Patrick Artus působí v tomto článku jako takové monetární nemehlo, které píše o věcech, kterým evidentně dostatečně nerozumí. Cílem QE nebylo (navzdory mnoha článků, které tvrdí opak) přímé navyšování objemu peněz v oběhu. Většina dluhopisů byla v rámci QE nakupována od bank, které za dluhopisy dostaly zaplaceno likviditou, nikoliv penězi. Otázka, zda je tato bankami obdržená likvidita pouze substitutem držení státních dluhopisů, nehraje z hlediska objemu peněz v ekonomice vůbec žádnou roli. Skutečným přímým důsledkem QE bylo snížení dlouhodobých výnosů státních dluhopisů a tedy snížení základních bezrizikových dlouhodobých úrokových sazeb. Toto snížení dlouhodobých úrokových sazeb pak mohlo nepřímo stimulovat chuť půjčovat si peníze od bank a tedy tímto způsobem nepřímo navyšovat objem peněžní zásoby. Toto navýšení objemu peněz v ekonomice ale nemá nic společného s samotným objemem likvidity, která byla vytvořena centrální bankou za účelem nákupů státních dluhopisů v rámci QE. QE tedy není možné vůbec porovnávat s vrtulníkovými penězi. Zdroje vrtulníkových peněz pochází z fiskální expanze nikoliv z monetární politiky, která má za následek jen snížení úrokových sazeb. O vrtulníkových penězích tak má smysl hovořit v případě, kdy vláda USA (nikoliv FED) pošle každému občanovi USA na účet nějaký obnos, což se projeví v rozpočtu vlády a s konáním centrální banky to nemá nic společného.
Richard Fuld

Richarde, dovolil bych si s Vámi trochu nesouhlasit. Peníze, které vláda připíše lidem na účet, nejsou vrtulníkové peníze. Vláda by si na takové rozdávání musela půjčit s vědomím, že bude muset tyto peníze někdy vrátit (teoreticky). Chápu to tak, že vrtulníkové peníze jsou peníze, které centrální banka rozdá lidem, aniž by si od nich vzala protihodnotu v podobě dluhopisů nebo jiných aktiv a takto rozdané peníze se nemusí vracet. Zatímco u QE centrální banka přijme např. dluhopisy, které hodlá v budoucnu zase prodat a dostat tak peníze zpět.
Jan47

Otázka: rozumím grafům správně? Každá z posledních 2 krizí měla za následek ZVÝŠENÍ obejmu vládních dluhů u centrální banky a současně při každé z posledních 2 krizí došlo ke ZVÝŠENÍ již tak deficitního státního rozpočtu?
Mudr.c
