Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Kudy z evropské očkovací šlamastiky

Project Syndicate: Kudy z evropské očkovací šlamastiky

07.04.2021 6:09

Covid-19 způsobuje napříč Evropou rozsáhlé utrpení a hrozí, že pomalý postup očkování muka ještě prodlouží. Pokud lídři v regionu nezačnou brzy rozhodně jednat, mohla by pandemie nevratně poškodit samotnou EU. Pro Project Syndicate to napsal Michel Goldman.

Když region v roce 2020 zasáhl koronavirus, členské státy EU se nedokázaly dohodnout na nasazení vakcín – své hlavní obranné linie proti němu. Národní vlády svěřily pořízení vakcín Evropské komisi, ale pak nedokázaly harmonizovat své výrobní a distribuční strategie ani dosáhnout konsenzu na tom, které skupiny by se měly očkovat první. Nedávno pak 13 evropských zemí pozastavilo používání vakcíny od společnosti AstraZeneca, vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, když se u několika málo lidí objevila po očkování atypická cévní trombóza.

Následný závěr Evropské lékové agentury, že vakcína AstraZeneca je „bezpečná a účinná“, neujistil všechny. Zatímco v několika zemích EU aplikace vakcíny pokračovala nebo byla obnovena, Dánsko, Norsko, Finsko a Švédsko u přerušení zůstávají a Francie její využití omezila na osoby nad 55 let věku. Tyto přetrvávající rozdíly rozdmýchávají sílící nedůvěru veřejnosti, nejen vůči vakcíně AstraZeneca, ale vůči celé očkovací kampani proti covidu-19.

První prioritou EU pro nacházející týdny musí být řešení nedostatku vakcín. Ani v tom se členské státy nedokázaly dohodnout a některé neváhají nakupovat zásoby mimo EU. Maďarsko distribuuje ruskou vakcínu Sputnik V, Slovensko ji nakoupilo a Česká republika o tom uvažuje, zatímco Maďarsko pořídilo také statisíce dávek čínské vakcíny Sinopharm. Kromě toho Rakousko a Dánsko nedávno oznámily separátní dohodu s Izraelem na výrobě příští generace vakcín proti covidu-19. Tento pakt především předpokládá zřízení společného fondu pro výzkum a vývoj a spolupráci na klinických testech mimo běžné programy EU.

Zároveň Evropa musí chránit ohrožené osoby, které buď čekají na očkování, anebo na vakcínu nezareagují, protože mají určitou chorobu nebo užívají určité léky. Ve Spojených státech jsou k uspokojení těchto potřeb velice účinné monoklonální protilátky. Francie, Německo a Itálie nečekaly na schválení v EMA a nabídly tyto terapie, jakmile je schválily jejich národní regulační orgány, což naznačuje, že protilátkový nacionalismus může být stejně rozšířený jako ten vakcínový.

Tváří v tvář těmto výzvám Evropská komise zřídila pracovní skupinu, jejímž úkolem bude v nadcházejících měsících řídit dodávky vakcín. Pracovní skupina, vedená evropským komisařem pro vnitřní trh Thierrym Bretonem, usiluje o mobilizaci veškeré dostupné evropské výrobní kapacity, s ambiciózním cílem imunizovat 70 % dospělých Evropanů do konce léta.

Souběžně předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v únoru oznámila vytvoření inkubátoru Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA), pověřeného řešením nových variant koronaviru. Záměrem je, aby HERA plnila podobnou úlohu jako americký Úřad pro pokročilý biomedicínský výzkum a vývoj (BARDA), který byl nápomocný bezprecedentně brysknímu vývoji vakcín od společností AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Právě skrze BARDA si USA rychle zajistily masivní dodávky vakcín proti covidu-19, které zemi umožnily spustit mnohem svižnější imunizační kampaň než Evropě.

Americké vládní úsilí vyvinout pomocí Operace Warp Speed vakcíny vděčí za svůj úspěch nejen rozpočtu přesahujícímu 12 miliard dolarů, ale také integračním a koordinačním krokům napříč hodnotovým řetězcem vakcín, od základního výzkumu po velkovýrobu a distribuci. Součástí této strategie bylo přijetí významného rizika, o nějž se veřejný a soukromý sektor podělily.

Dalším rozhodujícím faktorem úspěchu bylo řízení Operace Warp Speed, svěřené ostřílenému farmaceutickému manažerovi se zkušeností ve vakcinologii a vysoce postavenému generálovi americké armády zodpovědnému za logistiku. Je-li ambicí EU napodobit takovou iniciativu v Evropě, je zřejmé, že mobilizovat dostatečné finanční prostředky bude podstatnou překážkou – byť možná nikoli největší.

Hlavní těžkostí by mohlo být spíš dosažení shody mezi členskými státy a Evropskou komisí na tom, že HERA získá dostatečnou autonomii s cílem zajistit svižnost, jíž bude k činnosti úřadu zapotřebí. Zajímavý vzor by v tomto ohledu mohla představovat Evropská inovační rada (EIC), jejíž činnost nedávno slavnostně zahájili von der Leyenová a francouzský prezident Emmanuel Macron. Společně s Evropskou investiční bankou umožnila EIC zachovat CureVac, příští vakcínu proti covidu-19, která přijde na trh, jako opěrný bod pro Evropu.

Ať už nový úřad dostane jakoukoli podobu, evropští lídři musí v regionu naléhavě urychlit postup očkování proti covidu-19. Kromě toho by měli stanovit ambiciózní novou strategii na podporu farmaceutického novátorství v Evropě ve prospěch lidí všude na světě.

Syndicate Goldman vakcinace EU šlamastyka

Michel Goldman, prezident Institutu pro interdisciplinární inovace ve zdravotnictví (I3h) a emeritní profesor imunologie na Université Libre de Bruxelles, byl v letech 2009 až 2014 výkonným ředitelem Iniciativy pro inovativní léčiva.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org


 

Čtěte více:

Co ohrožuje zotavení
08.03.2021 6:08
Vlády a centrální banky bohatých zemí během uplynulého roku poskytoval...
Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
09.03.2021 6:07
Skupina G20 se domluvila na nové alokaci zvláštních práv čerpání (SDR)...
Nový finanční multilateralismus Janet Yellenové
21.03.2021 15:51
Mezinárodní měnový fond a Světová banka se daly do práce způsoby, kte...
Život po pandemii nemusí být růžový, hrozí politická krize
29.03.2021 6:01
Jak očkování posiluje naději, že pandemie brzy skončí, množí se rychle...
Je bitcoin dobrou volbou pro podnikatele?
02.04.2021 7:12
V nedávném komentáři pro Financial Times ekonomka Dambisa Moyo předklá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m