Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě

Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě

04.03.2021 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Existuje naděje, že ekonomiky letos zažijí udržitelnější a robustnější oživování. Jsou tu přece bezpříkladné úrovně měnové a rozpočtové podpory a více lidí je proti Covid-19 také očkováno. Jednou z otázek pro investory ale je, co bude dál – budou následkem inflace a vyšší úrokové sazby? Tyto otázky si pokládá šéf oddělení evropských pevných výnosů společnosti Franklin Templeton David Zahn.

Výzvy, které klade Covid-19, vedou společně s delším prostředím nízkých úrokových sazeb k tomu, že mnoho investorů zpochybňuje svou alokaci do aktiv s pevnými výnosy. Z evropské perspektivy ale stále vnímáme mnoho možných příležitostí během následujícího roku a ještě dále.

Inflační faktor

Mnoho investorů má určitě na mysli inflaci. Faktorem je zde možná silnější rok růstu v mnoha ekonomikách během pokračujícího zotavování z pandemie. Pod hrozbou reflace jsme viděli růst amerických výnosů státních dluhopisů a dluhopisové výnosy v Evropě je následovaly.

V Evropě podle našeho názoru úrokové sazby v tomto roce na nějakou významnou úroveň nepůjdou. Ačkoli se zdá, že inflace v USA půjde pravděpodobně výše, velká část toho by mohla být přechodná a omezená pouze na některé sektory. V Evropě jsou zatím šance na nějakou odolnou inflaci podle našeho názoru stále neuvěřitelně nízké.

Tempo inflace spotřebitelských cen v eurozóně dosahovalo v lednu meziročně 0,9 %, a vzchopilo se tak z negativních hodnot z posledních měsíců. ECB předpokládá, že do roku 2023 naroste na 1,3 %, banka ale roky přestřeluje. I když inflace by se ze současných úrovní mohla pousnout o trochu výše, neznamená to, že to bude něco hodně vážného, co by vyděsilo dluhopisové trhy, nebo způsobilo, že ECB změní směr svojí politiky.

Realitou je, že několik let potrvá, než se v Evropě dostaneme na úrovně před pandemií. V těchto podmínkách bude podle nás ECB nadále velmi podpůrná a pravděpodobně bude pokračovat ve svém programu nákupů aktiv, který zaplavil trhy likviditou. Vzhledem k pravděpodobnému pomalému zotavování se domníváme, že úrokové sazby v eurozóně alespoň pět let neporostou. Nezapomeňme, že dostat se tam, kde byla před globální finanční krizí z let 2008-2009, trvalo Evropě více než 10 let.

Domníváme se, že evropské úřady se z minulých lekcí poučily a jsou teď více ochotny utrácet v časech, kdy by měly – když je ekonomika slabá.

Politika v eurozóně je samozřejmě vždy tím, co investoři sledují. Německá kancléřka Angela Merkelová letos odstupuje a bude zajímavé sledovat, jak se toto mocenské vakuum vyplní. Bývalý prezident ECB Mario Draghi se stal 13. února ministerským předsedou Itálie. Domnívám se, že pro Evropu jako celek to je pozitivní krok, protože Draghi je jedním z nejrespektovanějších politiků v Evropě a kromě reforem v Itálii prosazuje mnoho reforem i na evropské úrovni. Tuto novou politickou dynamiku bude podle nás poměrně zajímavé sledovat. Mohla by mít reálné dopady na to, jak funguje EU a evropské vlády, což by mohlo ovlivnit trhy. Podle nás bude docházet k dalšímu soustřeďování kontroly, což je důležité, protože to znamená, že Evropa bude mnohem investovatelnější pro globální publikum, obzvláště vzhledem k velké emisi panevropského dluhu, navázané na unijní reakci na pandemii.

Význam aktivního přístupu

Krize kolem COVID-19 stočila pozornost mnoha investorů jinam. Jedna oblast, které se jí dostává, jsou otázky životního prostředí, sociálních problémů a řízení (ESG). Investoři si kladou tyto otázky: Co mohu udělat, aby byly moje investice udržitelnější? Co mohu udělat se svými investičními dolary, aby skutečně pomohly zmírnit klimatickou změnu?

V příštích několika letech budou podle nás tyto otázky ještě důležitějších a přivedou další toky investic. To ale nutně neznamená investovat do firem s vysokým skóre ESG.

Proaktivně vyhledáme firmy, které musejí v této oblasti ještě zapracovat, jsou ale otevřené změně. Mohou mít třeba nevalnou uhlíkovou stopu nebo neblahé sociální obtíže, jejich vedení to ale uznává a vnímá nutnost zlepšení v těchto oblastech. Takovéto typy firem mohou s tím, jak se budou zlepšovat, dodat hodně alphy a hodnoty. Nestane se to přes noc, ale v průběhu několika let a my budeme moci v této oblasti pozorovat velké pokroky. Řada firemních emitentů je v reakcích na ESG teprve v plenkách. Pokud jsou ochotni komunikovat a zapojit se, je to podle nás velice slibné.

