinou akciového příběhu roku 2021, tu druhou (neméně důležitou) budou vyprávět dluhopisoví investoři. Stejně, jako tomu je nyní. 

Vysoko i relativně k peněžní nabídce

Na samotný závěr malý úkrok stranou, možná hlavně pro ty, kteří se domnívají, že vše táhne likvidita a o ničem jiném nemá smysl se moc bavit. Jde o poměr hodnoty indexu SPX k peněžní nabídce (M2) a je zřejmé, že na počátku roku se pohyboval na mimořádně vysokých hodnotách. Pak nastala určitá korekce daná jednak vývojem na akciích a také monetární politikou. Stále jsme ale dost vysoko, což můžeme interpretovat více způsoby. Třeba tak, že akcie jsou našponovány i relativně k objemu likvidity v ekonomice. Já sám ale zrovna podobným ukazatelům větší váhu nepřikládám.

s&p akcie peníze USA

Zdroj: Twitter, Bloomberg


Čtěte více:

Ahlfeldt: Dávají mrakodrapy ekonomický smysl?
26.08.2020 15:00
Před sto lety se politici v New Yorku domnívali, že vyplatit se může j...
Korporátní Monopoly
27.08.2020 12:22
Před dvěma týdny si Epic Games, autor populární hry Fortnite a vlastní...
Jakou hodnotu by měl Apple před 150 lety?
26.08.2020 17:20
Apple před několika dny svou kapitalizací převýšil 2 biliony dolarů, ...
Rozbřesk: Proč slabý dolar znamená silné akcie?
27.08.2020 9:11
Silné akcie a slabý dolar – to je jeden z hlavních tržních příběhů let...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.10.2021
5:56MakroMixér: O prudkém zdražování, razanci ČNB, nedostatku všeho i dědictví po volbách. Hostem majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Koninklijke Philips NV (09/21 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m