Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena emisních povolenek poprvé vystoupila nad 60 eur za tunu, za rok se zdvojnásobila

Cena emisních povolenek poprvé vystoupila nad 60 eur za tunu, za rok se zdvojnásobila

30.08.2021 10:17
Autor: ČTK

Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes poprvé překročila 60 eur (přes 1500 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005.

Cena se dnes dopoledne vyšplhala až na 61,01 eura za tunu. Kolem 9:30 SELČ se pohybovala kolem 60,40 eura a proti předchozímu závěru si připisovala více než dvě procenta. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.

Podle analytiků společnosti Refinitiv by tento týden mohl cenám povolenek poskytnout podporu nižší aukční objem a také růst cen ropy. Bankovní prázdniny v Británii by pak vedle objemu obchodování mohly zvýšit i nestabilitu na trhu.

Analytická společnost S&P Global nedávno uvedla, že v srpnu se prudce snížila primární nabídka povolenek z vládních aukcí, další pokles se očekává tento týden. Přispěje k tomu snížení počtu aukcí z pěti na tři kvůli bankovním prázdninám v Británii a uzavření evropské energetické burzy EEX kvůli výročnímu zasedání výboru 2. září. EEX přitom aukce pořádá. Ceny povolenek se zvyšují i díky růstu cen ropy a zotavení cen zemního plynu v Evropě.

Evropský systém obchodování s emisemi ETS je hlavním nástrojem pro snížení emisí skleníkových plynů. Stanovuje limity celkového množství skleníkových plynů, které mohou vypouštět sektory v jeho působnosti, a zároveň umožňuje podnikům získat nebo zakoupit emisní povolenky, s nimiž lze podle potřeby obchodovat. Když se jejich cena zvyšuje, roste i motivace firem snažit se snižovat emise.

Evropská komise (EK) v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie covidu-19 vedla k poklesu emisí. Na konci loňského roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy povolenek, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu povolenek a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.


Čtěte více:

Jak může změna klimatu ovlivnit inflační tlaky? S globální cenou uhlíku dramaticky, tvrdí ve Fidelity
29.08.2021 15:02
Změna klimatu a politika zaměřená na její zpomalení budou určovat vývo...
Toyota, Giant, kávovary. Problémy v dodavatelském řetězci se mohou ještě zhoršit
30.08.2021 5:28
Problémy v dodavatelském řetězci neměly mít delšího trvání, nyní to al...
Eurowag by mohl zahájit primární nabídku v Londýně v září, píše The Times
30.08.2021 8:29
Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravc...
V Evropě to po Powellově projevu vypadá na opatrný start v zeleném, koruna slábne
30.08.2021 8:50
V Evropě to dnes vypadá na pozitivnější začátek obchodování poté, co v...
Rozbřesk: Mzdy a HDP napoví, co stojí za zaostáváním Česka
30.08.2021 9:15
Tímto týdnem vstupují na scénu ostře sledované statistiky jak z Evropy...

Váš názor
 • Zatím známe emisní povolenky
  31.08.2021 6:49

  pouze v oblasti výroby ele. Jelikož se postupuje salamovou metodou, je zcela na místě očekávat tyto antitrzni restrikce i jinde. Bude zajímavé sledovat chování majitelů automobilů se spalovacím motorem, až budou protěžováni stejným vytahováním peněz z vlastních kapes. Jasně se ukazuje, komu a čemu současný systém slouží. Kamuflovani zelenou ideologií prohlédnou i tací, kteří o současných povolenkach nemají ani potuchy.
  x2
  • Re: Zatím známe emisní povolenky
   31.08.2021 11:04

   Ano k tomu dojde, vlastně už dochází…, zdražováním paliva, zákazům vjezdu do různých lokalit, parkovné zdarma pro elektroauta a další na sebe nenechá dlouho čekat. Do 5-7let, bude jízda autem na povolenky…. On s tím nějaký bruselský svazák přijde, ostatní se toho chytí a prosadí to…!
   Čert
   • Re: Zatím známe emisní povolenky
    31.08.2021 11:23

    E-mobilita mně připomíná český příběh s přímotopy. Svého času byla akce:"Topte přímotopy, je to nejekologičtější a pochopitelně i nejlevnější". Můj kolega se nechal nachytat. Poté, co jeho peněženka čím dále, tím víc krvácela, přešel na jiný způsob vytápění. Čím asi tak budou státy, prosazující e-mobilitu, vyplňovat díru ve státním rozpočtu v důsledku výpadku spotřební daně z pohonných hmot. Asi budou muset více zdanit "fšecko" a tím myslím pochopitelně i dnes tolik forzírovanou e-mobilitu.
    Harpagon První
    •  
     31.08.2021 20:40

     Nutno přiznat, že snaha dodatečně zdanit firemní zisky byla hnána potickou ideologií jak skrytě dodanit "nenažraného kapitalistu" a současně agitovat voliče, kterému má dotace zlevnit investiční náklady. Volič si už neuvědomil efekt trvale rostoucích provozních nákladů a byl chycen do pasti (případně motivován slevou která nebyla zadarmo). Past měsíčním paušálem s víceletou výpovědní lhůtou apod. Hypotéka na dům, spotřebitelský úvěr se zvýhodněnou sazbou na elektroauto atd. Nezbývá než politovat a v budoucnu obdarovat všechny ty, co dnes taktak vyjdou, jejich řady se skrytě zvětšují úměrně s tím, co společnost považuje za tzv. životní standard. /// Vyšší životní úroveň násobená rostoucí světovou populací (za posledních 20 let) zvyšuje uhlíkovou stopu taky nebo je mimořádně mimo vědecký výpočet?
     Mudr.c
     •  
      01.09.2021 12:13

