Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Musk: Jinde než v USA bych to nedokázal, ale..

Musk: Jinde než v USA bych to nedokázal, ale..

14.12.2020 11:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Elon Musk se v minulosti vyjadřoval v tom smyslu, že pouze ve Spojených státech mohl dokázat to, co dokázal. V rozhovoru pro Wall Street Journal dodal, že USA stále vynikají v inovacích a v podnikavosti, ale neměly by získat dojem, že jde o samozřejmost. Opatrnost je namístě zejména vůči „plíživé byrokracii a regulaci“, která může způsobit, že „nakonec nebudeme schopni dělat nic“.

Musk se domnívá, že to nejlepší, co může vláda v mnoha oblastech udělat, je nedělat nic a nepřekážet. Její role by naopak měla být aktivní tam, kde hrozí monopolizace a dominance velkých firem. Ty jsou totiž schopny dostat pod svou kontrolu i politiky a regulátory a v takovém prostředí nové začínající firmy trpí a „staré velké stromy brání růstu těm mladým“. Problém monopolu se ale vztahuje i na samotnou vládu. Musk hovořil o tom, že v koncentrovaných odvětvích jsou firmy necitlivé na potřeby zákazníků a to samé platí o vládě, která špatně reaguje na potřeby „zákazníků“, tedy společnosti. Příčinou je její monopol a to, že „obvykle nemůže zbankrotovat“ a nefunguje žádný čistící proces.

Zodpovědností vlády je dobře nastavit pravidla a zajistit jejich dodržování. Je to podobné jako s rozhodčími na hřišti. Vláda si nevede moc dobře tam, kde se snaží být i hráčem na hřišti namísto toho, aby byla pouze rozhodčím. Pak je tu téma externalit souvisejících například s uhlíkovými emisemi. Tyto emise nejsou odraženy v nákladech a cenách produktů a to vede k tomu, že některá odvětví se chovají způsobem jiným, než kdyby tato externalita neexistovala. Jinak řečeno, „ceny nejsou nastaveny správně a tak není správné ani chování firem“. Pokud by emise byly odraženy v cenách, vláda by podle Muska nemusela „vybírat vítěze a poražené“, protože to by zajistil trh.

Směr Texas

Na otázku týkající se Muskova přesunu z Kalifornie do Texasu podnikatel odpověděl, že Tesla je poslední automobilkou, která v Kalifornii vyrábí, a SpaceX je poslední firmou ve svém odvětví, která je v Kalifornii aktivní. Dříve tam přitom podobných společností bylo mnohem více. „Když nějaký tým vyhrává příliš dlouho, začne to brát jako danou věc a pak už šampionát nevyhraje. Kalifornie vyhrávala příliš dlouho,“ dodal Musk. Pro něj je pak momentálně podle jeho slov jedním z nejvýznamnějších projektů vývoj nové rakety a i proto se přesunul do Texasu.

Rada firmám

Firmám Musk radí, aby trávily méně času financemi, powerpointem a konferencemi a snažily se udělat svůj produkt tak „úžasným, jak jen to jde“. Proč k tomu někdy nedochází? „Možná je ve vedení lidí příliš mnoho lidí s MBA,“ odvětil Musk s otázkou, jaký smysl má vlastně existence firem. Jeho odpověď je taková, že tu jsou, aby vytvářely hodnotu, a pak přijdou zisky. Jenže někteří lidé to vnímají obráceně. Proto je nutné, aby lidé ve firmách trávili méně času na konferencích a prací s tabulkami a více času ve výrobě.

„Zamysleli jste se nad tím, jestli je váš produkt tak perfektní, jak by mohl být? Pravděpodobně ne. Není to přitom o velkých technologických skocích, prostě jen o tom, aby se produkt zlepšil, protože na tom skutečně záleží,“ řekl Musk. Je takový přístup ale něčím, co se dá naučit, nebo jej člověk prostě musí mít? Podnikatel míní, že nejde o nic mimořádného a v první řadě je nutné to zkoušet a vůbec začít. A „zkoušet to těžce“. Takže je například dobré jít za zákazníky a hovořit s nimi o tom, co by oni sami uvítali, jaké vylepšení by se jim líbilo.

„Je to něco, co se dá rozhodně naučit. Pokud ale trávíte hodně času s prezentacemi a tabulkami, mrháte jím,“ míní Musk. Nejde podle něj například počítat s tím, že pokud nějací zákazníci produkt nepreferují, jiným se bude líbit. „Jestliže se nelíbí jedněm, nebude se líbit ani druhým,“ dodal Musk. Ani během války podle něj nikdo nechce, aby generálové byli někde izolováni od toho, co se děje, ale aby stáli v první linii.

Zdroj: Youtube, WSJ

Foto: The Wall Street Journal video


Čtěte více:

Tesla do indexu S&P 500 vstoupí naráz. Mamutí entrée ale nebylo jisté
01.12.2020 15:24
Americká Tesla přibude 21. prosince do širšího amerického akciového in...
Nakopne Teslu Wrightův zákon?
02.12.2020 17:38
V ARK Invest jsou asi největší býci na Teslu, jaké nyní na trhu najdem...
Co by řekl Chanos Muskovi, kdyby ho osobně potkal?
08.12.2020 10:54
Známý investor a specialista na krátké pozice Jim Chanos míní, že trhy...
Podruhé za tři měsíce, potřetí letos: Tesla chce z prodeje akcií získat 5 miliard dolarů
08.12.2020 14:33
Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá získat dalších pět miliard ...
Perly týdne: Noční můra Facebooku, radostný prodej akcií Tesly a u nás výjimeční čtvrťáci
11.12.2020 14:17
Měli by se investoři obávat prodeje dalších akcií Tesly, či se z něj n...

Váš názor
  • My to známe
    14.12.2020 12:17

    Stejně jak Kalifornie je Eu. Jenom chrli zákazy a omezení, že je čím dál složitější něco vytvářet. V USA má štěstí že nejsou ještě tak centralizovány jak EU. V EU není úniku. Do Texasu se stěhuje Oracle, HPe, před pár lety Toyota po 30 letech v CA. Problém je že se tam nastěhují i ti voliči co zdevastovali původní stát a začnou ho postupně rozkládat. Austin volí demokraty, Houston myslím taky.
    HenryFord
Aktuální komentáře
28.05.2024
22:01Index Dow Jones v úterý odepsal přes 0,5 %  
17:58Snížit inflaci poklesem sazeb?
17:23Sektorově dnes vítězí polovodiče a energie. Americký spotřebitel s překvapivě dobrou náladou  
17:00Německo by mělo zvážit, zda neuvolnit dluhovou brzdu, uvedl MMF
15:51FT: Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod
14:17Jaromír Strnad: Akciový split Nvidie a dividendy ČEZ a Kofoly
13:53ECB: Inflační očekávání spotřebitelů v eurozóně klesla nejníže od září 2021
12:41Tesla a evropský indikátor dalšího vývoje v USA
11:49CNBC: Podvodů označovaných deepfakes přibývá, firmy už přišly o miliony dolarů
11:23Banka ABN Amro koupí za 672 milionů eur německou Hauck Aufhäuser Lampe
11:01Amerika se po přestávce vloží do hry. Evropa zatím hledá inspiraci i směr  
9:10Rozbřesk: O podivné dichotomii amerických měkkých a tvrdých makro-indikátorů
8:49Kofola navrhla dividendu 13,50 Kč, americký trh je konečně stejně rychlý jako před sto lety a futures jsou lehce nad nulou  
6:34NVIDIA a dva druhy investičních her
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board