Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jakou hodnotu by měl Apple před 150 lety?

Jakou hodnotu by měl Apple před 150 lety?

26.08.2020 17:20

Apple před několika dny svou kapitalizací převýšil 2 biliony dolarů, za posledních dvanáct měsíců přitom na volném toku hotovosti vydělal 71,71 miliardy dolarů. Jak nyní vyznívá fundament a valuace firmy? A co kdyby tu Apple byl před 150 lety?

Kdyby Apple každým rokem pro své akcionáře vydělávat oněch téměř 8 miliard dolarů, současná hodnota tohoto toku hotovosti by podle mých kalkulací dosahovala asi 950 miliard dolarů. I pokud bychom k tomu přičetli veškerou hotovost firmy, jsme na jedné miliardě, tedy na méně než polovině současné kapitalizace. Trh tak očividně čeká od Applu více než stagnaci, což asi není překvapivé. Podle mých výpočtů by jeho volný tok hotovosti na ospravedlnění kapitalizace měl růst o něco málo více než 4 % ročně. Což si můžeme rozdělit na 2 % inflačního a cca 2 % reálného růstu. Je to moc, nebo málo?

Pokud bychom to chtěli vztáhnout k vývoji dlouhodobé globální ekonomické aktivity, může posloužit následující graf s projekcemi OECD. Podle něj by růst měl konvergovat k 2+ % reálnému růstu s tím, že vyspělé země se na něm budou držet soustavně a rozvíjející se země se k němu budou přibližovat z vrchu. 

001

Zdroj: OECD

Co míní analyticko investorská veřejnost? Možná se mi to zdá, ale ani po překročení oné dvou bilionové hranice se neobjevil dav medvědů věštících korekci, ale spíše zaznívají stále hlasy býků. Někteří poukazují na potenciál rozvíjejících se trhů. Třeba Indie, kde je stále nízká penetrace a přitom již jde o jeden z největších trhů chytrých mobilů. Apple zde má kvůli vysoké citlivosti zákazníků na ceny relativně nízký podíl, dominují čínské firmy. Letos tu ale došlo k významnému pohybu směrem od nich k Applu. A pokud by tu Apple mobily i vyráběl dokázal by obejít cla a jeho podíl by se mohl dál zvyšovat. 

Morgan Stanley zase tvrdí, že přeprodej použitých iPhonů mířících na rozvíjející se trhy je větší, než se většinou odhaduje a i to by mělo hrát Applu dlouhodobě do karet. Wedbush a její Daniel Ives hovoří o tom, že cena akcií Applu by se mohla dostat na 600 USD (kapitalizace tedy na 2,6 bilionu dolarů) a to zejména proto, že se blíží „supercyklus iPhonu 12“. To podle analytika vytváří příležitost objevující se „jednou za deset let“, protože telefon by si mohlo měnit 350 milionů lidí (celková iPhonová báze prý nyní činí asi 950 milionů). Ives k tomu dodává, že kapitalizace by v roce 2023 mohla být na 3 bilionech dolarů. No a co kdyby se tam vyhoupla již letos? Pak by se musel tok hotovosti růst ne o ona 4+ %, ale o 5+ %. Ano, jeden procentní bod růstu tu vytvoří hodnotu ve výši 1 bilionu dolarů

Před 150 lety...

Včera jsme si udělali výlet do historie, kterým nám ukázal, že rizikové prémie akciového trhu jsou nyní znatelně nižší, než v roce 1870. Zatímco dnes podle následujícího grafu investoři požadují, aby akcie vynášely o cca 4 % více, než bezriziková aktiva, před 150 lety to bylo až 9 %. A i bezrizikové sazby se hnuly dolů - tehdy (rovnovážné) sazby podle odhadů z grafu dosahovaly asi 2 %. Požadovaná návratnost se tak u celého trhu pohybovala asi na 11 %, zatímco dnes by podle uvedených čísel byla na cca 5,5 %. Tedy na polovině.

001

Zdroj: COVID-19 and the stock market: Long-term valuations

Co by se stalo, kdybychom tyto parametry z doby před 150 lety nasadili na Apple? Jak jsem psal, investoři nyní čekají cca 4 % růst jeho toku hotovosti. Pokud bychom požadovanou návratnost odhadovali s 9 % prémií a 2 % bezrizikovými výnosy, dostaneme u Applu požadovanou návratnost vyšší než 13 %. Současná hodnota očekávaného toku hotovosti Applu (onen 4 % růst) by pak dosahovala jen asi 790 miliard dolarů. Berme to třeba jako další ukázku významu požadované návratnosti – toho, kde se pohybují bezrizikové sazby a rizikové prémie. I u Applu tak samozřejmě funguje efekt „od akcíí chceme méně a proto stojí více“, o kterém jsem psal včera. Čtěte více:

Ahlfeldt: Dávají mrakodrapy ekonomický smysl?
26.08.2020 15:00
Před sto lety se politici v New Yorku domnívali, že vyplatit se může j...
FT: Joe Biden sází na zezelenání americké energetické politiky
25.08.2020 5:46
Působil v Obamově administrativě, která dohlížela na historický vzestu...
Powell: Apple, Tesla a proč akcie nejsou jako pomeranče
24.08.2020 15:47
Kolik byste byli ochotni zaplatit za jeden pomeranč? Jamie Powell na s...
Co ukazuje neobvyklé srovnání amerických a evropských trhů?
24.08.2020 17:22
Zdá se, že se po čase opět začínají objevovat úvahy, podle kterých si ...
Jim Cramer: Úpis akcií Airbnb by mohl být koupí století
26.08.2020 6:08
Pandemie koronaviru vykrojila na trhu místo pro zprostředkovatele krát...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  
8:47Komárkova loterijní Allwyn vstoupí na newyorskou burzu ve spojení s další firmou. Hodnota má přesáhnout 9 miliard dolarů
5:54Čína by místo další stimulace R&D měla spíše provést reformy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data