      Dobře napsáno ale opravte na “ nenažraný socialismus”.
      Čert
 •  
  31.08.2021 6:20

  Jsou to šikovní Fešáci, ti co vymysleli povolenky, ustanovili agentůru přes kterou tečou vybrané peníze až opětovné přerozdělování této kopy… Koho by tohle mohlo napadnout než svazáky!?
  Čert
  • Čert
   31.08.2021 7:27

   Ano, ve smyslu vyber - rozděl - panuj. Pokud Česká republika nezlepší kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech, pohrozila Evropská komise pozastavením vyplácení všech dotací. Pokud k takovým krokům ve výsledku přistoupí, požadují Svobodní, aby tak činila důsledně. Upozorňují, že se problém nevyřeší, pokud dá stopku v čerpání dotací jen někomu.
   x2
   • Re: Čert
    31.08.2021 8:59

    … nátlakové kampaně tady máme posledních 10-15 let… Vždy musí být nějaký třídní nepřítel, pro EU to je V. Orbán, Poláci ( proto EU dělají kampaň D. Tuskovi aby mohl co by možný příští premiér otočit směr Polska ), a u nás je to Babiš a AgroFert ( i když Babiš je v celku pro evropský ale s piráta či STAN by se jim lépe prosazovala bruselská politika).
    Čert
 • Spekuluje se,
  30.08.2021 18:08

  že za současným růstem ceny emisních povolenek stojí omezování plynu do Evropy ruským Gazpromem, který tak vytváří tlak na dostavbu ND 2. Výsledkem prý je vyšší potřeba špinavé ele a tím zvýšený zájem o povolenky a růst jejich ceny. Musíme si zvykat, že plyn poteče z východu na západ a nikoliv opačně.
  x2
 • Blackout
  30.08.2021 17:35

  Až v Německu odstaví jádro, které vždy pokrývá ve dne i v noci tu nejspodnější část grafu zatížení v en.soustavě, odneseme to i my. Cena MWh na burze bude explodovat. Navíc na pořádný blackout bude zaděláno. Platnost Kirchhoffových zákonů v kritické situaci nedostatku výkonu na pokrytí spotřeby v energetickém systému, se totiž nepodaří zrušit ani těm nejzelenějším grétistům.
  Harpagon První
 • greenhnupi a gretenisti
  30.08.2021 10:38

  uvidíme jak dlouho jim to nadšení vydrží, až se položí pár větších zaměstnanvatelů, tak možná procitnou, vypadá, že další recesi v Evropě nespustí zvyšování sazeb , ale asi povolenky :o)
  Mike
  • Re: greenhnupi a gretenisti
   30.08.2021 10:43

   Neboj, tesla hledá do Berlína 20tis lidí, jezdí tam plné autobusy Poláků :-)
   štíreček
 • A mezitím
  30.08.2021 10:24

  V Číně taky do boje s emisemi pořádně šlápli a cena povolenky je kolem 6 dolarů.
  HenryFord
Aktuální komentáře
30.11.2021
12:50Britský antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
12:31Ukazatel strachu na Wall Street naznačuje blížící se konec výprodejů akcií. Nakupujte, ale opatrně, radí stratég
11:52Méně účinné vakcíny. Trhy znovu v sevření obav z omikronu  
11:41Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 %, je nejvýše od vzniku eura
11:31Už dnes v 18:00: Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Účast zdarma ještě stíháte
10:53Slabé výsledky CD Projektu za třetí kvartál překonaly i ty nejpesimističtější odhady trhu. Akcie klesají o 8 procent
10:44Dolar bude dlouhodobě slábnout pod vahou kryptoměn a digitálních měn centrálních bank, míní expert
9:55Petr Dufek: Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí připsala 1,5 procenta, v podstatě jen díky domácí poptávce
9:09Rozbřesk: Pandemie sráží vyhlídky tuzemských firem. Rozjedou Powell & spol. jestřábí show?
8:54Obavy z omikronu posouvají akciové futures opět do záporu. Akcionář Monety nesouhlasí s návrhem na spojení s Air Bank  
8:52Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny
8:29Petrus Advisers je stále proti návrhu PPF na spojení Monety s Air Bank
6:05Čtyři scénáře vlivu omikronu na globální ekonomiku podle Goldman Sachs
29.11.2021
22:34Stabilizace Wall Street v úvodu týdne  
18:09Akcie jako zajištění proti inflaci: Velké společnosti, růst a hodnota
17:16EU plánuje vlastní verzi Hedvábné stezky. Do světové infrastruktury chce mobilizovat investici 300 miliard eur
17:09Pondělí ve znamení korekce pátku, svezly se akcie i koruna  
17:06FX strategie: Jestřábí rétorika Fedu ohýbá eurodolar ještě níže, pod tlakem silného dolaru je i česká koruna  
16:12Šéf Twitteru Jack Dorsey odstoupí. Akcie vyletěly nahoru
15:27Inflace v USA se již blíží svému vrcholu. Na trhy by do roka mohla dorazit korekce, říká ekonom

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/21 Q4, Bef-mkt)
GLOBALFOUNDRIES Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/21 Q4, Aft-mkt)
salesforce.com Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:00Čína - PMI v průmyslu
2:00Čína - PMI ve službách
7:00Volvo Car AB (09/21 Q3)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board