Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ant a čínské banky utahují své půjčky spotřebitelům

Ant a čínské banky utahují své půjčky spotřebitelům

04.02.2021 12:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Ant Group a nejméně tucet bank omezují svou dlouholetou spolupráci na platformách pro spotřebitelské půjčky, které podporují výdaje nejméně 500 milionů lidí v celé Číně. Regulační orgány v posledních měsících naznačily svůj záměr osekat online půjčky, což přimělo banky i samotnou Ant, aby o zastropování půjček diskutovaly, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí. Dnes také agentura Reuters informovala, že Ant Group chce divestovat operace úvěrových dat svých klientů, což by jí mělo pomoci oživit zrušené IPO do 2 let. Upřesnila ale, že plány na divestici nejsou finální a mohou se změnit.

Banky v provincii Če-ťiang dostaly pokyn, aby snížily svou expozici vůči Ant prostřednictvím společných půjček na jejích platformách Jiebei a Huabei, doplnili tito lidé. Některé banky v Šanghaji už ustanovily harmonogram postupného snižování společných nabídek a alespoň jedna banka z Šan-tungu s touto firmou zcela pozastavila vazby, řekli.

Tyto kroky proběhly v době, kdy Ant zároveň jednala s čínskými úřady o plánu restrukturalizace. Agentura Bloomberg ve středu informovala, že Ant souhlasila, že se stane finanční holdingovou společností, čímž bude podléhat kapitálovým požadavkům podobným těm pro banky. Ant toto odmítla komentovat a ani čínská regulační komise pro bankovnictví a pojišťovnictví neodpověděla na žádost o komentář.

Spotřebitelský úvěr má zásadní význam pro podporu růstu v digitálním finančním podnikání Ant. V první polovině roku 2020 přispěly příjmům firmy 63 % předtím, než úřady vypustily záplavu pravidel omezujících vzkvétající odvětví finančních technologií v této zemi. Regulační orgány také chtějí zabránit tomu, aby se kterákoli firma stala příliš dominantní.

Regulační orgány v listopadu zvrátily počáteční veřejnou nabídku Ant Group za 35 miliard dolarů, což ohromilo investory od Šanghaje až po New Yorku. V úterním konferenčním hovoru s investory uvedl generální ředitel společnosti Alibaba Group Daniel Čang, že tu je „značná nejistota“ ohledně byznysu Ant a že je obtížné posoudit dopad nových předpisů. Alibaba vlastní třetinu Ant a obě tyto firmy založil miliardář Jack Ma.

Jednou z největších ran pro Ant byl návrh uvalit další kapitálové požadavky na mikrobanky a požadovat, aby fintech platformy poskytovaly alespoň 30 % financování půjček, které společně s bankami nabízí. Před tímto návrhem zůstávala v rozvaze Antu pouze asi 2 % z půjček za více než 1,7 bilionu juanů, přičemž převážná část financování pocházela od asi 100 bankovních partnerů.

Zvyšující se spotřebitelský dluh, zejména ten, který fintech platformy nabízejí mimo regulační rámec, znervózňuje úřady usilující o udržení národního ekonomického růstu. Podle Mezinárodního měnového fondu nashromáždily čínské domácnosti za poslední desetiletí dluhy rychleji než dlužníci v jakékoli jiné významné ekonomice. Kuo Wu-pching, vedoucí ochrany spotřebitele u bankovního regulátora, uvedl, že snadný přístup k online úvěrům způsobil, že se mnoho mladých lidí a lidí s nízkými příjmy zadlužilo.

Omezení společných půjček s bankami může podle nových pravidel zmírnit kapitálový deficit Ant. Podle listopadového odhadu Francisa Chana, hlavního analytika Bloomberg Intelligence v Hongkongu, musí Ant vložit nový kapitál ve výši nejméně 70 miliard juanů, aby jen jeho úvěrové podnikání vyhovovalo nařízení.

Liang Tchao, místopředseda čínské bankovní a pojišťovací regulační komise, minulý měsíc poznamenal, že nedávná opatření nebyla zaměřena na žádnou konkrétní společnost a že je někteří v tomto odvětví přijali dobře. Některé společnosti mají „relativně pozitivní přístup“ k novým požadavkům a dosáhly „počátečních efektů“ ve svém „nápravném“ úsilí, komentoval.

Banky a pojišťovny by měly i nadále normálně spolupracovat s internetovými platformami v souladu se zákony a předpisy a některé banky, které se stáhly zpět, by měly své chování napravit, doplnil Liang bez bližšího upřesnění. Přesto místní bankovní regulační orgány v provinciích, včetně Če-ťiangu a Chu-nanu naléhají na banky, které se při náboru klientů a růstu úvěrů výrazně spoléhaly na Ant, aby se tomu vyhnuly, dodali lidé.

"I když by restrukturalizace přivedla Ant o krok blíže k opětovnému zahájení jejího IPO, všechny její divize čelí dalším omezením kapitálu, pákového efektu a cen produktů, což ohrožuje růst," uvedl Čchan, který odhaduje, že valuace Ant by mohla klesnout pod 108 miliard USD z 280 USD před jejím neúspěšným IPO.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Ant Group: Z investiční tutovky noční můrou
28.12.2020 14:47
Před dvěma měsíci očekávali globální investoři, včetně Warburg Pincus,...
Alibaba/Ant Group - Exemplární případ (komentář analytika)
28.12.2020 17:40
Na letošní štědrovečerní večeři nebudou vzpomínat nejlíp akcionáři čín...
Peking nařídil cenzuru zpráv o antimonopolním vyšetřování Alibaby
08.01.2021 13:19
Čínská vláda nařídila tamním médiím, aby cenzurovala zpravodajství o a...
Čínská Ant se změní na holding, bude podléhat regulaci jako banky
03.02.2021 13:37
Čínská finančně technologická skupina Ant Group a čínští regulátoři se...

Váš názor
  •  
    04.02.2021 13:37

    Žiadny strom nerastie do neba.Nechcem strašiť,ale vidím to na Lehman Brothers 2 tentoraz z východu.Bezstarostný život na dlh sa raz skončí.Good luck!
    Tecumseh
Aktuální komentáře
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data