Toto vše nás vede k víře ve význam aktivního přístupu. Dluhopisové trhy budou podle nás v příštích 12 až 18 měsících pravděpodobně velmi volatilní. Silně tak věříme ve význam aktivního managementu; investoři musejí být pohotoví a budou možná muset provádět změny ve svém portfoliu, aby dosáhli alphy. Kromě toho se domníváme, že je důležité mít po ruce dostatek likvidity, kterou bude možné nasadit, když se vyskytnou možné příležitosti.

I když překážky a nejistotu jsou tu možné, stále pozorujeme nové příležitosti v rámci evropského pevného výnosu. Některé vybrané dluhopisy s vysokým výnosem a ratingem dvojité B vypadají v Evropě podle nás docela atraktivně, třeba jako součást „barbell“ strategie, která by zahrnovala určité investice jak s nízkým, tak i s vysokým rizikem.

A příležitosti nehledáme jenom v eurozóně, ale v celé Evropě, včetně jejích rozvíjejících se ekonomik. Pevný výnos podle nás pořád funguje jako nástroj diverzifikace během stresového období na trhu, a s ohledem na následky pandemie to ještě není úplně za námi.

Autor: David Zahn, vedoucí pro evropské dluhopisy u Franklin Templeton


 
 

Čtěte více:

M&B: Inflace dosáhne vrcholu v roce 2023
01.03.2021 6:08
Během posledních 25 let byla diskuse ohledně monetární politiky poměrn...
Inflace v EU vzrostla na 1,2 %, nejvýše od loňského jara
23.02.2021 12:15
Meziroční míra inflace v Evropské unii v lednu po půlročním období po...
UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
24.02.2021 12:31
Utaženější finanční podmínky pravděpodobně povedou k menším celkovým n...
Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
26.02.2021 15:22
Centrální banky po celém světě mluví jedním hlasem: Omezovat tištění p...
Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta
02.03.2021 11:32
Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na lednové hodnotě ...
Faktograf: Výnosy a strach z inflace
03.03.2021 6:08
Americké dluhopisové výnosy rostou už půl roku a v poslední době zrych...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2024
17:22Deflační aktiva si mohou vést velmi dobře během období vysoké inflace, inflační mohou zaostávat
16:52WSJ: Ekonomika bude mít v prezidentských volbách zásadní roli, Biden by měl ukázat pochopení pro obavy z růstu cen
16:50TRHY: Koruna mírně ztratila, Erste a VIG bez dividendy. Patria tvůrcem trhu na COLT CZ a Primoco UAV. Wall Street dnes uzavřena  
14:36Damodaran: Nemusí platit, že čehokoliv se NVIDIA dotkne, změní se ve zlato
14:30Evropská komise Česku schválila podporu za 3,2 miliardy eur na výrobu elektřiny
12:45Týdenní výhled: Týden nejspíš v poklidném duchu, kondici amerického spotřebitele naznačí maloobchod  
12:20Reuters: Čína založila další fond na podporu sektoru výroby polovodičů
11:33Vypořádání obchodů na amerických burzách od zítřka zrychlí na jediný den
10:56Podnikatelská nálada v Německu se v květnu nezměnila, zlepšila se očekávání
10:49Čtvrtým největším akcionářem Primoco UAV se stala technologická PLATH, novým tvůrcem trhu na emisi Patria Finance
10:02ECB je podle svého hlavního ekonoma připravena zahájit snižování úroků
9:31Muskův start-up xAI získal od investorů dalších šest miliard dolarů
9:12Rozbřesk: Úspěšné mistrovství světa - může pomoci ekonomickému oživení?
8:27Úvod na trzích je dnes nevýrazný při svátku v USA i Velké Británii. Vyjdou dílčí data, Erste a VIG poprvé bez nároku na dividendu; Česko oslaví hokejové zlato  
6:30Fidelity International: Hodnotové akcie hledejte v Evropě, ne v USA
6:22RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady písemnou formou mimo zasedání
26.05.2024
9:37Víkendář: Úvahy o snižování sazeb lze na řadu měsíců úplně vypustit
25.05.2024
16:38CNBC: Čínští výrobci elektromobilů dál razantně pronikají na evropský trh
9:34Víkendář: Eisman o investicích spojených s umělou inteligencí a potenciálu, který má Apple
24.05.2024
22:01Americké indexy ukončily týden růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo