Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Kudy z evropské očkovací šlamastiky

Project Syndicate: Kudy z evropské očkovací šlamastiky

07.04.2021 6:09

Covid-19 způsobuje napříč Evropou rozsáhlé utrpení a hrozí, že pomalý postup očkování muka ještě prodlouží. Pokud lídři v regionu nezačnou brzy rozhodně jednat, mohla by pandemie nevratně poškodit samotnou EU. Pro Project Syndicate to napsal Michel Goldman.

Když region v roce 2020 zasáhl koronavirus, členské státy EU se nedokázaly dohodnout na nasazení vakcín – své hlavní obranné linie proti němu. Národní vlády svěřily pořízení vakcín Evropské komisi, ale pak nedokázaly harmonizovat své výrobní a distribuční strategie ani dosáhnout konsenzu na tom, které skupiny by se měly očkovat první. Nedávno pak 13 evropských zemí pozastavilo používání vakcíny od společnosti AstraZeneca, vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, když se u několika málo lidí objevila po očkování atypická cévní trombóza.

Následný závěr Evropské lékové agentury, že vakcína AstraZeneca je „bezpečná a účinná“, neujistil všechny. Zatímco v několika zemích EU aplikace vakcíny pokračovala nebo byla obnovena, Dánsko, Norsko, Finsko a Švédsko u přerušení zůstávají a Francie její využití omezila na osoby nad 55 let věku. Tyto přetrvávající rozdíly rozdmýchávají sílící nedůvěru veřejnosti, nejen vůči vakcíně AstraZeneca, ale vůči celé očkovací kampani proti covidu-19.

První prioritou EU pro nacházející týdny musí být řešení nedostatku vakcín. Ani v tom se členské státy nedokázaly dohodnout a některé neváhají nakupovat zásoby mimo EU. Maďarsko distribuuje ruskou vakcínu Sputnik V, Slovensko ji nakoupilo a Česká republika o tom uvažuje, zatímco Maďarsko pořídilo také statisíce dávek čínské vakcíny Sinopharm. Kromě toho Rakousko a Dánsko nedávno oznámily separátní dohodu s Izraelem na výrobě příští generace vakcín proti covidu-19. Tento pakt především předpokládá zřízení společného fondu pro výzkum a vývoj a spolupráci na klinických testech mimo běžné programy EU.

Zároveň Evropa musí chránit ohrožené osoby, které buď čekají na očkování, anebo na vakcínu nezareagují, protože mají určitou chorobu nebo užívají určité léky. Ve Spojených státech jsou k uspokojení těchto potřeb velice účinné monoklonální protilátky. Francie, Německo a Itálie nečekaly na schválení v EMA a nabídly tyto terapie, jakmile je schválily jejich národní regulační orgány, což naznačuje, že protilátkový nacionalismus může být stejně rozšířený jako ten vakcínový.

Tváří v tvář těmto výzvám Evropská komise zřídila pracovní skupinu, jejímž úkolem bude v nadcházejících měsících řídit dodávky vakcín. Pracovní skupina, vedená evropským komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem, usiluje o mobilizaci veškeré dostupné evropské výrobní kapacity, s ambiciózním cílem imunizovat 70 % dospělých Evropanů do konce léta.

Souběžně předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v únoru oznámila vytvoření inkubátoru Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA), pověřeného řešením nových variant koronaviru. Záměrem je, aby HERA plnila podobnou úlohu jako americký Úřad pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA), který byl nápomocný bezprecedentně brysknímu vývoji vakcín od společností AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Právě skrze BARDA si USA rychle zajistily masivní dodávky vakcín proti covidu-19, které zemi umožnily spustit mnohem svižnější imunizační kampaň než Evropě.

Americké vládní úsilí vyvinout pomocí Operace Warp Speed vakcíny vděčí za svůj úspěch nejen rozpočtu přesahujícímu 12 miliard dolarů, ale také integračním a koordinačním krokům napříč hodnotovým řetězcem vakcín, od základního výzkumu po velkovýrobu a distribuci. Součástí této strategie bylo přijetí významného rizika, o nějž se veřejný a soukromý sektor podělily.

