Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Podíl „příběhových“ akcií se blíží roku 2000, ale růst „nyní“ je extrémně vzácný

Podíl „příběhových“ akcií se blíží roku 2000, ale růst „nyní“ je extrémně vzácný

23.12.2020 17:01

Když se podíváme třeba na Teslu, či přesněji řečeno na teze teslabýků, nalezneme celou řadu vizí a příběhů. Jdou od robotaxíků a umělé inteligence až po lokalizaci energetiky a výrazné roli, kterou by v ní tato firma mohla hrát. Podobné je to s řadou dalších akcií, které někdy nazývám povídkové. Jak je na tom ale trh s povídkovostí jako celek? A co by to ukazovalo?

Následující graf doputoval od jeho autorů z Bianco Research přes Liz Ann Sonders a Twitter až k nám a je právě pokusem o popis toho, jak se v čase vyvíjí povídkovost celého trhu. Jak ukazuje jeho nadpis, konkrétně jde o podíl firem, jejichž valuace není vysvětlena poměrem tržní ceny k účetní hodnotě vlastního jmění, nebo vývojem zisků očekávaných v následujících třech letech:

1

Zdroj: Twitter

Graf je unikátním pokusem, ale netuším, co se přesně myslí tím, že valuace nejsou vysvětleny oněmi dvěma faktory – PBV, nebo tříletým růstem ziskovosti. Jinak řečeno, neznám konkrétně metodologii. Ale předpokládejme nyní, že je relevantní a trh tak smysluplně rozděluje na firmy, jejichž ceny akcií jsou vysvětleny současností a blízkou budoucností a na skupinu, jejíž valuace se odvíjí od dlouhodobého výhledu – příběhu:

Podíl povídkových akcií dosáhl svého vrcholu (asi nepřekvapivě) kolem roku 2000, kdy jich bylo na trhu 70 %. Mezi lety 2002 – 2008 se pohyboval zhruba kolem 45 %. Tedy necelá polovina trhu byla povídková, druhá jakýmsi akciovým „vrabcem v hrsti“. Během následující krize se těmi vrabci stal v podstatě celý trh, na povídky nebyl nikdo zvědavý. To trvalo jen krátce, pak přišel opětovný trendový příklon k příběhům a nyní se s oním poměrem pohybujeme kolem 60 % (propad trhu letošního roku přinesl krátce pokles na 37 %).

Asi je v souladu s intuicí, že během období plného optimismu, neřkuli euforie, roste popularita akcií a firem, u nichž se dá vymýšlet, co všechno dokážou ve vzdálené budoucnosti. Naopak v době převládajícího pesimismu na tyto holuby na střeše není nikdo moc zvědavý, v kurzu jsou firmy, které mají výsledky již nyní. Možná by to pak i v souvislosti s oním historickým vývojem svádělo dokonce k tomu udělat rovnítko mezi vysokým podílem příběhových firem a bublinou. Určitá spojitost by tu asi být mohla, ale kdo je schopen „objektivně“ říci, jaký dlouhodobý příběh je relevantní a jaký je už pohádkou (třeba u té Tesly)? Já ne.

Na závěr ještě můžeme poměřit výše uvedený graf s tím, který jsem ukazoval nedávno a podle kterého je „růst stále vzácnější“. Jde konkrétně o podíl firem s růstem tržeb vyšším než 15 %. Ten od roku 2008 trendově klesá a v letošním roce se dostal téměř na minima. Firem s vysokým růstem nyní je tedy extrémně málo, firem s očekávaným vysokým růstem „za dlouho“ je zase velmi mnoho.

2


Čtěte více:

El-Erian: Nesurfoval jsem na vlně likvidity, poučil jsem se
22.12.2020 10:59
Neustále se opakující cyklus restrikcí, slábnoucí ekonomiky a následné...
Jay Leno: Němci Teslu neohrožují
22.12.2020 13:50
„Věřím v americký a asijský technologický pokrok, i když dříve jsme by...
Kdy jsou dluhopisy překážkou akciovému býku?
22.12.2020 17:41
Robert Shiller rád hovoří o tom, jak různé příběhy, které kolují ve sp...
Investiční výhled 2021: Silný odraz ekonomiky i zisků, stále vysoké valuace
01.01.2021 7:29
Doufáme, že rok 2021 si překvapení podobného typu, jako to letošní kor...
Reuters: Apple chystá na rok 2024 výrobu automobilů
22.12.2020 15:40
Americká technologická společnost Apple pokročila při vývoji technolog...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data