Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednoruký ekonom a první ze všech ekonomických zákonů

Jednoruký ekonom a první ze všech ekonomických zákonů

28.12.2020 18:52

Prezident Truman prý jednou řekl, že by chtěl jednorukého ekonomického poradce. Ti stávající mu totiž radili ve stylu „on one hand... (na jednu stranu – anglicky doslova na jednu ruku), ale na druhou stranu (druhou ruku)...“. Obávám se, že prezidentovo přání nemůže být vyslyšeno. Nebo přesněji řečeno může, ale ne způsobem, který by nakonec uvítal. Dnes pár ekonomických vtipů a souvisejících úvah.

Proč by podle mne mohli být jednorucí ekonomové zklamáním? Protože ekonomie je v jádru věci o chování lidí: Pokud se snažíme nějak odhadnout, co se v ekonomice stane, snažíme se odhadnout, jak se zachovají lidé – v domácnostech, ve firmách, ve vládě, v zahraničí... A takový odhad povětšinou musí být minimálně „dvouruký“ – může se stát to, ale i ono.

V řadě situací ovšem potřebujeme nějaké jasné „ano“, či „ne“ (jednoruký závěr). Neměli bychom pak ovšem zapomínat, že k němu se v ekonomii často dostaneme jen na základě nějakého odhadu toho, co je nejpravděpodobnější (či co se nám zdá nejpravděpodobnější). Jinak řečeno, jde jen o scénář, ne pevnou věštbu, či něco podobného. Pan Truman si tak možná neměl přát jednorukého ekonoma, ale dvourukého s jasnou představou o tom, která ruka je v čem a kdy lepší. Ani u praváka to nemusí být vždy pravá, jak ví třeba hráči na kytaru.

Hry s (ne)nulovým součtem a rozkrájená pizza


„Centrální bankéř vejde do pizzerie, objedná si jednu pizzu a chce si jí vzít sebou. Když je hotová, jde si pro ní a číšník se ptá, na kolik kousků jí chce rozříznout. Centrální bankéř odpoví, že dnes má hlad, takže místo obvyklých šesti na osm kousků“.

Tenhle vtip má asi více variací než jen tu s centrálním bankéřem. Pokud je pak třeba místo dívek s nejmenovanou barvou vlasů „aplikován“ na takového bankéře, či ekonoma, má najednou rovinu, kterou jinde nenajdeme (či možná roviny dvě – viz níže). Hovoříme tu totiž v jádru věci o tom, že rozdělení pizzy je hrou s nulovým součtem. Je jedno, jak jí rozkrájíme, celková velikost zůstává stejná. Jenže ekonomika je často hrou s nenulovým součtem. Zvažme třeba následující:

Během poptávkové recese je v ekonomice obrovský objem nevyužitých kapacit – lidé nemají práci, stojí stroje, turbíny, nákladní vozy..... V takové situaci se může podařit „rozkrájet koláč“ tak, že to na ekonomiku bude fungovat stimulačně a krájení povede ke zvýšení ekonomické aktivity – koláče samotného. Druhá zmíněná rovina by souvisela s behaviorálními financemi a ekonomií: Není možné, že pokud si místo šesti kousků dáme osm, budeme se cítit sytější, i když celkové množství jídla zůstává stejné?

První zákon ekonomie


Skončíme v podobném duchu, v jakém jsme začali: „První zákon ekonomie tvrdí, že na každého ekonoma s nějakým názorem existuje jiný ekonom s opačným názorem. Druhý zákon ekonomie: Oba se mýlí“.

Můj pohled je takový, že tomu tak v podstatě je v obou případech. Ten první souvisí úzce s oněmi obourukými ekonomy. Pokud se ptáme po „řešení“, tak to částečné jsem zmínil v úvodu. A pokud bychom se ptali po něčem lepším, tak dorazíme třeba k tomu, co říkal Einstein: Žádný problém nemá řešení na té úrovni, na které vznikl. Letošní rok nám to podle mne hodně připomíná a možná tomu bude i v letech následujících. V tomto smyslu vnímám i to, že „oba se mýlí“. Ani ekonomické problémy totiž nejdou úplně vyřešit na úrovni ekonomie.