Dalším rozhodujícím faktorem úspěchu bylo řízení Operace Warp Speed, svěřené ostřílenému farmaceutickému manažerovi se zkušeností ve vakcinologii a vysoce postavenému generálovi americké armády zodpovědnému za logistiku. Je-li ambicí EU napodobit takovou iniciativu v Evropě, je zřejmé, že mobilizovat dostatečné finanční prostředky bude podstatnou překážkou – byť možná nikoli největší.

Hlavní těžkostí by mohlo být spíš dosažení shody mezi členskými státy a Evropskou komisí na tom, že HERA získá dostatečnou autonomii s cílem zajistit svižnost, jíž bude k činnosti úřadu zapotřebí. Zajímavý vzor by v tomto ohledu mohla představovat Evropská inovační rada (EIC), jejíž činnost nedávno slavnostně zahájili von der Leyenová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Společně s Evropskou investiční bankou umožnila EIC zachovat CureVac, příští vakcínu proti covidu-19, která přijde na trh, jako opěrný bod pro Evropu.

Ať už nový úřad dostane jakoukoli podobu, evropští lídři musí v regionu naléhavě urychlit postup očkování proti covidu-19. Kromě toho by měli stanovit ambiciózní novou strategii na podporu farmaceutického novátorství v Evropě ve prospěch lidí všude na světě.

Syndicate Goldman vakcinace EU šlamastyka

Michel Goldman, prezident Institutu pro interdisciplinární inovace ve zdravotnictví (I3h) a emeritní profesor imunologie na Université Libre de Bruxelles, byl v letech 2009 až 2014 výkonným ředitelem Iniciativy pro inovativní léčiva.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Co ohrožuje zotavení
08.03.2021 6:08
Vlády a centrální banky bohatých zemí během uplynulého roku poskytoval...
Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
09.03.2021 6:07
Skupina G20 se domluvila na nové alokaci zvláštních práv čerpání (SDR)...
Nový finanční multilateralismus Janet Yellenové
21.03.2021 15:51
Mezinárodní měnový fond a Světová banka se daly do práce způsoby, kte...
Život po pandemii nemusí být růžový, hrozí politická krize
29.03.2021 6:01
Jak očkování posiluje naději, že pandemie brzy skončí, množí se rychle...
Je bitcoin dobrou volbou pro podnikatele?
02.04.2021 7:12
V nedávném komentáři pro Financial Times ekonomka Dambisa Moyo předklá...

Váš názor
  •  
    09.04.2021 21:25

    Jsem nejdříve četl kun.dy z evropské očkovací šlamastiky.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
22.04.2021
22:01Bidenovy daně vystrašily trhy  
17:55Zelené energie se zelenají, na Ameriku však doléhají pochybnosti  
17:23Hlavně tomu neříkejte odbory
17:04Vláda chce 3. května uvolnit zbytek obchodů a část služeb. Pandemie se ale musí vyvíjet pořád dobře, řekl Havlíček
16:44Stratégové doporučují kupovat palladium. Cenu bude zvedat hlad automobilek i čipařů
16:44Závazek USA více snížit emise podpořil zelené investice. Akcie míří vzhůru  
15:39ČEZ, a.s.: Členem představenstva ČEZ bude od 29. 6. Jan Kalina
15:26Největší světový smluvní výrobce čipů chystá rozšíření výroby, reaguje na globální nedostatek
14:15Kolaps Archegos strhává Credit Suisse opět do záporu. Akcie strmě klesají  
14:00ECB podle očekávání potvrdila sazby i program nákupů aktiv
13:53Zelené investice, robotika nebo americké top firmy? Poslechněte si, jak zajímavě investovat volné peníze už od pětistovky měsíčně
13:23Nejdůvěryhodnější firma na světě
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Honeywell International Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Schlumberger NV (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Daimler AG (03/21 Q1)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
13:00American Express Co (03/21 Q1)
13:30Kimberly-Clark Corp (03/21 Q1)