Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Nákupní boom se zatím v ČR nekoná, koruna dál těží z příznivého sentimentu

Rozbřesk: Nákupní boom se zatím v ČR nekoná, koruna dál těží z příznivého sentimentu

09.06.2021 9:06
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Série příznivých čísel z domácí ekonomiky pokračovala i včera, kdy byly zveřejněny dubnové statistiky maloobchodu. Tržby obchodníků se tentokrát meziměsíčně zvýšily 0,7 %, což nevypadá s ohledem na rozvolňování nijak dramaticky. Po odstranění restrikcí rostly tržby především v obchodech s oblečením a obuví (oproti březnu o 47,1 %) a rychlejší růst zaznamenaly i obchody se zbožím pro volný čas či elektronikou. Na druhé straně slabší byly tentokrát prodeje potravin. V každém případě o nákupní boomu zatím tuzemská čísla nevypovídají.

Možná kdybychom se nechali unést meziročními čísly, tak bychom mohli mluvit o nákupní horečce. Třeba již zmíněným obchodům s oblečením a obuví se tentokrát tržby reálně zvýšily o více než 77 % nebo obchodům s elektronikou o více než třetinu. Nicméně za takto vysokými nárůsty – podobně jako třeba v případě statistik z průmyslu zveřejněných v pondělí – musíme hledat především nízký srovnávací základ z doby prvního loňského lockdownu. A proto bude po celý druhý kvartál vhodnější sledovat spíše meziměsíční hodnoty, srovnávat se s loňským únorem nebo třeba s rokem před kovidem. V případě obchodu se pak ukáže, že jsou tržby reálně stále 2,5 % pod úrovní dubna 2019, což o vysoké poptávce zatím nevypovídá. Více však bude jasné až z čísel za květen, kdy došlo k uvolnění restrikcí ve zbývající části maloobchodu a kdy se ukáže, zda lidé skutečně začínají realizovat odloženou poptávku nebo se odklánět od internetových obchodů a vracejí se do kamenných prodejen. 

Včera nedošlo pouze na čísla z maloobchodu, ale i na statistiky z celých služeb. V dubnu se jejich tržby zvýšily o 1,3 %, a to především díky vyšším výkonům u informačních a telekomunikačních služeb. Drobný náznak zlepšení oproti březnu je vidět i u restaurací nebo cestovních kanceláří, avšak ve srovnání s dobou předkovidovou byly stále ještě v hlubokém útlumu. Není to vlastně ani nijak překvapivé s ohledem na restrikce, které třeba v případě restaurací padly až na konci května. Jak je to s oživením v této části služeb proto bude jasné až z červnových čísel. Do té doby půjde spíše jen o dílčí informace a spekulace, z nichž se celkový obrázek situace v této části služeb bude skládat jen těžko. V každém případě však budoucí růst akceleruje nepochybně i oblast HORECA. Ale nakonec nejsou jen poražení, protože lepší výsledky než v roce 2019 mají i nadále informační služby, telekomunikace a zejména pak poštovní a kurýrní služby vezoucí se na vlně internetových obchodů. 


*** TRHY ***

CZK a dluhopisy

Koruna v průběhu včerejšího obchodování opět úspěšně testovala hranici 25,40 EUR/CZK, nicméně odpoledne se opět vrátila těsně nad ní. Koruna se těší z pozitivního sentimentu na zahraničních trzích i čísel z domácí ekonomiky, díky nimž může centrální banka zahájit cyklus zvyšování úrokových sazeb, který povede k dalšímu rozšiřování úrokového diferenciálu. Pozitivní sentiment se odráží i na dluhopisovém trhu, který dnes čekají další tři emise státních bondů se splatností deset až devatenáct let. Celkem bude MF nabízet papíry v hodnotě 12 mld. korun. 

Zahraniční forex
Na eurodolarovém trhu panuje nuda s tím, že ani dnešek na tom nemusí nic změnit. Teprve zítra zasedání ECB a vysoká americká inflace za květen by mohly přinést větší volatilitu.

Ve střehu dnes musí být maďarský forint, neboť statistický úřad bude publikovat květnovou inflaci. Ta bude zřejmě opět velmi vysoká (přes 5 %) a měla by tak zacementovat očekávání, že MNB na svém zasedání 22. června zvýší oficiální úrokovou sazbu (podle našeho odhadu o 15 bazických bodů). 

Akcie
Americké akciové trhy uzavřely včerejší obchodní seanci v mírném zisku, případně na úrovni pondělního závěru. Index S&P 500 přidal 0,02 % na hladinu 4 227 bodů a pohybuje se tak v těsné blízkosti svých historických maxim, které překonal naposledy v květnu (7.5. dosáhl 4 238,04 bodu). Dařilo se akciím leteckých společností, které zamířily vzhůru po uvolnění doporučení týkající se cestování. Výsledkem byl růst Southwest Airlines o 1,1 % a United Airlines o 0,8 %. Delta pak posílila o 2,1 %. Mírný růst si připsal Boeing. Své zisky naopak neudržela Tesla, která zakončila přibližně půl procenta v záporu. Pod tlak se dostal Micron, jehož akcie propadly o 4,2 %. Index Dow Jones zůstal s červenou nulou beze změny, když S&P 500 mírně posílil a Nasdaq přidal 0,3 %.


Čtěte více:

V létě přijdou silné výprodeje, domnívá se stratég Emanuel. Hlavní roli sehraje mánie Redditu a inflace
09.06.2021 6:03
Julian Emanuel z investiční společnosti BTIG věří, že šílenství na Red...
Americký Senát schválil zákon, který posílí postavení USA vůči čínským technologiím
09.06.2021 8:23
Americký Senát schválil rozsáhlou většinou zákon, jež má výrazně posíl...
EU a USA na cestě k ukončení nevyřešených obchodní sporů
09.06.2021 8:28
Představitelé Evropské unie a americký prezident Joe Biden se příští t...
Investoři vyhodnocují cenové tlaky a vyčkávají na zítřejší inflaci v USA. Futures jsou smíšené
09.06.2021 8:50
Investoři stále vyhodnocují cenové tlaky, které by mohly poskytnout vo...

Váš názor
  • Nákupní boom se zatím v ČR nekoná
    10.06.2021 9:17

    Postcividový syndrom poloprázdných nákupních center spíš značí pravý opak. Koruna dál těží z nekompetentnosti mocných. Brzy bude hůř.
    oradapoisson
  •  
    09.06.2021 9:51

    Lidé si uvědomili, že rostoucí částky na fakturach za energie, vodu, benzin, bydlení, otop a nákup potravin nelze uhradit např. jedním svetrem ze šatníku.
    oupv
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data