Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návratnost ESG investic a dlažba z dobrých úmyslů

Návratnost ESG investic a dlažba z dobrých úmyslů

03.09.2021 17:25

ESG investice prudce rostou na popularitě, podle některých názorů budou jedním z dlouhodobých investičních trendů. Dnes o jedné nové studii na toto téma a dlažbě z dobrých úmyslů.

1. ESG a náklad kapitálu: Nová studie „The Impact of Impact Investing“, se kterou přichází Jonathan Berk a Jules H. van Binsbergen, se zaměřuje na to, jaký reálný vliv má ESG investování. Tím reálným mám na mysli jeho dopad na náklad kapitálu firem. Jak by to teoreticky mělo fungovat? Dejme tomu, že nějaká firma jde ESG cestou – snaží se chovat zodpovědně k životnímu prostředí, společnosti, svým zaměstnancům a podobně. Investoři, kteří se chtějí chovat podobně, kupují její akcie, což zvyšuje jejich cenu a následně požadovanou návratnost. Firmy má k dispozici více kapitálu za menší cenu, může více investovat.

Jiná firma, kterou ESG nezajímá, naopak čelí sníženému zájmu investorů, cena jejích akcií jde dolů, požadovaná návratnost roste. Zmíněná studie se zjednodušeně řečeno zaměřila právě na to, zda tento mechanismus funguje v praxi. A tvrdí, že ne. Konkrétně, že to, zda je daná společnost zahrnutá ve „zodpovědném“ indexu FTSE USA 4Good nemá žádný pozorovatelný dopad na náklad jejího kapitálu. Autoři studie k tomu dodávají, že investoři, kteří chtějí brát ohledy na společnost a životní prostředí, by se tedy měli spíše zaměřit na to, aby využívali svých práv a aktivně se snažili změnit chod firem. Tato diskuse „aktivismus vs. nákup/prodej ESG aktiv“ tu je již nějakou dobu. Před časem jsme mohli například zaznamenat, že aktivně se v této souvislosti začal chovat Blackrock (a také ne bez určitých otázek).

2. Tok peněz a návratnosti: Zmíněné studie si všímá ekonom John Cochrane a poukazuje na jednu věc: Těžko lze skloubit vysokou návratnost ESG investic a jejich faktickou funkčnost. Pokud totiž budou investoři prodávat antiESG akcie/firmy a kupovat ESG firmy, budou zvyšovat náklad kapitálu první skupiny a snižovat jej u té druhé. Což ale neznamená nic jiného, než že první skupina bude nakonec nabízet návratnost vyšší, než ta první. Takže buď ten mechanismus s nákladem kapitálu nefunguje a pak se dá na ESG investicích dlouhodoběji vydělávat alfa (vyšší návratnost), nebo funguje, ale pak platí opak.

Možností ale přece může být více. Třeba ta, kdy se investoři obrací směrem k ESG aktivům s tím, že počítají s výslednou nižší návratností, ale ta jim nevadí. Můžeme to vnímat tak, že jim záleží na celkové návratnosti, zahrnující i vysoké uspokojení z toho, jak se chovají. ESG investování také podle mne může snižovat náklad kapitálu v tomto směru našich ekonomických aktivit, ale změnou směru se nakonec otevřou dveře atraktivním projektům, o kterých bychom doposud v rámci našich myšlenkových vzorců ani neuvažovali. Zrovna tak může klesat návratnost jiných projektů, protože v jejich hodnotě budou reflektovány doposud ignorované negativní externality. Zdaleka bych se tedy neomezoval na logiku a výsledné scénáře pana Cochraneho. Podstatné přitom podle mne bude následující:

3. Jak to nakonec bude? Mám v této souvislosti pocit, že u podobných témat by mohla platit trochu pozměněná slova, kterými Lao C definoval nejlepšího vládce: Je to ten, o kterém lid ani neví, že existuje. U ochrany životního prostředí, ohleduplnosti a podobně by totiž zase mohlo platit, že je nejlepší, pokud o nich nikdo neví. V tom smyslu, že jakmile se začnou klást na odiv, je to známka, že se vše zase stáčí podivným směrem. Nebo jinými slovy:

Říká se, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Je to již nějaký čas, co jsem tu psal, že podle mne to je nesmysl. Jde „jen“ o to, rozeznat, co je úmysl skutečně dobrý, a co úmysl opačného rázu, maskující se za ten první. A tento princip bude podle mne platit i u ESG investování a všeho, co s tím souvisí, včetně jeho výsledků.

Pokud tu bude motivací prvoplánový zisk, marketing, povyšování se nad ostatní, ukazování prstem, odsudek, politické body a podobný materiál, můžeme si vykládat o dobrých úmyslech, ale půjde o něco jiného. A to se projeví a materializuje odpovídajícím způsobem. Docela dobrým indikátorem kvality dlažby pak může podle mne být to, co jsem zmínil v předchozím odstavci: Jak moc je daná věc stavěná na odiv. A co z ní skutečně vyzařuje.

 

Čtěte více:

Elektromobily v Číně čelí tvrdší regulaci a nedostatku čipů. Americký Rivian si věří na kapitalizaci 80 miliard dolarů
03.09.2021 14:11
Na Bloomberg Markets si všímají toho, že společnost Rivian hodlá na tr...
Podhodnocené a silné firmy, mezi nimi Equifax
02.09.2021 18:58
Morningstar nově zveřejňuje další superseznam – jsou na něm společnost...
OPEC+ potvrdil další navýšení těžby
02.09.2021 16:10
Severomořská ropa Brent se po krátkém zakolísání opět vyhoupla nad h...
Investiční tip Philips: Prvotřídní péče
03.09.2021 5:55
Americké akciové trhy lámaly v posledních dnech jeden rekord za druhým...
Zlotý zřejmě zpevní nejvíce z měn regionu. Průzkum vidí i pevnější korunu
03.09.2021 10:15
Zlotý má prostor k dalšímu růstu po prudkém posílení ze začátku tohoto...
Perly týdne: Zářijová akciová rally, komoditní útlum a evropský tapering
03.09.2021 10:58
Úvěrový cyklus v zemích G3 nenahrává komoditám, i v eurozóně se blíží ...
Analytik k výsledkům DocuSign: Kvartál v rovině tržního konsensu
03.09.2021 11:39
Společnost DocuSign specializující se na elektronické ověřování dokume...
Peking usiluje o to, aby se firma Didi dostala pod státní kontrolu
03.09.2021 13:52
Čínské hlavní město Peking usiluje o to, aby dostalo pod státní kontro...

Váš názor
 • Děkuji za nadhled
  06.09.2021 9:11

  Už po tisíciletí jsme svědky toho, jak se nám předkládají vyšší cíle, nežl je mrzký peníz. Nakonec ale vždy jde o efektivnost výroby a směny. Udržitelnost je jenom rozšířená forma efektivnosti. Spravedlnost je hezká ěvc, ale pokud jde o spravedlnost chudých, je mnohem lepší nesparvedlnost, kde se i ten poslední chudák má lépe, než průměrný člen sparvedlivé společnosti a navíc je ještě svobodný!
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Děkuji za nadhled
   06.09.2021 9:21

   Ten článek to vystihuje naprosto přesně ... je to teď in ... letí to, všude se o tom píše. Honem svolat nejvyšší management a markeťáky. Probereme, jak se do té kategorie vmáčknout a kolik nás to bude stát ...
   P0LDINKA
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data