 

Čtěte více:

El-Erian: Nesurfoval jsem na vlně likvidity, poučil jsem se
22.12.2020 10:59
Neustále se opakující cyklus restrikcí, slábnoucí ekonomiky a následné...
DIW: Německá ekonomika v závěru roku klesne o procento
21.12.2020 12:50
Německá ekonomika v zimě zaznamená pokles v důsledku nových restriktiv...
Duke: Poker a největší (investiční) riziko
24.12.2020 11:42
Annie Duke je bývalou šampionkou v pokeru a zabývá se lidským chování ...
Naše dluhy, vaše oživení
25.12.2020 17:07
V South China Morning Post nedávno vedle čínské mastifové bubliny (viz...

Váš názor
 • V česku je to jinak, tady platí jiné ekonomické zákony
  29.12.2020 18:12

  já bych chtěl mít čtyřrukého ekonomického poradce s dvěma penisy. Proč? Protože ekonomie je v jádru věci o chování lidí. My se v čechách ale nesnažíme odhadnout co se v ekonomice stane a jak se zachovají lidé. My to totiž víme. My totiž víme, že ať děláme cokoliv, je to všechno na nic. Proto víme, že jediná možnost je mít čtyřrukého poradce s kapsami našitými až ke kotníkům. Ten má ihned ve ve všem jasno - jedna ruka musí podmazávat aby se dostalo ke státním zakázkám. Druhá ruka musí podmazávat, aby se zařídili dotace. Třetí ruka musí optimalizovat, aby se neovádělo státu a čtvrtá ruka musí krást, aby se našité kapsy naplnily až po okraj. A ruce musí i občas zatleskat, na schůzi, mýtingu, brífingu, nevadí, že někdy tleskají jen levé ruce a někdy jen pravé. Naco dva penisy? No přece jde o výjmečnost ne. Takového poradce bude každý posluchat a nebude vůbec přemýšlet nad jeho výrokama. Proč? protože má dva penisy. Super auto má už dnes každý trotl. Každý rok vyplivnou školy tisíce ekomomů, bohužel ovšem úplně bezrukých, bezpohlavních. Tak nemám ekonomického poradce a jedu podle sebe. Zatím stále jedu, bez dotací a státních zakázek, bez podpory, bez českosti a jen čekám kdy na mě kleknou naši.
  oradapoisson
 • Jsem ekonom
  29.12.2020 8:56

  Vážený pane Soustružníku, ti "dvourucí" nejsou žádní ekonomové, ale úředníci. Jejich klasickým zájmem je udržet si místo a chovají se jako lokajové nebo ještě hůře, jako prodejné ženy. Prvním zákonem ekonomie je, že 1 + 1 = 2. Všechno má svůj objem, průběh, čas a důvod. Máme mraky špičkově vzdělaných ekonomů ve státní sféře, a přesto si žádný netroufne vystoupit a říct, že mnohá vládní opatření jsu blbost. Jenom kvůli svému platu. Neházejte nás, slušné ekonomy, s nimi do jednoho pytle.
  • Re: Jsem ekonom
   29.12.2020 11:57

   Těch jednorukých, co mají ve všem hned jasno, je mraky. Právě těch vícerukých je třeba. Svět není černobílý a čím více a intenzivněji si to všichni uvědomí, tím lépe. Právě pouze v konfrontaci vícero názorů lze určit ten, který je z hlediska určených kritérií nejlepší, či optimální. Jednoruký ekonom toto stanovení kritérií a vyhodnocení učiní sám (to v tom lepším případě) nebo ho neučiní vůbec, protože za jediný možný a zároveň správný bude vždy považovat jen ten svůj (nutně zcela omezený) pohled. Často pak navíc ani nepůjde o pohled ekonomický ale toliko ideologický.
   Richard Fuld
   •  
    29.12.2020 12:40

    plně souzním :) JS
    jirka002
    •  
     29.12.2020 13:13

     Souznění se mnou nastává jen zcela vzácně. O to více si toho vážím. :-)
     Richard Fuld
Aktuální komentáře
27.02.2021
16:12Project Syndicate: Texas zamrzl přesně podle plánu ekonomů
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data